25 let Szigetu aneb 25 důvodů, proč vyrazit na největší festival léta 2017

Sziget Festival | Zdroj: Oficiální web festivalu

Sziget je festival na celých sedm dní a koná se na krásném zeleném ostrově uprostřed Budapešti. Skvěle organizovaná akce s nadupaným programem plným světových hvězd slaví letos 25 let. Pozor, levnější vstupenky lze získat jen do 31. května 2017. Tady je 25 důvodů, proč vyrazit na jubilejní 25. ročník.

1) Oslava 25. ročníku festivalu Sziget – letos slaví Sziget jubilejní 25. ročník festivalu! Což znamená týden trvající zábava. Sziget je festival, který nikdy nespí. Hudba, párty, bary, jídlo… to všechno zde funguje 24/7. Nabitý program, kde kromě hudby najdete skvělá divadla, cirkusy, kino, přednášky, výstavy, muzea, diskuzní panely a nespočet dalšího kulturního vyžití všeho druhu.

2) Headlineři – mezi headlinery letošního programu se představí zvučná jména jako je Pink, Macklemore & Ryan Lewis, Kasabian, PJ Harvey, Wiz Khalifa, The Chainsmokers, Major Lazer a mnoho dalších.

3) Hudební hvězdy – na jednom festivalu uvidíte tolik světových hvězd pohromadě, jako nikde jinde ve střední Evropě, kromě headlinerů jsou to letos například: Alt-J, Rita Ora, Biffy Clyro, Birdy, Jamie Cullum, Rudimental a mnoho dalších.

4) PINK! – popová diva je jedním z největších lákadel festivalu, po delší době se opět vrací zpátky na pódia. V Evropě si ji můžete letos vychutnat pouze na čytřech místech a jedním z nich je právě Sziget!

5) Party na lodi
– výletní lodě v centru Budapešti vám nabídnou naprosto jedinečnou přiležitost zažít party na lodi s unikátním výhledem na stovky historických budouv. Budete proplouvat pod statobylými mosty a prožijete nezapomenutelnou party na vodách Dunaje.

6) Budapešť je všude okolo – Sziget se odehrává v samém srdci Budapešti, v rámci festivalu tak můžete prozkoumat toto krásné a na historii bohaté město.

7) DJ’s a taneční hudba – najdete tu také nejzvučnější jména EDM scény – Dimitri Vegas & Like Mike, Flume, Steve Aoki, Nervo, Paul Van Dyk a mnoho dalších, hned na několika scénách včetně obřího stanu, kde party probíhá celou noc.

8) Rozmanitost – program světových hvězd je doplněn i o hudbu napříč všemi žánry, jako jsou například Klezmatics nebo Goran Bregovič, ale také o talenty z celé Evropy. Celkově na Szigetu se odehraje více jak 1000 koncertů, vystoupení, performancí, a to na 50 různých podiích a místech festivalového areálu.

9) Top festival Evropy – Sziget je jeden z největších hudebních festivalů ve střední Evropě, avšak jezdí na něj lidé z více než 100 zemí celého světa. Nabízí totiž obrovské množství všech hudebních žánrů koncentrovaných na jednom místě. Denně festival navštíví až 80 000 Szigeťanů a během celé doby trvání je to až 500 000. Sziget získal několikrát ocenění EFA jako nejlepší hlavní festival roku.

10) Ostrov Svobody – Sziget je místo, které staví na první místo princip jednoty. Tento festival je mikrokosmem, státem ve státě. Je jedno, zda jste z Maďarska nebo Japonska, na Szigetu jste ve společnosti lidí z celého světa, kteří se na týden stávají obyvateli Szigetu, neboli Szigeťany.

11) Pláž na Szigetu – ideální  místo, kde se zchladit v horkých letních dnech. K dispozici jsou pohodlná lehátka a koktejl bar, aby vaše festivalová letní pohoda byla kompletní. Součástí pláže je také skvělá a velmi příjemná chillout zóna, která je jako stvořená k odpočinku po prohýřené noci.

