Muž mnoha tváří Nick Cave představí tu nejznámnější již brzy v Praze

Nick Cave | Foto: Kerry Brown

Rodák z Austrálie Nick Cave, známý především díky svojí hudební kariéře, není zdaleka jen zpěvákem a muzikantem, ale s klidným srdcem bychom ho mohli označit i za herce, scénáristu a spisovatele. Jeho nejvýraznější tváří je sice bezesporu ta muzikantská, kterou českému publiku představí 26. října v pražské O2 areně, už právě proto by ale nemuselo být od věci poodkrýt roušku tajemna i z jeho tváří zbývajících a ukázat, co všechno má na svědomí.

Představitel post punku a alternativního rocku Nick Cave oslavil 22. září své šedesáté narozeniny. Do té doby toho za svůj život stihl skutečně hodně, a to v různých oblastech umění. Navíc stále nekončí a se svou kapelou The Bad Seeds se rozjíždí na evropské turné.

Kromě postu zpěváka si však Nick Cave vyzkoušel různé další životní role (což můžeme v jeho případě chápat ve dvou významech). Pojďme se podívat, jaké to jsou.

Výtvarný umělec

Už odmalička přitahovalo Nicka Cavea umění. Nejdříve však spíše to výtvarné. Ve škole ho vlastně nic kromě výtvarky a literatury nebavilo a na střední se těšil hlavně na to, až se dostane na uměleckou vysokou. Na té se však udržel jen dva roky.

Skladatel filmové hudby

Hudba se jeho životem ze všech forem umění prolínala určitě nejvíc. Prosákla tedy i mimo jeho kapely a věnoval se tak třeba i tvorbě hudby k filmům. Spolupodílel se například na soundtracku ke snímku Ghosts… of the Civil Dead nebo je autorem originální hudby například k westernu Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem. V jiných filmech se zase objevily jeho skladby z řadových alb. Například Oh Children z alba Abattoir Blues/The Lyre of Orpheus, která zazněla v sedmém filmu o Harrym Potterovi.

Scénárista

Kromě hudebního doprovodu stvořil Nick Cave i scénář k filmům Země bez zákona nebo The Proposition.

Herec

Teď už se dostáváme k jeho životním rolím doslova. Uplatnil se totiž i jako herec a zahrál si například ve filmech Rhinoceros Hunting in Budapest nebo Nebe nad Berlínem. Tam byl však pouze natočen s kapelou The Bad Seeds, jak hrají písně The Carny a From Her to Eternity.

Nick Cave je ale stále hlavně důležitým obyvatelem rock’n’rollového folklóru, tvůrcem mýtů nasáklým blues, hudebníkem, zpěvákem, kazatelem, učitelem, vypravěčem a šamanem v ostrém hudebním víru The Bad Seeds.

Právě s nimi má za sebou nadšeně hodnocené australské turné a také šňůru po Severní Americe, kde se jim dostalo nejlepších recenzí celé jejich kariéry. Momentálně se kapela chystá na pět koncertů ve Velké Británii, po kterých překročí La Manche a procestuje Evropu a u nás se na její vystoupení můžeme těšit už na konci října. Na koncertu zazní i písně z loňského alba Skeleton Tree, které ovládlo první místa žebříčků po celém světě a stalo se tak žebříčkově nejúspěšnějším albem skupiny jak v Británii, tak v USA.

Lístky jsou k dispozici v síti Ticketportal.


Napište komentář

Veronika Sodomová
O Veronika Sodomová 164 Článků
Holka z Vyškova, která strávila pubertu v knížkách o rockových hvězdách s vidinou toho, že jednou bude na jejich místě. Po čase se však střetla s tvrdou realitou a zjistila, že to nebude tak snadné, tak teď o těch hvězdách aspoň píše. Na tvrdý rock stále a nikdy nedá dopustit a považuje ho za lék na všechny chmury. jen se pořád nemůže rozhodnout, jestli má radši kluby nebo festivaly.