Proměny Deep Purple – hrál s nimi i Joe Satriani

Deep Purple | Zdroj: facebook.com

Když nějaká kapela hraje téměř padesát let, je skoro samozřejmé, že se v ní za tu dobu vystřídá řada muzikantů. Stejně jsou na tom i britští Deep Purple, mezi nimiž se jen jeden jejich člen podílel na všech studiových albech.

Původní sestava Deep Purple zahrnovala od roku 1968 legendárního kytaristu Ritchieho Blackmoora, zpěváka Roda Evanse, baskytaristu Nicka Simpera, klávesistu Johna Lorda a bubeníka Iana Paice, který jediný přečkal všechny změny sestav.

Tato banda vydala debut Shades of Deep Purple a první singl Hush, který se stal zároveň jejich prvním hitem a umístil se na žebříčcích v Americe i Kanadě. Nejednalo se však o jejich autorské dílo, ale pouze o cover písně amerického skladatele Joea Southa, kterou napsal pro zpěváka Billyho Joea Royala.

Hned o rok později došlo ke střídání na postech baskytaristy a zpěváka. Vystřídali je Ian Gillan a Roger Glover. Tím vznikla nejznámější a nejpopulárnější sestava, která má na svědomí přelomové album In Rock a hit Black Night, který se umístil na druhém místě britského žebříčku. Po In Rock následovala další úspěšná alba Fireball a Machine Head s megahitem Smoke On The Water.

Úspěchy s sebou však přinesly i vyčerpání a hádky. Z kapely v roce 1972 odešel Ian Gillan a po něm i Roger Glover. Vystřídali je David Coverdale, který je známý především pro svou pozdější kariéru s Whitesnake, a Glenn Hughes, který po Deep Purple hrál třeba s Black Sabbath nebo českými Monkey Business. V této sestavě Deep Purple vydali další významné album, Burn.

Richiemu Blackmoorovi byla ale asi jedna úspěšná kapela málo, a tak začal v roce 1975 Deep Purple podvádět se svým sólovým projektem Rainbow. Nakonec to dopadlo tak, že ho v Deep Purple vystřídal Tommy Bolin. O rok později se kapela definitivně rozpadla a každý rozjel svou sólovou dráhu. Tommy Bolin poté umřel na předávkování heroinem.

Rozpad Deep Purple využil v roce 1980 původní zpěvák Rod Evans a s neznámými hudebníky začal pod názvem Deep Purple nelegálně koncertovat. Samozřejmě se mu to nevyplatilo a musel se vzdát i honorářů z alb, na kterých se podílel v rámci původní sestavy.

V roce 1984 Blackmoore ukončil trvání kapely Rainbow, ve které hráli i Ian Paice a Roger Glover, a vyhlásil s nimi Deep Purple reunion. Na post zpěváka se vrací Ian Gillan, který do té doby zpíval s Black Sabbath. Nejslavnější sestava se tedy dala znovu dohromady a vydala album Perfect Strangers.

Netrvalo to však dlouho a Ian Gillan byl opět vystřídán. Místo něho přišel Joe Lynn Turner. Ten se však v Deep Purple moc neohřál a v roce 1992 musel post vrátit Gillanovi. Vynutila si to nahrávací společnost, která si byla vědoma úspěchu sestavy čítající Gillana.

V roce 1993 odešel již definitivně Ritchie Blackmore, kterého vystřídal Joe Satriani, Ten ale v kapele vydržel jen půl roku, než se na místo kytaristy usadil Steve Morse, který tam vydržel až dodnes.

Poslední změna proběhla v roce 2002, kdy John Lord předal klávesy Donovi Aireymu. Od té doby tedy Deep Purple vystupují v sestavě Ian Gillan, Roger Glover, Ian Paice, Doy Airey a Steve Morse. A v této sestavě se představí i českému publiku 22. května v pražské O2 Areně v rámci svého turné k albu Infinite.


Napište komentář

Veronika Sodomová
O Veronika Sodomová 164 Článků
Holka z Vyškova, která strávila pubertu v knížkách o rockových hvězdách s vidinou toho, že jednou bude na jejich místě. Po čase se však střetla s tvrdou realitou a zjistila, že to nebude tak snadné, tak teď o těch hvězdách aspoň píše. Na tvrdý rock stále a nikdy nedá dopustit a považuje ho za lék na všechny chmury. jen se pořád nemůže rozhodnout, jestli má radši kluby nebo festivaly.