Jak šel čas s Rock for People: Z festivalu za 75 Kč po desetitisíce návštěvníků a stovky kapel

Rock for People 2017 | Foto: Michael Kotzur, MonsterMusic

Už 24 let mohou fanoušci rocku a všem jemu příbuzným žánrům navštěvovat jeden z největších českých festivalů, Rock for People. A stejně jako mají svůj příběh všechny kapely, které na něm kdy vystupovaly, vlastní story má i samotný festival.

Zřejmě každému musí být jasné, že stovky vystupujících jsou až produktem mnoha let usilovné práce a že první ročníky mívaly o něco rozdílnější podobu, než jakou má Rock for People dnes. Pojďme si tedy připomenout, jak to s jedním z našich nejproslulejších festivalů šlo od prvopočátků přes jeho největší milníky až do současnosti.

1. ročník – 1995

Historie festivalu Rock for People se začala psát už v roce 1995, a to v Českém Brodě. Na tamním stadionu se 19. srpna zrodil pod hlavičkou pořádající Ameba Production festival, který se slávou přetrvává dodnes. První ročník se konal pouze jeden den a přivítal celkem 18 kapel, mezi nimi i Support Lesbiens, Phil Shöenfelt nebo Medvěd 009. Za vstupenky od dnes již nereálných 75 do 90 Kč dorazilo na atletický stadion 1 100 lidí.

3. ročník – 1997

Už s třetím ročníkem se Rock for People rozšířil na dva dny. Českobrodský stadion hostil 4. a 5. července 1997 hned 41 kapel a přilákal celých 2 300 návštěvníků, kteří si mohli poslechnout vedle navrátivšího Phila Shöenfelta a jeho kapely The Fatal Shore i české Chinaski, Mňágu a Žďorp nebo Tata Bojs. Stejně jako v předchozích letech, i tentokrát se pořadatelé rozhodli věnovat výtěžek na charitu, a to konkrétně Výboru dobré vůle – Nadaci Olgy Havlové.

4. ročník – 1998

Stačily jen čtyři roky, aby se z Rock for People stal jeden z vůbec nejnavštěvovanějších českých festivalů. A byť pořadatelé ještě v předchozím roce vysílali do médií nejasné signály, zdali se začátek července 1998 opět ponese ve znamení Rock for People, nakonec se tak stalo a festival se dokonce rozšířil o další den a byla přidána další scéna. To mělo za následek výrazně větší počet kapel a vystoupilo přes sto účinkujících, mezi nimi krom českých punkových legend v podobě Tří sester a Visacího zámku byli i Lenka Dusilová, Žlutý pes či Divokej Bill. Výtěžek putoval na tamní nemocnici.

5. ročník – 1999

Zatímco ještě v roce 1998 převládaly na plakátech Rock for People kapely výhradně z České republiky, s červencem 1999 začínalo být jasné, jak moc se stále ještě českobrodský festival zvětšuje. Tehdejším headlinerem se stali hvězdní rockeři Guano Apes, přičemž jim na záda dýchali v té době rovněž populární Tribal Drift. Dále mezi 3. a 5. červencem vystoupil i proslulý Vladimír Mišík, Wohnout nebo zpěvačka Anna K., přičemž všichni přilákali okolo 5 000 návštěvníků.

8. ročník – 2002

Netrvalo dlouho a pořadatelé Rock for People se mohli radovat z krásně kulatého milníku. S osmým ročníkem totiž překonali úctyhodnou hranici 10 000 příchozích, a to i přes to, že první den provázely obrovské potíže způsobené průtrží mračen a pádem hlavního pódia. Menší změny v harmonogramu a nainstalování náhradního pódia však situaci vyřešily a 12 000 návštěvníků si mohlo dál užívat jak jména světového formátu jako Chumbawamba, Agnostic Front nebo Dead Kennedys, ale taky i české kapely včetně Plastic People of the Universe, Monkey Business nebo Čechomoru.

12. ročník – 2006

Dalších pár let a další zdvojnásobení návštěvnosti. Na 20 000 lidí si přišlo užít festival s atmosférou, jaká v té době měla pramalou konkurenci. 112 kapel v čele s jedním z nejslavnějších interpretů tehdejší doby, Manu Chaem, doplňovala řada DJů a nechyběly ani četné stánky s občerstvením, nyní už pro Rock for People tolik ikonické. A aby toho nebylo málo, zatímco většina předchozích ročníků se neobešla bez pláštěnek, v roce 2006 za celé tři dny nezapršelo.

13. ročník – 2007

Enormní úspěch předchozího ročníku přinesl mnoho radostí, ovšem i změn. Rock for People totiž na rok 2007 ohlásil změnu působiště a po více než deseti letech se z Českého Brodu přestěhoval do východočeské metropole, do Hradce Králové. Na jména jako The Killers, The Hives či Walls of Jericho se tehdy vypravilo opět zhruba 20 000 návštěvníků.

18. ročník – 2012

Hradec Králové umožnil festivalu rozšířit se ještě více. V roce 2012 čítal areál Rock for People celkem 15 různorodých stageí, a přestože bylo kvůli špatnému počasí a technickým potížím nutno zrušit vystoupení několika hvězd, včetně Faith No More či The Kooks, na 18. ročník i tak dorazilo rekordních 30 000 příchozích. Pro ty zahrálo celkem 277 interpretů, z těch nejproslulejších pak Franz Ferdinand, Skrillex, Architects či dvojice The Prodigy a Enter Shikari, která se ukáže i letos.

21. ročník – 2015

Jednadvacátý ročník se konal hned dvakrát. Vedle běžného Rock for People v Hradci Králové, který mezi 4. a 6. červnem přivítal jména jako Faith No More, Three Days Grace nebo Hollywood Undead, se festival pro plzeňské ocenění titulem Evropské hlavní město kultury tehdejší rok rozšířil ještě o Rock for People Europe. Ten v Plzni navštívilo dalších 12 tisíc fanoušků, kteří dorazili jak na vystoupení Guano Apes nebo Movits!, tak i na koncert rock’n’rollových legend Motörhead, který se po smrti frontmana Lemmyho Kilmistera později tentýž rok stal i jejich vůbec posledním v České republice.

Čtěte také: Ohlédnutí za Rock for People 2017: Učebnicový příklad festivalu

24. ročník – 2018

Po šesti letech se letos na Rock for People zase ukáží britští experimentátoři The Prodigy. Vedle nich vystoupí taky SkilletThe Kooks nebo dánští Volbeat. Na návštěvníky čeká i bohatý doprovodný program od sportu a adrenalinu, přes módu až po vychytané chill out zóny. Samozřejmostí je kvalitní zázemí a servis pro návštěvníky, který čerpá z více než dvaceti let zkušeností. Tak co? Chystáte se letos do Hradce Králové?


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 297 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.