11 mrtvých rockerů aneb heroin a 5. duben – největší zabijáci grunge

Cobain, Staley, Weiland | Zdroj: MonsterMusic

Když se řekne grunge, mnohým zajisté jako první vyskočí jméno Kurt Cobain. Ikonický zpěvák přesně před 23 lety ukončil svůj život. Nejednalo se ale o jediného představitele grunge, kterého potkal podobný osud a ačkoli se to na první pohled nemusí zdát, mezi ním a mnoha dalšími existuje spousta pojítek.

Stejně rychle jako grunge nastoupil, tak téměř i vymizel. Devadesátá léta zažila zrod i zánik několika hudeních žánrů a grunge byl jedním z těch, které se během nich octly na pokraji zániku. Co za to však mohlo? Na jednu stranu můžeme vinit příchod nových trendů, pokud ale začnou přední představitelé tak silného proudu vymírat, též to udělá své.

Níže najdete jedenáct grungerů, kterým štěstí nepřálo a z tohoto světa se odebrali o něco dříve, než měli. Hned dva z nich, Kurt Cobain a Layne Staley, dnes slaví výročí své smrti.

1) Andrew Wood

Datum úmrtí: 19. březen 1990
Příčina úmrtí: předávkování heroinem

Smrt Andrewa Wooda se datuje ještě do doby, kdy grunge teprve pronikal na světlo světa. Frontman kapely Mother Love Bone, která bývá často označována za jednu z nejdůležitějších grunge skupin historie, se těsně před vydáním její debutové desky Apple předávkoval heroinem. Úctu mu vyjádřilo hned několik pozdějších grunge umělců a Alice In Chains mu věnovali dokonce celé album Dirt.

2) Stefanie Sargent

Datum úmrtí: 27. červen 1992
Příčina úmrtí: předávkování heroinem

Kdo by si myslel, že heroin byl pouze výsadou mužů, kytaristka Stefanie Sargent by ho vyvedla z omylu. Spoluzakladatelka seattleské kapely 7 Year Bitch se stihla podílet na vydání desky Sick ‘Em, než zemřela ve svém bytě na předávkování po předcházejícím heroinovém večírku.

3) Kurt Cobain

Datum úmrtí: 5. duben 1994
Příčina úmrtí: sebevražda

Po všech stránkách největší jméno grunge scény a jeden z nejvýznamějších umělců druhé poloviny 20. století. Kurt Cobain a jeho Nirvana se díky desce Nevermind a především singlu Smells Like Teen Spirit dostali mezi jednu z vůbec nejpopulárnějších kapel historie. To, ve spolupráci s častým užíváním heroinu a bipolární poruchou, jeho stavu nijak nepřispívalo a proslulý zpěvák se 5. dubna 1994 ve svých 27 letech zastřelil.

Po jeho smrti vyšla kompilace Nirvana s dříve nezveřejněnými skladbami a v roce 2015 se dostal do kin snímek Kurt Cobain: Montage of Heck, kde byly odhaleny další detaily z jeho osobního i profesního života.

4) Kristen Pfaff

Datum úmrtí: 16. červen 1994
Příčina úmrtí: předávkování heroinem

Kristen Pfaff s výše zmíněným Cobainem pojí hned dvě záležitosti. Nejenže oba zemřeli tragicky v 27 letech a stali se tak součástí neslavného klubu 27, ale Pfaff byla ještě navíc baskytaristkou grungeové skupiny Hole, kterou vedla Cobainova manželka Courtney Love. S kapelou však nahrála pouze album Live Through This a nedlouho po jeho vydání se předávkovala, opět, heroinem.

5) Jonathan Melvoin

Datum úmrtí: 12. červenec 1996
Příčina úmrtí: předávkování heroinem

Ačkoli byl během své hudební kariéry znám spíše pro svou účast v alternative-rockových projektech a punkových kapelách, v roce 1996 se přidal jako klávesista na tour ke skupině The Smashing Pumpkins. A to se mu nakonec stalo i osudným – spolu s bubeníkem Jimmym Chamberlinem se předávkoval v newyorském hotelu. Na rozdíl od Chamberlina, který byl následně na několik let z kapely vyhozen, však nepřežil.

