Inspirace u Charlese Mansona, urážky i domácí násilí. Taková byla cesta Kasabian

Kasabian, Metronome festival 2017 | Foto: Šárka Bejdová, MonsterMusic

Před pár dny obletěla celý svět smutná zpráva, že Tom Meighan opouští alternativní rockovou kapelu Kasabian. Jeho odchod byl velmi rychlý a nikdo tuto skutečnost nechtěl pořádně komentovat. Nyní však na povrch vyplouvají další skutečnosti, které mluví o domácím násilí a napadení Tomovy snoubenky. Jací ale vlastně Kasabian jsou? A co stojí za jejich úspěchem?

Saracuse našli inspiraci u Charlese Mansona, tak vznikli Kasabian

Kapela založená třemi spolužáky se původně jmenovala Saracuse, její první demo spatřilo světlo světa v roce 1998 a nacházely se na něm skladby Whats Going On, Life of Luxury a Shine On. Hned pár měsíců po jeho vydání už Saracuse podepisovali smlouvu s londýnským DJ a producentem Samem Youngem a začátek nové éry se blížil. Rozhodli se pro změnu jména, a jelikož byli konsternováni kauzou okolo zločince a vraha Charlese Mansona, jako název pro kapelu použili jméno jedné ze členek Manson Family, která se jako jedna z mála rozhodla proti Charlesovi svědčit – Kasabian.

Čtěte také: Konec éry Kasabian? Tom Meighan nečekaně opustil kapelu

Jan Palach, sovětské tanky a velkolepý úspěch

Ačkoliv se Kasabian pohybují v hudebním průmyslu více než 23 let, u nás se o nich začalo pořádně mluvit až teprve v roce 2004, když vydali debutové album s názvem Kasabian, na kterém se také nachází skladba Club Foot. Videoklip k této písni režíroval W.I.Z., jenž mimo jiné spolupracoval také například s Oasis na klipu k singlu Falling Down. Snímek Club Foot je věnován českému studentovi Janu Palachovi, který se v roce 1969 upálil na protest proti potlačování svobod po začátku okupace Československa armádami států Varšavské smlouvy a odkazuje na zásah sovětské vlády do maďarské revoluce v roce 1956.

Jako malí kluci

O Kasabian je známo, že jejich chování občas připomíná partičku teenagerů. O tom se přesvědčili také zaměstnanci londýnského stadionu Earl’s Court, kde se v roce 2009 po odehraném koncertě vrhli na hřiště a v pět hodin ráno uspořádali fotbalový zápas spolu s kolegy z Oasis. O pár let později na předávání NME Awards zase kytarista Sergio Pizzorno olízl tvář známému komikovi Jackie Masonovi. Bohužel už se asi nikdy nedozvíme, co konkrétně ho k této „ochutnávce“ vedlo, avšak právě nejen díky tomuto bezprostřednímu chování mají Kasabian mezi ostatními umělci mnoho kamarádů a stali se velmi oblíbenou kapelou.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Rockové songy inspirované magickou Středozemí J. R. R. Tolkiena

Fanoušci Pána prstenů

Mezi skládáním hudby a vystupováním si členové kapely samozřejmě najdou čas i na osobní život. Ať už je to výchova dětí nebo například sledování kultovních filmů. Tom Meighan se netají tím, že by si chtěl zahrát hobita ve snímku Pán prstenů. V rozhovoru pro The Guardian dokonce uvedl, že by byl opravdu špatný hobit. „Zabil bych Gandalfa, vyhladil všechny ostatní hobity, vzal si princeznu a usedl na trůn,“ dodal s úsměvem. V té době bohužel ještě nikdo netušil, jak moc se zpěvák s rolí záporáka v budoucnu sžije.

Nespoutaný život rockerů

Mnoho fanoušků a hudebních kritiků nazývají Kasabian klasickými rockery, kteří si nenechají nic líbit a průsery se to kolem nich jenom víří. Důkazem je například to, že kdysi v jednom rozhovorů Tom Meighan označil boy band One Direction jako „pět malých blbečků“. V roce 2013 se zase rozčílil nad skutečností, že kapela nebyla pozvána na festival Glastonbury v roli headlinerů a ředitele jednoho z největších britských festivalů nazval bastardem. Drzé chování se sice od rockových kapel tak nějak očekává, ale trochu pokory by neuškodila nikomu.

Čtěte také: ZAOSTŘENO NA: Koho pobouřil Donald Trump? Nová deska Nothing But Thieves vyjde na podzim

Domácí násilí a konec Kasabian

Začátkem července se z ničeho nic na internetu vyrojily zprávy, že frontman Tom Meighan opouští kapelu. Tato informace přišla jako blesk z čistého nebe a Kasabian na svém Twitteru uvedli, že za jeho odchodem stojí osobní problémy. Hned o pár dní později však vypluly na povrch další důvody a jedním z nich bylo právě i domácí násilí, kterého se Tom údajně dopouštěl na bývalé snoubence. Ostatní členové kapely původně nechtěli tuto informaci vzhledem k běžícímu soudnímu řízení uveřejňovat, nyní byl však tento proces uzavřen, a tak na svém Instagramu vydali oficiální vyjádření. Jestli si Kasabian najdou nového zpěváka, nebo pro ně nynější situace znamená konec, to bohužel nikdo netuší a skupina to prozatím odmítla komentovat.


Napište komentář

Tereza Šnajdrová
O Tereza Šnajdrová 111 Článků
Hudba a moje psí kamarádka jsou věci, kolem kterých se točí můj svět. V životě se snažím dělat jen věci, které mě baví a mezi to patří právě koncerty, festivaly a práce. Mezi moje nejoblíbenější umělce patří The Kooks, Enter Shikari, The Doors nebo třeba David Bowie.