TIP REDAKCE: 5 interpretů, které byste si neměli nechat ujít na Grape festivalu

The Vaccines - Rock for People 2018 | Foto: Filip Dušek, MonsterMusic

Grape festival, který se odehraje v Piešťanech na Slovensku ve dnech 9. – 10. srpna, opět nabízí velkou škálu zahraničních interpretů. Které z nich byste neměli za žádnou cenu prošvihnout?

The Vaccines

Pravidelní návštěvníci Rock for People si mohou letos na slovenském Grapu připomenout spoustu skvělých kapel. Půjde například o Rudimental z letošního nadcházejícího ročníku, ale dočkáme se i skupin jako The Kooks nebo Chvrches, kteří zavítali na RfP v minulých letech. Kromě těchto hvězd se ovšem v Piešťanech představí i indie rockoví The Vaccines. Britská parta dokáže naživo odpálit překvapivé množství energie, které nenechá nikoho chladným. V čele s Justinem Youngem a výborným albem Combat Sports z minulého roku půjde dozajista o jeden z nejnašlapanějších koncertů letošního Grapu.

Rozhovor: The Vaccines: Bez změny energie by nové album nevzniklo

Tove Lo

Přestože ji velká část radiových posluchačů zná jen díky skladbě Habits (Stay High), její hudba v sobě skrývá mnohem více. Švédská kráska, která se nebojí odhalit jak v textech, tak i doslova, ve své tvorbě bez ostychu pojímá témata jako drogy nebo sex. Také proto je často považována za kontroverzní osobnost. Tyto texty jsou však jen špička ledovce. Tove Lo se totiž nebojí naprosté lyrické upřímnosti vůči posluchačům, ať už jde o její životní osudy, toxické vztahy nebo vlastní tělo, a tak občas působí některé narážky až moc otevřeně. Fanoušci si ji ale díky tomu brzy zamilovali. A asi jen těžko se vám bude na Grapu hledat někdo, kdo na pódiu bude dosahovat charismatu této švédské zpěvačky.

Čtěte také: Tove Lo si v létě odbude českou premiéru

Daniel Avery

Slovenský festival pravidelně nabízí velké množství elektronických uskupení a DJs. Letos se v tomto ohledu postará o jedno z nejočekávanějších představení zejména Jon Hopkins, ale nemělo by se zapomínat i na méně populární umělce jako Daniel Avery. Producent a remixer bude s dvouhodinovým setem bavit návštěvníky, kteří se nebudou mít ve dvě ráno ještě k spánku a místo toho se radši nechají omámit melodickou vizí Averyho techna. V té se znatelně odráží také inspirace v umělcových idolech jako The Chemical Brothers.

Fotoreport: Grape Festival – Walter Schnitzelsson, PSH, Oh Wonder nebo Kodaline, 10. 8. 2018, Piešťany

Superorganism

Kdo si tuto partičku stihl odchytit na loňském Metronomu či při jejich listopadovém klubovém koncertě u nás, tak dobře ví, jak podivně unikátní jejich vystoupení jsou. Skupina je tvořena hned osmi členy z různých zemí a na stagei se při jejich koncertě dočkáte plno tanečních kreací, hravých vizuálů, kreativních kostýmů či nafukovacích zvířat. Superorganism je jako parta dětí, která chce do své show nacpat hromadu šílených nápadů a elementů, i kdyby nedávaly smysl – hlavně, aby se u toho členové pobavili. Stejně tak tvoří i muziku a obojí funguje ve výsledku dokonale. Tato art popová kapela má nevysvětlitelné kouzlo, kterým si získává fanoušky po celém světě, naživo však dostávají Superorganism úplně nový rozměr.

Čtěte také: The Chemical Brothers zakončili Metronome Festival svou proslulou audiovizuální show

Black Honey

Festivaly jsou rozhodně také o objevování zatím nepoznaných interpretů. Právě Black Honey od jejich vzniku v roce 2014 mnoho posluchačů mimo Británii neznamenalo, přestože si už skupina střihla účast na takových festivalech jako Glastonbury nebo Reading. Jejich osobitý styl alternativního rocku je inspirován například legendárními Blondie. Pocity nostalgie, které dokáží vytvořit skrze prvky psychedelické muziky, budou to první, co na letošním Grapu zazní. Že to bude stát za to se ale můžeme přesvědčit už pár dní před festivalem, kdy Black Honey přijedou do pražského Café V lese.

Fotoreport: Grape Festival – Wolf Alice, Nick Murphy fka Chet Faker, alt-J nebo Wilkinson, 11. 8. 2018, Piešťany


Napište komentář

Václav Pilka
O Václav Pilka 273 Článků
Jsem absolvent literární tvorby a hudba je pro mě obrovská část života. Protože ale nikde nehraju, tak o ní alespoň píšu. Žánrově se skoro vůbec nevymezuju, takže mám rád třeba Enter Shikari, Architects, Charli XCX, Little Simz, Pussy Riot nebo The 1975. Vedu mimo jiné i portál o méně populárních interpretech justlisten.cz