TIP REDAKCE: 10 indie textů, které vás donutí tento žánr milovat

The 1975 | Foto: Michael Klemm, MonsterMusic

Termín indie se začal používat v 80. letech jako popis kapel, které nebyly vázané smlouvou k vydavatelství a jely spíše sólo. Postupem času z indie vznikl žánr, který pod sebou vytvořil několik dalších odvětví a momentálně je výjimečný hlavně pro svůj obsah a pro to, co posluchačům skrze své texty sděluje. Pojďme se tedy podívat na deset nejhezčích z nich.

„But I crumble completely when you cry, it seems like once again you’ve had to greet me with goodbye. I’m always just about to go and spoil the surprise, take my hands off of your eyes too soon.“  – 505, Arctic Monkeys

Každému indie znalci jsou Arctic Monkeys dobře známí. Tato britská kapela je populární především svým oldschool rockem a opravdu velmi povedenými, procítěnými texty. Alex Turner, zpěvák kapely, napsal tuto píseň, když se chystal navštívit svou přítelkyni v pokoji číslo 505, kde pobývala. Později přiznal, že to byla první opravdová milostná píseň, kterou Arctic Monkeys vydali.

„You have always worn your flaws upon your sleeve, and I have always buried them deep beneath the ground. Dig them up; let’s finish what we started.”  – Flaws, Bastille

Bastille je alternativní rocková kapela z jižního Londýna. Zprvu jen sólový projekt zpěváka a textaře Dana Smitha. Ten se později rozhodl utvořit kapelu. Kapela se skládá ze čtyř členů a název kapely pochází z událost dobytí Bastilly, která se slaví na Danovy narozeniny, 14. července.

„And I don’t want the world to see me, ‘cause I don’t think that they’d understand. When everything is meant to be broken, I just want you to know who I am.“ – Iris, The Goo Goo Dolls

Největším hitem The Goo Goo Dolls je právě tato píseň složená pro film Město Andělů. Píseň je o člověku s velmi těžkou a zmatenou osobností, kterou nikdo není schopný pochopit. Později potká pravou lásku a chce, aby věděla, že je právě ona ta jediná, kdo je schopný ho pochopit a porozumět mu.

„I’d like to be proud, but somehow I’m ashamed, sweet little baby in a world full of pain. I gotta be honest, I don’t know if I could take it. Everybody’s talking, but what’s anybody saying?“ – R.I.P. To My Youth , The Neighbourhood

Když se zpěváka Jesseho Rutherforda v rozhovoru zeptali, proč ve 24 letech složil píseň o pohřbívání svého mládí, odpověděl: „Posledních pár let od vzniku kapely jsme dospěli v mnoha oblastech. Teď mi bylo 24 a mám dojem, že jsem nikdy nepociťoval tlak a váhu světa, jako teď. Možná je to proto, že se momentálně řeší všude spousta sraček. Hlavně teda v USA… Věci, co se týkají vraždění, zbraní… To tě prostě začne štvát. Je to fakt hrozně těžké a možná to byl ten důvod, proč jsem R.I.P. To My Youth napsal.“

„And she just wants to feel something and I don’t think that’s asking for too much. And when I go to sleep it’s when she begins to weep, she’s appalled by not loving me at all.“ – She Lays Down, The 1975

Tuto píseň napsal Matty Healy o své matce, která trpěla depresemi po jeho porodu. „Když jsem přišla z porodnice s Matthewem, bylo pro mě strašně těžké milovat ho a mít ten mateřský cit. Měla jsem záchvaty paniky, silné bušení srdce. Nakrmit ho bylo pro mě jako vylézt na Everest.“ Tato píseň je na albu nahraná jako jediná mimo studium a pouze s kytarou.

You sit there in your heartache, waiting on some beautiful boy to save you from your own ways.” – When You Were Young, The Killers

Song byl napsaný všemi čtyřmi členy kapely a vypráví o dospívání, nechávání minulosti za sebou a vnímání světa.

„And I told you to be patient, and I told you to be kind. And I told you to be balanced, and I told you to be kind.” – Skinny Love, Bon Iver

Jde o první singl z debutového alba Bon Iver, s názvem For Emma, Forever Ago. Justin Vernon celou desku psal a nahrál v otcově odlehlé chatě, kde se vzpamatovával z rozchodu a léčil mononukleózu.

„We’re reeling through the midnight streets, and I’ve never felt more alone. It feels so scary, getting old.” – Ribs, Lorde

Lorde složila tenhle song o obavách. „Pohybuji se v průmyslu, kde je věnovaná strašná pozornost tomu, kolik Vám je. Začínala jsem, když mi bylo 16. V té době jsem se tím fakt stresovala, potřebovala jsem napsat písničku, kde to ze mě v klidu vyjde.“

„Oh, can you tell? I haven’t slept very well since the last time that we spoke.”  – Stay, Mayday Parade

Mayday Parade je americká pop punková hudební skupina, která vznikla v roce 2005 v Tallahassee na Floridě. Skupina vzešla z původních místních kapel Kids Named Chicago a Defining Moment. V roce 2006 vydala kapela své debutové EP album s názvem Tales Told by Dead Friends, kterého se i bez pomoci jakéhokoliv vydavatele prodalo přes 20 000 kusů.

„I’m glad I didn’t die before I met you, but now I don’t care. I could go anywhere with you and I’d probably be happy.”  – The First Day of My Life, Bright Eyes

Conor Oberst popsal píseň jako probuzení z dlouhé noční můry“. Vzhledem k tomu, že texty jsou zjevně o zamilovanosti a následném začátku smysluplného vztahu, vyplývá to z toho, že tato zkušenost byla nejvýznamnější součástí Conorova života.


Napište komentář

Petra Charvátová
O Petra Charvátová 72 Článků
Už od mala miluji muziku. Momentálně, a myslím, že už definitivně, jsem se našla v indie stylu - indie-rock, electro-indie, sad-core, desert rock apod. Hraji na bicí, kterým předcházelo spoustu jiných nástrojů. Mezi mé nejoblíbenější interprety patří Lake Malawi, The Kooks, The 1975,Glass Peaks, Banfi, Youth Club, LP, London Grammar,Arctic Monkeys, Linkin Park a spousty dalších.