TIP REDAKCE: 5 nevydaných videoklipů, které však stojí za pozornost

Avenged Sevenfold | Zdroj: imdb.com

K singlům, které propagují nová alba, neodmyslitelně patří také doprovodné videoklipy. Někdy je však kapela s výsledkem nespokojena, nebo se naskytnou okolnosti, kvůli kterým výsledné záběry skončí v archivu kapely a na veřejnost se ve většině případů nikdy nedostanou. Pojďme se ale podívat na 10 výjimek, kdy se fanoušci často až po dlouhých letech mohli podívat na původně zamýšlený klip ke slavným songům.

Blink-182 – Josie (1998)

Původní myšlenka videoklipu ke čtvrtému singlu Blink-182 z alba Dude Ranch (1998) vznikla v hlavě samotného zpěváka a basáka kapely, Marka Hoppuse. Ten chtěl, aby kapela hrála na potápějícím se parníku. Měla hrát v reálném čase, zatímco vše okolo by probíhalo ve slow motion – exploze, trosky, panika a utíkající lidi. Vše to mělo skončit záběrem na potopenou loď, kdy poslední fráze písně zní: „Everything’s gonna be fine“. Bohužel by takové náročné video jejich tehdejší label MCA stálo příliš mnoho peněz, a tak byl původní scénář značně upraven. Kapela nakonec hrála v jakémsi sklepě, přičemž kytarista Tom DeLonge omylem zasáhne vodovodní trubku a celá místnost se začne zatopovat.

Čtěte také: TIP REDAKCE: 10 rockových klipů natočených v Praze

Výsledné video, které vzniklo ve studiích Universal Studios, a na němž pracoval režisér Jason Matzner, však skončilo katastrofálně, kdy kapela, celá mokrá, stěží dokázala hrát. Rozhodli se tedy celý nápad opustit a začít od nuly. Z původního záznamu se dnes zachovalo pouhých 40 sekund, které v roce 2011 unikly na internet. Blink-182 se nakonec rozhodli opět svěřit do rukou osvědčeného režiséra Darrena Doanea, který natočil fanouškům dnes známé video na Westlake High School v Kalifornii.

Placebo – Every You Every me (1998)

Dost možná nejslavnější singl kapely Placebo z alba Without You I’m Nothing (1998) dostal oficiální klip v roce 1999 v podobě sestřihu z živých vystoupení. Popřípadě ještě existuje další verze, která obsahuje záběry z filmu Velmi nebezpečné známosti, který píseň tolik proslavil. Původně však byl již o rok dříve natočen velice povedený klip zachycující kapelu, často v transsexuálních rolích, jak gambluje v kasínu. Toto původní video bylo zveřejněno samotnou kapelou až v roce 2016 ku příležitosti vydání best of alba A Place For Us To Dream. Žádné další informace ohledně toho, proč původní video nebylo zveřejněno, kapela bohužel neposkytla.

Green Day – Whatsername (2005)

Tento videoklip je tak trochu záhadou. Po vydání singlu Jesus of Suburbia v roce 2005 z alba American Idiot se o pár let později na internetu objevilo video beze zvuku, obsahující záběry herečky Kelli Garner v roli Whatsername, kterou hrála právě v klipu JOS. Oficiálně to nikdy nebylo potvrzeno a celkově se toho o tomto projektu mnoho neví, ale pravděpodobně se jednalo o velice rané záběry plánovaného videoklipu k chystanému singlu Whatsername, který však nikdy nevyšel. Nekvalitní videozáznam nakonec použili fanoušci, kteří k němu alespoň přidali zvukovou stopu a výsledek umístili na YouTube, kde od té doby zůstal v nezměněné podobě.

My Chemical Romance – Blood (2007)

Ke skryté písni z legendárního alba My Chemical RomanceThe Black Parade (2006) byl taktéž natočen videoklip, za kterým stojí režisér Marc Webb. Tento videoklip měl být přímým pokračováním klipu Teenagers (2006), kdy se kapela po šíleném koncertě vrátí do šatny, kde ji po chvíli obklopí jejich věrné roztleskávačky, zatímco frontman Gerard Way stále úpěnlivě zpívá o svém „absťáku“ na krev. Bohužel ani toto video nikdy nebylo oficiálně zveřejněno a fanoušci se ho dočkali až po rozpadu kapely v roce 2013 jako součásti bonusového DVD k best of albu May Death Never Stop You, vydaného v roce 2014.

Avenged Sevenfold – This Means War (2014)

V roce 2014 začaly internetem kolovat zvěsti, že kapela Avenged Sevenfold natáčí nový klip k písni This Means War, třetímu singlu z alba Hail To The King (2014). Domněnky nakonec potvrdilo i několik fotek zachycujících kapelu na jakési silnici, uprostřed nějakého velkého protestu. Sám režisér videa Andrew Baird se poté k celému projektu oficiálně přiznal a popsal vizi nového videa jako „znepokojivou pouliční bitvu na temné ulici metropolitního města obývanou temnými stvořeními a ztracenými dušemi.“ Výsledného videa se však fanoušci nikdy nedočkali. Oficiální důvod není znám, ale spekuluje se o souvislosti mezi častým výtržnictvím a násilnými protesty v USA v té době, kvůli kterým by myšlenka videa mohla být špatně pochopena.

A7X nakonec zveřejnili videoklip složený ze živých záznamů natočených během jejich turné v Jižní Americe, proloženými reálnými záznamy protestů a výtržnictví. Nekvalitní záznam původního videa však nakonec unikl na internet, kde se ho chopili fanoušci, kteří ho postupně upravili do podoby, která nám dává představu kvalitního oficiálního videa.


Napište komentář

David Fischböck
O David Fischböck 166 Článků
Bydlím v Českém Krumlově. Studuji anglický a německý jazyk na pedagogické fakultě v Českých Budějovicích. Miluju hudbu a hraju na kytaru. Moje nejoblíbenější kapely jsou: Green Day, Blink - 182, AFI, Placebo, MCR, Fall Out Boy...