TIP REDAKCE: 40 let Ace of Spades aneb 9 zajímavostí a mýtů nejslavnějšího alba Motörhead

Motörhead | Zdroj: oficiální archiv kapely

Psala se druhá sobota listopadu roku 1980. Spojené státy již několik dnů slavily první zvolení Ronalda Reagana prezidentem, NASA připravovala spuštění svého dnes již proslulého programu Voyager a John Lennon, aniž by to věděl, vstupoval do posledních 30 dnů svého života. A vedle toho všeho v tentýž den poprvé spatřila světlo světa deska, jež měla zásadní vliv jak na další úspěch jejích autorů, tak i na řadu tehdy teprve formujících se žánrů. Vyšlo album Ace of Spades.

Nahrávka, jež je dodnes faktickým synonymem pro Lemmyho Kilmistera a jeho Motörhead, slaví v těchto dnech své 40. narozeniny. Poprvé se na pultech obchodů objevila 8. listopadu 1980 a svým úspěchem zcela mimořádně předčila vše, co britská kapela do té doby vydala, včetně dnes rovněž kultovního alba Overkill. Ikonický riff z úvodní písně bylo od té doby možné slyšet snad na každém koncertě skupiny, do paměti fanoušků se však zapsaly i kousky jako Love Me Like a Reptile, Fast and Loose, (We Are) The Roadcrew nebo The Chase Is Better Than the Catch. Co si však již mnozí pamatovat nemusí, je celá řada zajímavostí, která se s Ace of Spades pojí. A co více, o albu a písních na něm koluje i několik mýtů. Pojďme se na některé z nich v aktuálním tipu redakce podívat.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Keith Richards, David Bowie nebo Chester Bennington aneb 5 hvězdných cameos ve filmech

1) Kovbojové na divokém západě – nebo v lomu na severu Londýna

Společně s deskou se stal obdobně legendární i její obal. Lemmy, spolu s tehdejším kytaristou Eddiem Clarkem a bubeníkem Philem Taylorem, na něm pózují jako trojice kovbojů na poušti kdesi na divokém západě. O žádný divoký západ se ale nejedná – a dokonce ani o poušť.

Jakkoli to tak nevypadá, fotografie použitá na obalu nevznikla kdesi ve slunečné Arizoně, ale v pískovém lomu ve městečku Barnet, jenž se nachází na předměstí severního Londýna. Za artworkem se navíc skrývá ještě jeden příběh – kostýmy všech tří hudebníků jsou založeny na různých postavách z westernového světa. Zatímco Clarke tak má připomínat Clinta Eastwooda z filmu The Man with No Name, bubeník Phil Taylor je zase oblečen jako Marlon Brando ve snímku Křivák.

2) Ace of Spades jako Lemmyho kryptonit?

V průběhu let se mezi fanoušky Motörhead rozšířil mýtus o tom, že si Lemmy jakožto frontman a hlavní skladatel kapely postupně vybudoval ke svému nejslavnějšímu dílu až nenávistný vztah. To ale není úplně pravda. Lemmy svůj pohled na skladbu Ace of Spades blíže popsal ve své autobiografii White Line Fever z roku 2002.

Čtěte také: Slash: Bez Lemmyho je svět chudším místem, byl ztělesněním rock’n’rollu

V knize na jednu stranu přiznává, že už mu hit leze krkem. Zejména si však stěžuje na to, že se spousta fanoušků kapely na této skladbě v roce 1980 zasekla. Přitom vyšla teprve na čtvrtém albu z celkových 22, které Motörhead za svou existenci vydali a jak zmínil sám Lemmy, řadu nejlepších kousků kapela vydala právě až v pozdějších letech v sestavě s kytaristou Philem Campbellem a švédským bubeníkem Mickeym Dee. V pozdějších rozhovorech se ikonický frontman každopádně nechal slyšet, že je nakonec rád, že se Motörhead proslavili právě díky Ace of Spades„Stejně jsem dva roky místo ‚the ace of spades‘ zpíval ‚the eight of spades‘ a nikdo si toho nevšiml,“ dodal.

3) „Nechci žít navždycky – ale zjevně to tak bude“

Změna z pikového esa na pikovou osmu ale nebyla jedinou úpravou textu, s níž Lemmy za 35 let hraní této písně přišel. Po letech se rozhodl přidat do textu i kapku sobě vlastního humoru. Jak rocker postupně stárl, rozhodl se proslulý verš „I don’t wanna live forever – and don’t forget the joker“ nahradit větou „I don’t wanna live forever – but apparently I am.“

Report (2019): Slash a Myles Kennedy v Praze: Nové album, pocta Lemmymu a nezastavitelný rokenrol

Zpěvák se tak s drobnou změnou přidal k vtipným narážkám, které na jeho adresu vzhledem k narůstajícímu věku a množství drog a alkoholu, které za svůj život zkonzumoval, často mířily. Na koncertech skladbu v takto upravené verzi zpíval celou řadu let, a to až do své smrti v prosinci roku 2015.

4) Vstupní brána do USA

Ačkoli Motörhead měli v době vydání Ace of Spades na kontě již tři další alba včetně úspěšných Overkill a Bomber, v USA debutovali až v roce 1980 právě s tehdy vydanou deskou. Speciálně pro vydání ve Spojených státech se kapele podařilo zajistit si spolupráci s americkým vydavatelstvím Mercury Records a s Ace of Spades si tak Motörhead otevřeli i bránu za oceán. Tam Lemmy mimochodem o pár let později již nadobro zůstal. Usadil se v bytě v losangeleské čtvrti West Hollywood a mimo jiné se stal pravidelným štamgastem hvězdného hudebního klubu Rainbow Bar & Grill na slavném Sunset Boulevardu.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Beatles, AC/DC i Queen: 5 slavných songů, které coveroval Lemmy a vy o tom nevíte

5) První příčka hitparády?

