Hard rock, nebo heavy metal? Cesta ke slávě Bullet For My Valentine

Bullet For My Valentine - Aerodrome Festival 2018 | Foto: Michael Klemm, MonsterMusic

Kapela Bullet For My Valentine vystoupí už za pár dní v pražském Foru Karlín. Pro natěšené fanoušky jsme si proto připravili pár faktů o této metalové bandě z Walesu. Pojďme se tedy podívat na jejich cestu ke slávě, vedlejší projekt zpěváka Tucka nebo to, do jakého stylu vlastně máme kapelu zařadit.

Cesta ke slávě

Jeff killed John vstoupili na scénu v roce 1998 v základní sestavě Matthew Tuck, Michael Padget, Nick Crandle a Michael Thomas. Jejich repertoár sestával hlavně ze skladeb od Nirvany či Metallicy, ale obsahoval také vlastní tvorbu, která připomínala spíše Limp Bizkit nebo Korn. Jednalo se však o skupinku puberťáků, kteří si zahráli v několika lokálních klubech v domácím Walesu.

Čtěte také: Aerodrome 2018 odstartovali Parkway Drive a Wiz Khalifa

O kom, že je vlastně řeč? Nebojte, nespletli jsme se. K názvu Bullet For My Valentine se totiž kapela dostala až v roce 2003. Se změnou jména přišel také jiný žánr a s ním první EP, obsahující několik písní, které najdeme na pozdějším debutovém albu The Poison. To vyšlo v roce 2005 po podepsání smlouvy s nahrávací společností Sony BMG. K nejznámějším písním alba se řadí Tears don’t fall nebo All These Things I Hate.

Čtěte také: Bullet For My Valentine mění bubeníka

Uplynuly tři roky a po vydařeném startu kapela v roce 2008 vydala nahrávku Scream Aim Fire, typickou svým agresivnějším projevem oproti předchozímu The Poison. Dalším úspěšným počinem byla nahrávka Fever, obsahující jednu z nejúspěšnějších skladeb Your Betrayal. Ta spatřila světlo světa v dubnu 2010 a stala se pravděpodobně nejúspěšnější nahrávkou celé jejich kariéry.

Bohužel od té doby se další alba jako Temper Temper, Venom a nejnovější Gravity nesešlo s velkým úspěchem ani chválou kritiků. Konkrétně album Gravity, které vyšlo letos dubnu, je mnohem jemnějšího rázu než předchozí tvorba. Ačkoliv jsou skladby ve velké míře chytlavé, kritici se nenechali uchlácholit. Skalní fanoušci však jistě prominou a budou se těšit na další počiny tohoto uskupení.

Žánr a vlivy

O tom, jestli jsou Bullet For My Valentine heavy metalovou, nebo hard rockovou kapelou, kolují různé zvěsti. Členové byli dokonce tázáni v několika rozhovorech. Z jejich reakcí však vyplynulo hlavně to, že rozhodně nechtějí být škatulkováni do všelijakých subžánrů.

„…we’re a hard rock band with metal influences, and I’ve said that from day one,“ řekl v jednom interview zpěvák Matt.

Jak už to tak bývá, s každým albem přichází něco nového. Kapela se tak dostala od nu-metalu přes trash metal až k post-hardcorové tvorbě. Prošla také určitou změnou image, ale vzhled pro kluky rozhodující není. Podobnost s jinými interprety však kapela nezapře. Snadno je lze zařadit například mezi Killswitch Engage nebo As I Lay Dying.

Tuck a jeho vedlejší projekt

Na scéně je už v dnešní době na denním pořádku, že si muzikanti chtějí vyzkoušet také fungování v jiných kapelách, a tak vznikají často velmi úspěšné vedlejší projekty. Jedním z nich je AxeWound, v čele se zpěvákem Liamem Cormierem skupiny Cancer Bats a TuckemBFMV. Ten se kromě zpěvu pořádně opírá do strun své kytary. Jejich nejúspěšnější skladbou je Post Apocalyptic Party, kterou oficiálně představili v květnu 2012 na BBC Radio 1 Rock Show. Vydali také studiové album Vultures a navštívili s ním několik velkých festivalů. Více počinů se však fanoušci bohužel nedočkali a po roce působení se muzikanti zase vrátili do zajetých kolejí svých původních kapel.

Fotoreport: Aerodrome Festival – Wiz Khalifa, Parkway Drive, MØ, Bullet for My Valentine a další, 28. 6. 2018, Panenský Týnec

BFMV navštívili Česko před 7 lety na festivalu Rock for People, letos také na Aerodrome Festivalu. Fanoušci se jich znovu dočkají již 4. listopadu 2018 v pražském Foru Karlín. Vstupenky jsou stále k dispozici na sítích Ticketportal nebo GoOut. V roli předskokanů se předvedou Of Mice & Men, Nothing More a nováčky SHVPES se synem frontmana Iron Maiden za mikrofonem.


Napište komentář