Kurt Cobain, Syd Barret i Chester Bennington: Když hudebníci trpí depresemi

Linkin Park - Aerodrome festival, Praha 2017 | Foto: Michael Kotzur, MonsterMusic

Dnes si připomínáme smutné výročí smrti frontmana Linkin Park, Chestera Benningtona. Od jeho smrti se deprese a duševní zdraví stalo hojně diskutovaným tématem, v důsledku čehož se spousta hudebníků začala přiznávat ke svým vlastním problémům a začala podporovat boj proti tabuizaci těchto témat. Deprese, psychické problémy a bohužel ani sebevraždy však v hudebním průmyslu nejsou ničím neobvyklým.

20. červenec, den, kdy si připomínáme roční výročí smrti frontmana Linkin ParkChestera Benningtona. Smrt, která byla smutným koncem jeho dlouhých bojů s vnitřními démony a depresemi, spolu se smrtí přítele Chrise Cornella jen o pár měsíců dříve, zasáhla celý svět a rozpoutala velké diskuze na téma deprese a psychické zdraví.

Čtěte také: Linkin Park spolu s přáteli uctili Chesterovu památku

Bohužel smrt a hlavně problémy Chestera a Chrise nejsou v hudebním světě vůbec nic ojedinělého. Podle výzkumu britské charity Help Musicians UK (HMUK) z roku 2016 trpí, nebo někdy trpělo, ze zkoumaných 2 200 umělců depresemi více než 70 % z nich. 57 % z postižených navíc nikdy nevyhledalo odbornou pomoc, přičemž 53 % uvedlo, že pro ně bylo příliš těžké nějakou pomoc sehnat.

Výzkum poukazoval na často přehlíženou temnou stránku hudebního byznysu. Na jednu stranu se často mluví o účinku katarze, kdy se umělec ze svých pocitů tzv. „vypíše“, na druhou stranu si však obvykle v procesu psaní sáhne na samotné dno a trpí tvůrčím blokem nebo pocity vyhoření. Jako nejčastější příčiny stavů úzkosti a deprese hudebníci ve výzkumu uváděli přehnaný tlak ze strany labelu, aby se album prodávalo ještě lépe než to předchozí, nikdy nekončící potřebu něco dokazovat, častou kritiku na sociálních sítích a neschopnost oddělit práci od osobního života.

Syd Barett, Pink Floyd

V minulosti se psychické problémy u hudebních hvězd často přehlížely. Hlavně rockové hvězdy se řídily heslem sex, drogy a rock’n’roll, přičemž právě drogami se snažili bojovat proti svým vnitřním démonům. Bohužel se do dnešních dnů často jejich tragická smrt dává za vinu právě drogové závislosti a ne špatnému psychickému stavu, který často ať přímo nebo nepřímo drogovou závislost zapříčinil.

Například písně rané tvorby Pink Floyd se vyznačují velmi depresivními texty, za kterými stojí zakladatel kapely zpěvák a kytarista Syd Barrett. Mezi lety 1967-1968 se však Syd stával stále méně zvladatelným. Jeho výstředné chování bylo připisováno závislosti na LSD nebo schizofrenii. Dnes někteří odborníci tvrdí, že mohl trpět krom schizofrenie i bipolární (maniodepresivní) poruchou. Bohužel mu však nikdy nebyla stanovena oficiální diagnóza a nikdo se mu nikdy nesnažil pomoct. Faktem však zůstává, že všichni si všimli jeho rychlých změn nálad, depresivních stavů a značné sociální fobie. Po odchodu z Pink Floyd vydal dvě sólová alba, než se úplně stáhl do ústraní a zbytek svých dní žil jednoduchým a klidným životem.

Kurt Cobain, Nirvana

Podobně na tom byl i slavný frontman NirvanyKurt Cobain. I on byl autorem mnoha depresivních písní. I v jeho případě se mluví o drogové závislosti a oficiální psychická diagnóza chybí. Pravděpodobně však Kurt trpěl poruchou ADD a bipolaritou. Bohužel v Kurtově případě to celé dopadlo tragicky, když se rozhodl vzít si život tím, že se brokovnicí střelil do hlavy.

