TIP REDAKCE: 10 maskovaných muzikantů, kteří mají Halloween každý den

Marilyn Manson, Praha 2017 | Foto: Lukáš Loužecký, MonsterMusic

Halloween je sice za námi, to ale neznamená, že bychom se nemohli naladit do strašidelné nálady ještě teď. Máme tu totiž výběr několika muzikantů, kteří se vyžívají v oblékání kostýmů a nasazování masek po celý rok.

Slipknot

Kapela je velice dobře známá právě díky strašidelným kostýmům, ale taky tvrdé hudbě a poněkud kontroverznímu vystupování. S nápadem kdysi přišel Shawn Crahan (bubeník Slipknot – pozn.red.), který často na zkoušky nosil děsivou masku klauna. Zbytek kapely se tak nechal inspirovat a nakonec se převlékání stalo nedílnou součástí skupiny. Členové kapely si údajně dokonce během koncertního turné často masky nemyli a bylo jim jedno, že se uvnitř držela spousta potu, slin a někdy i zvratek.

V roce 2012 se objevila mobilní aplikace s názvem Slipknot: Wear The Mask, kde si fanoušci mohli vytvořit svou vlastní škrabošku.

Čtěte také: Slipknot se vrátí do Česka, vystoupí tu příští rok

Lordi

Finská kapela se prý při tvoření svých kostýmů nechala inspirovat hororovým žánrem a hlavně skupinou Kiss. Masky vyrábí a navrhuje sám zpěvák, který si přezdívá Mr. Lordi a s každým novým albem je také mění. Trvá několik hodin, než se členové do svých kostýmů se vším všudy navléknou a materiály na jejich výrobu stojí několik set euro. Každá příšera má dokonce své jméno a Lordi si na své postavy tolik zvykli, že bez masek odmítají točit interview.

V roce 2006 byla kapela nominovaná svou zemí do soutěže Eurovision Song Contest, kde se dostala až do finále a celou soutěž s písní Hard Rock Hallelujah ovládla.

Gwar

Strašidelné kostýmy jsou typické i pro tuto americkou heavy metalovou skupinu. Členové kapely se svými maskami představují jako postavy z vlastní sci-fi mytologie. Tito barbarští bojovníci se zjevují ve videoklipech a dodávají jejich koncertům tu správnou strašidelnou atmosféru. Mimo hudbu si kapela vytvořila i vlastní značku pod kterou prodává komiksy, deskové hry, piva, grilovací koření nebo třeba e-liquidy do elektronických cigaret.

Původ názvu kapely je různý. Některé zdroje tvrdí, že je to doopravdy zkratka znamenající „God What an Awful Racket“ v překladu tedy něco jako „Bože, to je hrozný rámus“. Jiné zase uvádějí, že si Gwar původně říkali „Gggwwwaaarrgh“, čímž napodobovali zvuk příšery, ale nakonec tento název z pochopitelných důvodů zkrátili.

Marilyn Manson

Pokud někdo tohoto zvláštního zpěváka jednou spatří, z velké části už na něj nezapomene. Marilyn Manson – pravým jménem Brian Warner – je známý svým kontroverzním a poněkud děsivým vzhledem. Už jen fakt, že svůj pseudonym poskládal ze jména krásné herečky Marilyn Monroe a sériového vraha Charlese Mansona nám zvedá chloupky na rukou. Po masakru na Columbine High School byl dokonce obviňován, že jeho hudba a vystupování kazí děti, které později páchají takové činy.

Čtěte také: Marilyn Manson vystoupil v Praze, extravaganci však nechal doma

Ghost

Ghost je švédská metalová kapela, která se obléká do strašidelných kostýmů a svým způsobem tak napodobuje představitele katolické víry. Hlavní postavu představuje zpěvák Tobias Forge, který už oblékl hned několik různých masek. Jako první se představil jako satanistický kněz Papa Emeritus a postupem času ho následovali i dva jeho jmenovci. Nejnovějším členem je poté takzvaný Cardinal Copia, který by se měl v čele držet několik let. Cardinala doprovází hned několik dalších členů skupiny, jejich identity nejsou známé a představují se jen jako takzvaní Ghouls, tedy démoni.

