TIP REDAKCE: 3 příběhy slavných hitů, u kterých nikdo nečekal velký úspěch

The Beatles | Zdroj: facebook.com

Známe je všichni. Tyto hity svého času udělaly doslova díru do světa a navždy se zapsaly do dějin hudby. Ne všichni ale vědí, co za vznikem těchto známých kousků ve skutečnosti stojí a že u nich nikdo tak velký úspěch nečekal.

Stairway To Heaven – Led Zeppelin

Nejznámější píseň Led Zeppelin vznikla, jak už to u podobných hitů často bývá, pomalu sama. Během psaní písní pro v pořadí čtvrtou desku kytaristovi Jimmymu Pageovi zbyl jeden nevyužitý kytarový riff. Když ho poté jen tak přehrál zpěvákovi Robertu Plantovi, vzal Plant tužku a papír a z fleku k tomu napsal text, aniž by vlastně věděl, o čem píše. Po tom, co si celý text přečetl, byl doslova v šoku. Tak prý během pár minut vznikl slavný sarkastický text o ženě, která má vše, ale chce stále víc. Pak už jen zbývalo zavřít se do studia, kde vznikla charakteristická progrese songu od akustického intra až po hard-rockový konec.

Pokud jste si ale mysleli, že se jednalo o okamžitý hit, tak jste vedle. Se svojí délkou přes 8 minut byla Stairway To Heaven nepřijatelná pro rádia a kapela odmítala song pro rádiové přehrávání jakkoliv zkracovat.

Naštěstí si ale skladba našla své fanoušky i bez propagace v rádiích. Píseň se ale stala doslova kultovní především díky obvinění kapely ze satanismu. Pokud si prý druhou sloku pustíte pozpátku, můžete jasně slyšet, že kapela vzývá satana. Led Zeppelin samozřejmě vše popřeli a prohlásili, že se jedná jen o shodu náhod. Zda skladba opravdu obsahuje satanistické poselství necháme na vašem osobním názoru, ale faktem zůstává, že se jedná o jednu z nejoblíbenějších rockových balad všech dob.

Yesterday – The Beatles

Yesterday, neboli míchaná vajíčka. Teď si asi říkáte co to má sakra společného, ale věřte, že právě v raných fázích písně Paul McCartney zpíval právě o „Scrambled Eggs“.

Vše to prý začalo jako sen. Jednoho rána se Paul probudil a v hlavě mu hrála krásná melodie. Nejdříve si myslel, že ji už musel někdy slyšet, ale když mu všichni koho se ptal tvrdili, že jim melodie nic známého nepřipomíná, pustil se Paul do psaní Yesterday. Tedy skoro.

Ke krásné hudbě, která k němu přišla sama ve snu, bohužel Paul nemohl vymyslet vhodný text. V pracovní fázi si proto zpíval to první, co ho napadlo, což bylo Scrambled eggs, oh you’ve got such lovely legs,“ tedy „Míchaná vajíčka, oh máš tak krásné nohy.“ S vymyšlením smysluplného textu na tom Paul byl prý až tak špatně, že mu v jednu chvíli ostatní radili, aby se na skladbu radši vykašlal.

Naštěstí však vše dobře dopadlo a nakonec napsal jeden z největších hitů všech dob, a to i přes fakt, že skladba nikdy nebyla vydána jako oficiální singl, a že na ní kromě Paula nehraje ani nezpívá žádný jiný člen The Beatles.

Bohemian Rhapsody – Queen

Další z nejikoničtějších rockových písní byla vydaná v roce 1975, ale její původ sahá mnohem dál. Už o několik let dříve si Freddie Mercury zapsal drobnou poznámku, které ho napadla – a sice „Mama, just killed a man,“ tedy „Mami, právě jsem zabil muže.“ Když pak Freddie o mnoho let později píseň skládal, podle jeho spoluhráčů přesně věděl co dělá a přistupoval k ní jako ke svému dítěti. Pokud chcete vědět o čem že text písně vlastně je, tak podle slov samotného Freddieho „je přesně o tom, o čem chcete, aby byla.“

Ani u této skladby se hned ze začátku nepočítalo s velkým úspěchem. Elton John se prý tenkrát dokonce o skladbě vyjádřil slovy „vy jste se asi posrali, ne?“ Přes svou celkovou komplexnost a fakt, že dodnes skladba nedává moc velký smysl, tu byl ještě jeden očividný problém. S délkou necelých 6 minut byla píseň pro rádia nepřijatelná a požadovalo se její zkrácení. To ale Queen odmítli a trvali na hraní skladby v celé délce. Nakonec si však rádia dala říct, Bohemian Rhapsody nasadila, a dala tak vzniknout dalšímu z největších rockových hitů dnešní doby.


Napište komentář

David Fischböck
O David Fischböck 166 Článků
Bydlím v Českém Krumlově. Studuji anglický a německý jazyk na pedagogické fakultě v Českých Budějovicích. Miluju hudbu a hraju na kytaru. Moje nejoblíbenější kapely jsou: Green Day, Blink - 182, AFI, Placebo, MCR, Fall Out Boy...