TIP REDAKCE: 10 let od veleúspěšného znovuzrození Alice in Chains po vzoru AC/DC

Alice In Chains
Alice In Chains | Zdroj: mlive.com

Zatímco řada kapel by za více než 20 let své existence měla na kontě alespoň desítku alb, Alice in Chains loni vydali své teprve šesté. Smrt jejich bývalého frontmana zapříčinila začátkem tisíciletí nucenou několikaletou pauzu, právě díky ní ale před 10 lety odstartovala nová éra této seattleské kapely. Éra, jež přinesla jeden z nejsolidnějších comebacků, jaké kdy rocková scéna zažila.

V průběhu 90. let se stali jednou z nejvlivnějších kapel tehdejší scény. Další ze seattleských kapel si ve složení Layne Staley (zpěv), Jerry Cantrell (kytara), Mike Inez (baskytara) a Shean Kinney (bicí) tehdy přičichla k mnohamilionové slávě a ještě v roce 1998, tedy v době, kdy se grunge vyskytl na hranici úplného útlumu, mohli fanoušci po peckách jako Facelift nebo EP Jar of Flies slýchávat sem tam i nějaké nové skladby z dílny oblíbené čtveřice.

Ač se však čtyři celé roky nesešli ve studiu a ještě déle na jednom pódiu, až teprve smrt frontmana Layne Staleyho v roce 2002 znamenala oficiální ukončení činnosti kapely Alice in Chains. V té době již měli její ostatní členové rozpracované své osobní projekty, z nichž patrně nejvýraznější byla sólová dráha druhého muže Alice in Chains, kytaristy Jerryho Cantrella. Během turné k jeho druhé desce pak fanoušci mohli jako předkapelu často vídat Comes with the Fall, jejíž členové, společně se zpěvákem Williamem DuVallem, se později stali i součástí kapely samotného Cantrella.

Čtěte také: 11 mrtvých rockerů aneb heroin a 5. duben – největší zabijáci grunge

Když se s rokem 2005 začala utvářet myšlenka návratu Alice in Chains na scénu, absolvovala kapela několik příležitostných koncertů s poněkud šalamounsky vyřešenou otázkou zpěváka – pomocí hostů. Na pódiu se tak s kapelou za mikrofonem vystřídaly i legendy jako Pat Lachman z Damageplan, Mainard James Keenan z Tool, Ann Wilson z Heart či Phil Anselmo z Pantery.

Mezi nimi se objevil právě i William DuVall. Ještě než se však na Cantrellův návrh připojil k rodícímu se návratu Alice in Chains, zvažovala kapela na pozici frontmana i Vina Dombroskiho z Spys4Darwin a o místo v kapele se údajně zajímala i další legenda grungeových 90. let, Scott Weiland. Kapele byla dokonce nabídnuta i účast v reality show Rock Star, kde se zpěváci formou soutěže ucházejí o místo v kapelách. Tuto nabídku však skupina odmítla a s rokem 2006 přijala Williama DuValla jako nového hlavního zpěváka.

Reunionové koncerty komentoval Cantrell slovy: „Chtěli jsme oslavit památku našeho kamaráda. Hráli jsme se zpěváky, kteří tomu přinášeli něco vlastního, nesnažili se být Laynovým klonem. Na jeho odkaz nechceme sahat. Každopádně je to těžká věc, ale máte jít cestou Led Zeppelin a už nikdy znovu nehrát, protože ten jeden člověk byl tak důležitý? To jsme dělali několik let, ale co tomu dát šanci a něco zkusit?“

Už s příchodem DuValla ale přerostl pouhý reunion ve zcela nový projekt a začaly se šířit zvěsti o novém albu, které měli Alice in Chains už v oficiální společnosti frontmana DuValla připravovat.

Rozhovor: Hudební scéna se rychle mění a když z ní na chvilku zmizíte, jste pro publikum mrtví, říkají Royal Republic

Nahrávání nového alba s novým zpěvákem bylo kapelou oficiálně oznámeno v roce 2008. Alice in Chains tak odhalili světu, že si doopravdy troufli ke kroku, který vyšel jen opravdu mála rockovým kapelám – pokračovat v činnosti s novým frontmanem poté, co ten předchozí a tolik význačný, zemřel. Aspirovali na něco tak velkého, co by nemuselo být těžké přirovnat k návratu AC/DC na scénu s Brianem Johnsonem po smrti Bona Scotta. Před deseti lety, konkrétně v září roku 2009, pak vyšla první deska Alice in Chains po čtrnáctileté nahrávací odmlce.

Dostala název Black Gives Way to Blue a pochyby těch, co návratu s DuVallem za mikrofonem nevěřili, se rázem rozplynuly. Album debutovalo na neuvěřitelném 5. místě v Billboard 200, už za rok dosáhlo zlatého certifikátu za půl milionu prodaných kusů a dva singly, Check My Brain a A Looking in View, byly dokonce nominovány na Grammy. Comeback Alice in Chains vyšel a navíc v měřítku, jaké nikdo ani nečekal.

Kapela vstoupila s Black Gives Way to Blue do nové éry a přetrvává v ní, společně s jejím neustávajícím úspěchem, až doposud. Hned další deska dokonce v žebříčku Billboard 200 debutovala dokonce na 2. místě a loňská Rainier Fog značila vůbec první případ, kdy se Alice in Chains dostali do TOP10 britské hitparády. A právě tuto desku kapela představí za pár týdnů i u nás, 3. června totiž Alice in Chains zahrají ve Foru Karlín.


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 280 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.