5 nezapomenutelných postav, které David Bowie vytvořil a nechal zemřít

David Bowie jako The Halloween Jack
David Bowie jako The Halloween Jack | Zdroj: archiv umělce

S dnešním dnem jsou tomu celkem tři roky, co svět opustila jedna z největších hudebních legend druhé poloviny 20. století, David Bowie. 10. ledna 2016, pouhý den po vydání alba Blackstar, zemřel na rakovinu. Společně s ním ale definitivně zemřela i řada postav, které během své veleúspěšné kariéry vytvořil a představoval.

Narozen jako David Robert Jones si svou cestu ke slávě hledal těžko. Po dlouhém vnitřním bádání si ji ale nakonec našel v utváření fiktivních postav, okolo kterých poté svoji tvorbu vázal a které se mu po dobu jejich existence staly věrnými alter-egy. Zde je pětice jeho nejvýznamnějších stvoření.

1) Ziggy Stardust

David Bowie se v prvních letech své kariéry nijak velkému úspěchu netěšil. Jeho první trojice alb mu celosvětovou slávu rozhodně nepřinesla a jediné, co mohlo britského hudebníka alespoň částečně hřát na srdci, bylo vydání písně Space Oddity, jež se téměř instantně stala hitem. Částečná změna přišla až s vydáním desky Hunky Dory obsahující dnes již proslulou Life on Mars?, největší boom ovšem Bowiemu vysloužila jeho postava mimozemské pansexuální rockové hvězdy Ziggyho Stardusta a kultovní album The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars z roku 1972, které jeho příběh vypráví.

Bowie své alter-ego pojmenoval podle Ziggyho holičství, na které náhodně narazil během cestování vlakem. Samotná postava byla ale původně založena na britském rockerovi Vince Taylorovi, jenž se na konci 50. let těšil velkému úspěchu, jen aby následně však propadl drogám, přidal se ke kultu a začal se prohlašovat za mimozemského boha na Zemi. Bowie však s kontroverzností jeho postavy šel ještě dál, na koncertech v podstatě rozdíl mezi ním a Stardustem neexistoval a Bowie se dokonce uchýlil k na tehdejší poměry nebývalému prohlášení, že je gay a bisexuál. Ziggy Stardust se v povědomí hudební scény dostával stále výš a výš. Světu ukázal něco šokujícího a dosud neviděného.

Když začal Ziggy nabývat nevídaných rozměrů a jeho existence začala významně zasahovat i do zpěvákovy osobnosti, rozhodl se David Bowie svého alter-ega zbavit. V létě roku 1973 během koncertu v Hammersmith Odeon prohlásil, že se jedná o Ziggyho poslední show. Jako Ziggy Stardust se pak už na pódiu nikdy neukázal. Jeho postava tak zemřela téměř stejně, jako Bowie predikoval v písni Rock’n’roll Suicide, kde bájného Stardusta pro jeho slávu ke smrti roztrhali sami fanoušci.

Čtěte také: Takhle tě mám rád: Lucie vydala první singl po šestnácti letech, vzpomíná i na Bowieho

2) Aladdin Sane

Odchod Ziggyho Stardusta ovšem neznamenal odchod Bowieho z hudebního světa, jak se mnozí fanoušci v tehdejší době domnívali. Na scénu totiž ještě v roce 1973 přišlo nové album, které zpěvák poprvé ve svém životě vydával z pozice rockové hvězdy, a s ním i nová eponymní postava Aladdin Sane.

Její jméno Bowie založil na hře se slovy „a lad insane“, v překladu z angličtiny znamenající „šílený kluk“. Aladdin Sane byl nástupcem a zároveň dalším stupněm vývoje proslulého Ziggyho Stardusta, přičemž při jeho utváření a psaní alba se Bowie poprvé inspiroval Amerikou a místy, které během turné se Stardustem navštívil. Sane, význačný bleskem procházející jeho pravou stranou tváře, tak byl do jisté míry Ziggyho americkou zešílenou verzí.