Čtěte také: 10 mrtvých rockerů aneb heroin a 5. duben – největší zabijáci grunge

Ačkoliv i v případě Chestera a Chrise hrály velkou roli v jejich boji s depresí drogy a alkohol, byla by chyba si myslet, že je toto typický model člověka trpícího psychickými problémy. Že tento problém může mít i někdo u koho byste to nikdy nečekali dokazuje frontman Bowling For SoupJared Reddick.

Čtěte také: In My Time Of Dying: Skladba, kterou ukončil Chris Cornell svůj život

Jared Reddick, Bowling For Soup

Bowling For Soup byli vždy známí svými veselými písněmi, vtipnými texty a parodujícími videi. V posledních letech se však kapela stáhla do ústraní a Jared začal nabývat doslova obřích rozměrů, takže nakonec začal konkurovat tradičně extrémně obéznímu kytaristovi Chrisovi Burneyovi. Zatímco fanoušci si na sociálních sítích dělali z Jareda srandu, nebo mu v horších případech i sprostě nadávali, ten měl ve skutečnosti vážný problém.

Čtěte také: Linkin Park vydávají vzpomínkové album na Chestera Benningtona

Po několika životních zklamání v čele s nelehkým rozvodem a tahanicemi o děti začal trpět depresemi a stavy úzkosti. Sám přiznává, že si dlouhou dobu svůj problém nepřiznával, jelikož ho všichni znali jako toho věčně veselého člověka co si ze všeho dělá srandu. Nakonec však prý dospěl do fáze, kdy se ani neobtěžoval se zvednout z postele a jen se cpal jídlem, protože necítil absolutně žádnou motivaci k čemukoliv jinému.

Nyní už je prý na dobré cestě a jeho stav se zlepšuje. Přiznává však, že se sám za sebe stydí a že se na sebe nemůže podívat. Z tohoto důvodu také kapela již nevydává pro ni tolik typické parodické videoklipy jako dřív. Jared však tvrdí, že se ze všech sil snaží se opět vrátit do formy a doufá, že jeho případ bude sloužit ostatním jako varování.

Kapely, které na psychické poruchy poukazují a snaží se o jejich destigmatizaci

Je hezké vidět že se tímto smutným tématem začíná zabývat čím dál tím více lidí a že se o těchto problémech začíná konečně na veřejnosti mluvit. Velkou roli v tom samosebou sehrál také samotný kolega Chestera, Mike Shinoda, který o traumatu ze smrti svého přítele napsal celé album Post Traumatic.

Čtěte také: Mike Shinoda na Post Traumatic zcela popustil uzdu emocím

Krom toho se otázkou psychických problému ve svém novém singlu zabývají například i Good Charlotte. Ve videu k nejnovější písni Shadowbroker vidíme lidi, kteří zápasí se svými vnitřními démony, které jsme schopni vidět v podobě jejich odrazu v zrcadlech.

Čtěte také: Good Charlotte vydávají nový singl Shadowboxer

Ještě dál to zavedli As It Is, kteří prevenci psychických nemocí věnují celé nové album The Great Depression. V nejnovějším singlu The Stigma (Boys Don’t Cry) se zaměřili na stigma ohledně genderových rolí a předsudků ohledně toho, jak by se měli chovat a vypadat správní kluci. Koncept celé písně však je dle slov kapely univerzální a kapela spolupracuje s několika organizacemi, kterým část ze zisků prodeje pomůže v prevenci depresí, úzkostných stavů a jiných psychických problémů.

Čtěte také: As It Is s novým albem chtějí oživit fenomén emo


Napište komentář

David Fischböck
O David Fischböck 166 Článků
Bydlím v Českém Krumlově. Studuji anglický a německý jazyk na pedagogické fakultě v Českých Budějovicích. Miluju hudbu a hraju na kytaru. Moje nejoblíbenější kapely jsou: Green Day, Blink - 182, AFI, Placebo, MCR, Fall Out Boy...