Stovky vyhaslých životů aneb 7 koncertů, které skončily tragédií

Exploze na koncertě Ariany Grande | Zdroj: The Guardian

Manchester Arena se tento týden stala dějištěm jedné z nejhrůznějších událostí ve světě hudby za posledních několik let. Sebevražedný útočník zabil na koncertě Ariany Grande 22 převážně mladých lidí a několik desítek dalších zranil. Svět však bohužel pamatuje ještě tragičtější koncertní večery, během nichž počet obětí stoupl i na několik stovek.

7) Eagles of Death Metal, Bataclan Theatre, Paříž (2015)

Ještě stále v živé paměti spousty z nás. V pátek 13. listopadu 2015 francouzkou metropolí otřásla vlna teroristických útoků, z nichž ten nejkravavější se odehrál v hale Bataclan Theatre, kde zrovna probíhalo vystoupení rockové kapely Eagles of Death Metal. Střelbu a následné exploze tehdy nepřežilo 89 fanoušků.

6) Great White, The Station, Rhode Island (2003)

Ne vždy všechno vyjde podle plánu a když do svého koncertního představení zakomponujete nepovolenou pyrotechniku, koledujete si o velký průšvih. Nesprávně použitá pyrotechnika zapálila 20. února 2003 během vystoupení glam-metalových Great White část ozvučení a následný požár se rychle rozšířil po celém klubu The Station, který byl ten večer naplněn výrazně přes kapacitu. Mezi 100 zesnulými byl i kytarista vystupující kapely, Ty Longley.

5) Burn, Santika Club, Bangkok (2009)

Ironie dokáže být krutá. Novoroční koncert, který v bangkokském klubu Santika zahrála kapela s názvem Burn během noci pojmenované jako Santika’s Last Night, skončil devastujícím požárem. Ten navíc podpořilo i dlouhodobé neudržování budovy a ačkoli byl oheň zaznamenán poměrně včas, spousta lidí se kvůli zamknutým požárním východům ven dostat nestihla. Různé zdroje se v počtech obětí liší a zatímco podle některých 1. ledna 2009 zemřelo v klubu několik desítek lidí, jiné zdroje uvádí rovnou stovku.

4) John Davidson, Supper Club, Beverly Hills (1977)

Požár během vystoupení zpěváka a baviče Johna Davidsona v Supper Clubu v Beverly Hills vstoupil do historie nejen vysokým počtem obětí, ale též vskutku pozoruhodným okolnostmi, které ho provázely. Nejenže se dosud neví, co ho zapříčinilo, ale když dvě servírky upozornily na šířící se oheň, spousta lidí nevzala 28. května 1977 nahlášené nebezpečí vážně. Když se však plameny rozšířily po celé budově, propukla obrovská panika a jelikož úzké chodby Supper Clubu nestačily pojmout tolik prchajících najednou, 165 lidí přišlo o život.

3) Callejeros, Barrio Once, Buenos Aires (2004)

Viděli jste někdy záznam ze snad jakéhokoli koncertu v Argentině? Jeden z důvodů, proč kapely často vyjíždí na tour po Jižní Americe, je oddanost a především hojný počet tamních fanoušků. To se však v předposlední prosincový den roku 2004 vymstilo tamní rockové kapele Callejeros, na jejíž koncert v klubu Barrio Once dorazilo třikrát více lidí, než byl klub schopný pojmout a když během vystoupení vypukl požár, přeplněnost v kombinaci se zamčenými únikovými východy vyústily ve smrt 194 fanoušků.

2) Gurizada Fandangueira, Santa Maria, Brazílie (2013)

Tragédie dost podobná té z Buenos Aires, jen s ještě horšími následky. 26. ledna 2013 s v brazilském klubu Santa Maria konala studentskká akce, jejíž součástí bylo vystoupení skupiny Gurizada Fandangueira. Naneštěstí si přizvaná kapela s sebou vzala ne zrovna správně ošetřenou pyrotechniku a klub brzy zahalil kouř a plameny. Většina účastníků se o něm ale dozvěděla moc pozdě a to tak skončilo smutnou bilancí 242 mrtvých a 168 zraněných. Většina obětí byli studenti mezi 18 a 30 lety.

1) Goody Goodelle, Cocoanut Grove, Boston (1942)

Koncert s vůbec nejhorším koncem v historii se odehrál ve čtyřicátých letech dvacátého století, a to v Bostonském VIP klubu Cocoanut Grove. Jeho příčina nikdy nebyla oficiálně zjištěna, vypuklý požár ale vzhledem k nedodrženým bezpečnostním standardům uvěznil v budově stovky lidí a 28. listopad 1914 tak vstoupil do historie jako den, kdy o život přišlo 492 lidí. Za tragédii byl později odsouzen Barney Welansky, jehož konexe s mafií a bostonským starostou umožnily klubu fungovat i při porušování zmíněných bezpečnostních standardů, které i tak byly v té době velmi nízké.

Bonus: Limp Bizkit, Woodstock ’99, New York (1999)

Festival Woodstock ’99, který měl navázat na původní Woodstock v roce 1969, se na poli koncertních tragédií stal legendou. Replika mírumulovného festivalu se během koncertu Limp Bizkit, když si 400 000 fanoušků vzalo píseň Break Stuff až moc k srdci, proměnila v noční můru. Propuklé nepokoje pak umocnila i vystoupení nu-metalových Korn a Red Hot Chili Peppers a přestože v konečném důsledku nebyly hlášeny žádné ztráty na životech, na násilnosti, požáry a dokonce i skupinové znásilnění,se ještě dlouho jen tak nezapomene.


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 297 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.