3) The Halloween Jack

Postava mnohými mylně zaměňovaná se Ziggy Stardustem a zároveň jedna z nejslavnějších Bowieho podobizen přišla k životu s hned následujícím albem Diamond Dogs, známém mimo jiné pro proslulou skladbu Rebel Rebel. Postava z roku 1974 nesla některé společné znaky s předchozími dvěma Bowieho převtěleními, zároveň k ní ale přibyl neodmyslitelný šátek kolem krku, pirátská páska přes oko a výrazný červený mullet.

Bowie o tomto svém výtvoru světu bohužel moc nesdělil, snad jen v písni Diamond Dogs o Halloween Jackovi zmínil, že je „a real cool cat,“ ve volném překladu „opravdu v pohodě chlápek.“ Již v průběhu turné ho ale nahradil svou vlastní soulovou podobiznou, kterou pak využil na desce Young Americans stejného žánru.

David Bowie jako The Halloween Jack

4) Thin White Duke

Zatímco předešlé Bowieho postavy sršely kontroverzností už od pohledu, éra Thin White Duke se nesla ve znamení hluboké temnoty. Thin White Duke, neboli Vyhublý bílý vévoda, existoval od vydání alba Station to Station v roce 1976 až po počátek Bowieho berlínské éry o rok později. Bowie ho vytvořil na vrcholu jeho drogové závislosti, čímž byla postava poznamenána nejvíce.

Thin White Duke se vyznačoval poněkud elegantnějším vystupováním než jeho předchůdci – nosil bílou košili s vestou, vlasy míval uhlazené. Jeho vzhled i charakter si začal Bowie přivlastňovat už během turné v roce 1975, přičemž postavu částečně založil na postavě humanoidního mimozemšťana Thomase Jerome Newtona, kterou zpěvák ztvárnil ve snímku The Man Who Fell to Earth vydaném v roce 1976.

David Bowie jako Thin White Duke

Bowie označil Vyhublého bílého vévodu jako „árijský, fašistický typ, který by chtěl být romantikem, ale sám nedisponuje vůbec žádnými emocemi.“ Do jeho charakteru se naplno vžil i mimo stage, do médií tehdy často propagoval fašistické názory. Příchod zmíněné berlínské éry, jež znamenala počátek jisté očisty v Bowieho kariéře, pak byl pochopen jako moment, kdy Thin White Duke odešel do důchodu. Bowie později tuto éru označil jako pro něj velmi nebezpečnou i kvůli „astronomickým“ dávkám kokainu, které v té době požíval.

Čtěte také: Motörhead na novém album coverují Bowieho Heroes i hity od The Rolling Stones

5) Major Tom

Major Tom jako jediná postava provázel Bowieho od začátku až do úplného konce jeho kariéry. Pro vesmírnou tématiku své tvorby se zpěvák rozhodl vytvořit fiktivního astronauta Majora Toma, který byl, jak známo z písně Space Oddity z roku 1969, vyslán do vesmíru. Ne všechno šlo ovšem podle plánu a Major Tom ve vesmíru uvázl.

Bowie se tehdy, ač jeho předchozí a bezprostředně následující kariéra moc slávy nepřinesla, dočkal prvního velkého uznání jak ze strany fanoušků, tak i kritiků. Ostatně tuto legendární skladbu vydal ve stejný rok, kdy došlo k uskutečnění prvních letů na Měsíc s lidskou posádkou, píseň se tak pro tehdejší dobu stala dosti příznačnou.

Poté se na nějakou dobu Major Tom odmlčel, jen aby se o něm Bowie zmínil v roce 1980 na svém též proslulém songu Ashes to Ashes. V něm zpěvák oznamuje, že se Major Tom stal závislým na drogách a je lepší se mu vyhýbat. Major Tom se poté objevuje až v klipu Lazarus z alba Blackstar (2016), kde umírá. Tedy stejně jako Bowie, který prostřednictvím Majora Toma světu oznámil, že také nadobro odchází.


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 297 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.