6) John Baker Saunders

Datum úmrtí: 15. leden 1999
Příčina úmrtí: předávkování heroinem

Grungeová superkapela Mad Season začala i skončila díky drogám. Saunders tento projekt založil v protidrogové léčebně spolu s Mikem McCreadym z Pearl Jam a v roce 1995, za spolupráce Layne Staleyho na postu zpěváka, vydali Mad Season desku Above. To však bylo od této sestavy nakonec vše, Stayley kapelu o dva roky později opustil a Saunders se vrátil k heroinu, což ho v roce 1999 stálo život. Po tragické události se Mad Season rozpadli úplně.

7) Wes Berggren

Datum úmrtí: 27. říjen 1999
Příčina úmrtí: předávkování kokainem

Kytarista a zakládající člen texasských Tripping Daisy si s kapelou moc slávy neužil. Experimentální grunge skupina se do širšího povědomí dostala až v roce 1995 díky desce I Am and Elastic Firecracker a singlu I Got a Girl, následující počin Jesus Hits Like the Atom Bomb už ale tolik úspěchu nesklidil a Tripping Daisy se poté, co byl Berggren nalezen mrtvý po předávkování kokainem a několika dalšími látkami, rozpadla. Letos, po 18 letech nečinnosti, ohlásili bývalí členové comeback.

8) Layne Staley

Datum úmrtí: 5. duben 2002
Příčina úmrtí: předávkování kokainem

Další velké jméno grunge. Layne Staley, frontman Alice In Chains, nahrál se světoznámou kapelou tři úspěšné desky a podílel se jako vokalista i na projektu Mad Season. Zpěvák s charakteristickým hlasem se ovšem na přelomu tisíciletí držel převážně v ústraní a jeho popularita tak rychle klesala. Stejně jako Kurt Cobain přitom trpěl častými depresivními stavy, což nakonec za výrazné spoluúčasti kokainu vyústilo v jeho úmrtí, které se na den přesně shodovalo se dnem úmrtí právě Cobaina.

9) Mike Starr

Datum úmrtí: 8. březen 2011
Příčina úmrtí: předávkování léky na předpis

O devět let později postihla Alice In Chains další velká rána. Baskytarista Mike Starr, který s kapelou hrál od jejích počátků, byl 8. března 2011 nalezen bez známek života. Podle dostupných informací bylo na vině zřejmě předávkování léky na předpis. Starr sice v Alice In Chains už několik let nepůsobil, zbývající členové však nad nemilou zprávou vyjádřili lítost a zúčastnili se jeho pohřbu. Vedle grungeové party Layna Staleyho se Starr objevil i na albu Sun Red Sun z roku 1995 od stejnojmenné metalové superkapely.

10) Scott Weiland

Datum úmrtí: 3. prosinec 2015
Příčina úmrtí: předávkování kokainem

Jeden z největších bouřliváků, které světová pódia kdy zažila. Scott Weiland patřil mezi nejvýraznější osobnosti grunge devadesátých let a úspěchy s jeho kapelou Stone Temple Pilots ho vynesly tak vysoko, jak jen mohly. Jejich debutové album Core přineslo hned několik hitů a následující Purple ve spanilé jízdě pokračovalo.

Mimo Stone Temple Pilots zpíval Weiland i s rockovou superkapelou Velvet Revolver a ačkoli na začátku aktuální dekády obnovil Stone Temple Pilots, byl ze skupiny později vyhozen a nahrazen Chesterem Benningtonem z Linkin Park. Dále už v jeho hudební kariéře následovalo pouze album s jeho novou formací The Wildabouts, na turné v roce 2015 byl ovšem nalezen v autobuse mrtev.

11) Chris Cornell

Datum úmrtí: 18. květen 2017
Příčina úmrtí: sebevražda

Jestli bylo něco pro Chrise Cornella charakteristické, byl to jeho unikátní hlas. Vždy rozpoznatelný od prvních sekund skladby, Chris Cornell, vlastním jménem Christopher John Boyle, ohromil svět jak s jeho grungeovou skupinou Soundgarden, tak i s pozdější superformací Audioslave a jako obdivovatel výše zmíněného Andrewa Wooda byl začátkem 90. let i součástí skupiny Temple of the Dog.

Bez uznání nezůstávala ani jeho sólová tvorba. V té pokračoval i po comebacku Soundgarden začátkem 2. desetiletí aktuálního milénia a své poslední album Higher Truth vydal v roce 2015. Ve vydávání další tvorby bohužel už pokračovat nemohl, v květnu roku 2017, nedlouho po koncertě Soundgarden, byl nalezen bez známek života ve svém hotelovém pokoji. Spáchal sebevraždu oběšením.


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 297 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.