Přestože však album Ace of Spades kapelu proslavilo a otevřelo jí do té doby nepoznané možnosti, na své první (a jediné) místo v hitparádě desek si Motörhead museli ještě téměř rok počkat. Zatímco Ace of Spades se dostalo nejvýše na 4. pozici žebříčku UK Albums, byla to až živá nahrávka No Sleep ’til Hammersmith, s níž se tříčlenná skupina dostala na úplný vrchol hitparády. Lemmy úspěch okomentoval s tím, že se vzhledem k četnému koncertování kapely v předchozích letech dalo přijetí živé desky očekávat. Dodal však, že následně kapela přešla do jakéhosi úpadku, neboť se ukázalo být extrémně těžké na tento počin navázat.

6) V čele žebříčků o 35 let později aneb Jak truchlí oddaní fanoušci

Oddanost fanouškovské základy Motörhead se po smrti Lemmyho Kilmistera ukázala v plné síle. Zatímco v době vydání se mohlo album Ace of Spades zdát vzhledem ke své pozici v hitparádách poněkud nedoceněné, o 35 let později, v lednu roku 2016, se titulní píseň desky znovu objevila na předních místech několika žebříčků.

Obrovský nárůst v počtu poslechů proslulé skladby byl totiž reakcí fanoušků kapely na tehdy nedávnou smrt Lemmyho Kilmistera. Ten zemřel na agresivní formu rakoviny 28. prosince 2015, pouhé čtyři dny po svých 70. narozeninách. Následně dosáhla píseň 9. místa v průběžné týdenní příčce žebříčku UK Singles Chart a celkově 13. místa v daném týdnu v lednu 2016. 9. ledna toho samého roku pak Ace of Spades dosáhlo samotného vrcholu britské hitparády UK Rock & Metal Singles and Albums Charts.

Čtěte také: Mickey Dee z Motörhead: Lemmyho smrt? Bylo to větší, než když umřel Elvis

7) Motörhead + Girlschool = Headgirl

Album Ace of Spades vyšlo během let v řadě různých edicí, díky nimž si mohou fanoušci poslechnout celou řadu demo nahrávek či živých verzí svých oblíbených písní. Součástí některých verzí se však stala i ne moc známá trojice písní, které Motörhead v prosinci roku 1980 nahráli společně s dívčí rockovou kapelou Girlschool.

Tři skladby vyšly úplně původně jako součást kolaborativního St. Valentine’s Day Massacre EP, později se však staly součástí některých verzí desky Ace of Spades. Motörhead společně s Girlschool, oficiálně pak pod názvem Headgirl, nahráli cover písně Please Don’t Touch od Johnnyho Kidda a vzájemně si zcoverovali skladby Bomber a Emergency. Tento počin nastartoval dlouholetou spřízněnost obou kapel, která vydržela až do posledních dní existence Motörhead – ostatně i na již neuskutečněném koncertě v Praze v únoru roku 2016 měli Motörhead vystoupit společně v tandemu právě s Girlschool.

8) Ace of Spades napodruhé v nové sestavě

V době, kdy deska vyšla, fungovali Motörhead ve své tzv. klasické sestavě v podobě tria KilmisterClarkeTaylor. To se však již po následné desce Iron Fist rozpadlo a po pokusech s různými dalšími hudebníky se v 90. letech formace ustálila na Kilmisterovi za basou, Philu Campbellovi na pozici kytaristy a s Mickeym Dee jako bubeníkem. A právě tato sestava, která následně vydržela až do samotného konce kapely, nahrála v roce 2008 píseň Ace of Spades úplně „nanovo“.

Nahrávka tehdy oficiálně vyšla jako součást dodatku pro videohru Guitar Hero. Nejednalo se ale o jediný moment, kdy se „nová“ sestava sešla ve studiu nad skladbami z předešlých ér. Předělané verze se po letech dočkaly i písně Overkill, Orgasmatron či titulní skladba z jejich debutového alba Motörhead.

9) Lemmy a karty

Skladba Ace of Spades je doslova plná referencí na termíny ze světa karetních her, zejména pokeru. Znak pikového esa se dokonce stal jakýmsi druhým logem britské kapely. Lemmy ale, jak sám přiznal, ke kartám doopravdy žádný vztah neměl.

Naopak, celý život si liboval v automatech. Svůj vlastní herní automat si zpěvák dokonce bral s sebou i na turné. A když kapela zrovna nekoncertovala, fanoušci mohli mít jistotu, že Lemmyho najdou v losangeleském baru Rainbow v jeho oblíbeném koutku u automatu. No a proč je tedy nejslavnější skladba kapely o kartách a nikoli právě o automatech? Na to odpověděl v jednom z rozhovorů sám baskytarista – jednoduše proto, že „těžko můžete zpívat o tom, jak se někde protáčí obrázky ovoce.“

Dárek od Motörhead na závěr

Kapela na oslavu 40. výročí vydání alba Ace of Spades vydala jeho speciální čtyřhodinovou edici s řadou remasterovaných skladeb, jejich alternativních verzí i některých kousků, které dosud nikde jinde nevyšly. Album je možno zakoupit ve fyzické podobě v běžných obchodech s hudebními nosiči či je již nyní přístupné na streamovacích platformách jako Spotify, Apple Music a dalších.


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 297 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.