12) ALL IN ONE – na Szigetu je zkrátka všechno, na co si jen vzpomenete, a tak se po celý týden nemusíte hnout z areálu. Navíc celý festival jede non stop, tudíž máte neomezený přístup k jídlu, pití, hudbě a dalším službám.

13) Skvělý nehudební program – Sziget nabízí velmi bohatý a pestrý nehudební program! Své scény tu mají moderní cirkusy, divadla, komici, tanečníci a pouliční kejklíři z celého světa, aby vás svým uměním potěšili i pobavili.

14) Menšinové žánry – na své si přijdou i fanoušci menšinových žánrů, od klasiky, přes jazz a blues až po world music. Samozřejmostí jsou specializovaná pódia, kde si vaši oblíbenou hudbu můžete plnohodnotně užít.

15) Jídlo – na Szigetu pro vás bude připraveno kromě klasické „festivalové kuchyně“ i mnoho specialit lokálních a světových, takže se můžete těšit na řadu gastronomických zážitků

16) Sziget je pro všechny – Sziget je otevřen pro každého a nejsou zde žádné limity. Je vhodný jak pro rodiny s dětmi, které mají k dipozici vlastní speciální kemp, tak i pro hendikepované. Celý festival je bezbariérový a je zde velmi dobře o všechny postaráno.

17) Bydlení
– v případě, že vám nevyhovuje bydlení v kempu, můžete se ubytovat přímo v Budapešti. Záleží, co má kdo rád. Nabídka ubytování je opravdu rozmanitá.

18) Závěrečná show s ohňostrojem – součástí Szigetu je i závěrečný mega ohňostroj za doprovodu speciálního setu dua Dimitri Vegas & Like Mike, což je jedna z nejlepších závěrečných party festivalu, které můžete zažít.

19) Art zóna a workshopy – možnost vyzkoušet si různé formy a druhy umění se zaměřením na recyklované materiály a také velké množství workshopů a kreativních dílen

20) Art of Freedom – velkolepé instalace, barevné sochy, unikátní umělecké projekty, ohromující a úžasné vizuální efekty. Tato gigantická zařízení a světelné kompozice přispívají k unikátní atmosféře Szigetu.

21) Bezpečnost – pořadatelé každoročně zdůrazňují význam a prioritu bezpečnosti jejich návštěvníků – Szigeťanů. Tento rok se zvýší počet lidí věnující se bezpečnosti a nejviditelnější to bude u vstupu na festival. Systém “check-in” bude fungovat na stejném principu jako na letištích.

Čtěte také: Poslední šance na levné lístky: Sziget zdražuje

22) Prázdninová dovolená – Sziget můžete pojmout jako kompletní dovolenou. Užít si nejen hudební festival, ale také pohodu u vody, rozmanitosti historické a kosmopolitní Budapešti a v neposlední řadě i kompletní servis, který Vám Sziget nabízí. A případně hned  po Szigetu vyrazit k jezeru Balaton, kde se koná festival B.My.Lake.

23) Color party – ani letos nebude každý den chybět popoulární setkání Szigeťanů před hlavním pódiem při speciálních akcích jako jsou color party, baloon party, flag party a další.

24) Sport – na Szigetu nechybí ani sportovní vyžití, v nabídce najdete adrenalinové sporty jako bungee jumping, ale jsou zde také hřiště na beach volejbal, na nohejbal a další míčové hry. Prostoru na blbnutí a aktivní odpočinek je na Szigetu opravdu hodně.

25) Luminárium – 800 metrů čtverečných velká nafukovací socha se skládá z labyrintu tunelů a inspirativních prostorných kopul, které jsou smyslným světem tekutého světla a barvy. Můžete bloudit a nechat světlo a barvy, ať si s vámi hrají!


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 280 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.