Vzhledem k tomu, že identita členů není známá, většina fanoušků si ani pořádně nevšimla, že v průběhu let se v kapele vystřídalo hned několik lidí. Jeden z Ghoulů dokonce v interview prohodil, že se na jednom z koncertů Dave Grohl převlékl do masky a odehrál s nimi vystoupení, aniž by diváci cokoliv tušili.

Marshmello

Christopher Comstock, známý pod svým pseudonymem Marhmello, je americký DJ, který na hlavě nosí zvláštní bílou helmu s namalovaným obličejem. Svou vizáží se inspiroval u jiného interpreta s názvem Deadmau5, ten se zase obléká do masky obrovské myši. Původně se Marshmello maskoval hlavně proto, aby zakryl svou identitu, ale stejně jako tomu je u jiných hudebníků, nakonec byl i on prozrazen.

Na jednom ze svých vystoupení si ze svých fanoušků udělal srandu a masku si sundal. Pod ní se ale místo Chrise doopravdy skrýval nizozemský DJ Tiësto.

Daft Punk

Pokud se řekne maskovaný hudebník, snad všem se vybaví tato známá francouzská dvojka, která se proslavila již v 90. letech elektronickou hudbou. I když je obecně známo, kdo se za robotickými maskami skrývá, oba interpreti se jich odmítají zbavit. Chtějí se totiž soustředit jen na svou hudbu a nepropadnout tomu šílenství, které se točí kolem nejrůznějších celebrit.

V roce 2011 přišla firma Coca-Cola s limitovanou edicí lahví, které navrhla právě skupina Daft Punk, se jménem Daft Coke. Ta se ale bohužel prodávala jen ve Francii.

Hollywood Undead

Na rozdíl od většiny předchozích interpretů americká nu metalová skupina Hollywood Undead nenosí své masky za účelem skrytí identity, ale prostě jen kvůli tomu, že to vypadá cool. Každý člen má svou vlastní charakteristickou škrabošku, která se s novými deskami různě upravuje a upgraduje. Když kapela začínala, rapper a zpěvák Charlie Scene neměl peníze na pořízení pořádné masky, a tak na hlavě nosil papírovou tašku s vystřiženými dírami pro oči, které nakonec ještě překryl slunečními brýlemi.

Čtěte také: Hollywood Undead znovu zamíří do Česka. Odehrají zde svůj doposud největší koncert

Kiss

Slavná americká rocková kapela je velice známá svými vystoupeními v charakteristicky pomalovaných obličejích. Proslavila se v pozdních 70. letech hlavně díky chytlavé hudbě, ale také divoké show plné ohňostrojů, kouře a pyrotechniky. Od roku 1983 začali Kiss vystupovat bez typického make-upu, jelikož jejím členům přišlo, že je čas posunout se zase o něco dál a nechat masky za sebou. Kapela měla také s malováním několik problémů, hlavně pokud někde bylo velké teplo. Barvy se jim prý začaly rychle smývat, a tak si každých pár písní museli odběhnout do zákulisí a plácnout si na obličej novou vrstvu.

Lady Gaga

Americkou zpěvačku přímo charakterizuje křiklavý make-up a poněkud kontroverzními kostýmy. Gaga se na veřejnosti například ukázala v šatech z plastových bublin nebo ze syrového masa. Tím vyvolala velké množství hádek a organizace pro práva zvířat PETA shledala tento její kostým urážejícím. Lady Gaga se tím však nenechala nijak rozhodit a ve svém převlékání pokračuje dál inspirující tak nejrůznější celebrity a módní návrháře.


Napište komentář

O Andrea Kuttelwascherová 32 Článků
Jsem osmnáctiletá introvertní extrovertka, které v žilách koluje kofein a hudba. Mluvím plynným sarkasmem a pokud mě někde nenajdete se sluchátky v uších, nejspíš se právě potím na tanečním parketě. Pokud jde o hudbu, mezi mé oblíbené kapely patří: Bring Me The Horizon, Parkway Drive, Architects, Asking Alexandria, Linkin Park nebo třeba Green Day.