TIP REDAKCE: 5 vedlejších projektů Billieho Joea

Billie Joe | Zdroj: pinterest.com

Billie Joe z Green Day právě dobývá svět se svou novou kapelou The Longshot, které před pár dny vyšlo debutové album Love Is For Losers. Není to však zdaleka poprvé, co si Billie odskočil od své hlavní kapely! Přinášíme vám přehled 5 nejzajímavějších vedlejších projektů, na kterých se Billie Joe podílel.

1) Pinhead Gunpowder

Punkrockovou kapelu pojmenovanou po značce zeleného čaje založil bubeník Aaron Cometbus v roce 1990 v městě Arcata v Kalifornii. Po krátké době se však rozhodl přestěhovat do Berkley, kde se zrodila druhá inkarnace kapely a do níž přizval Billieho Joea, Billa SchneideraSarah Kirschovou. Kapela ještě v tom samém roce vydala debutové EP Tründle and Spring.
V roce 1993 se Sarah rozhodla kapelu opustit, protože nedokázala Billiemu odpustit jeho „zradu“ když se s Green Day upsal velkému vydavatelství. V kapele ji tak nahradil Jason White, kterého dnes fanoušci znají jako druhého kytaristu Green Day. První (a bohužel jediné) plnohodnotné album Goodbye Ellston Avenue vyšlo v roce 1997. Od té doby kapela až do roku 2000 příležitostně koncertovala a vydávala krátké EP.

V únoru 2008 se kapela dala po dlouhé době opět dohromady a odehrála koncert, během něhož zazněly tři nové skladby, které se ještě ten samý rok objevily na zatím posledním EP kapely West Side Highway. PG pak ještě v roce 2009 vydali kompilační best-of album Kick Over the Traces a následující rok vystoupili na benefiční akci v legendárním 924 Gilman Street. Od té doby však kolem kapely nejsou žádné novinky.

2) The Network

Kdo by to byl řekl, že Green Day to může fungovat i jako elektronické new-wave kapele! O původu téhle šestičlenné formace je toho známo jen málo, jelikož celá její biografie, včetně jmen a popisu jednotlivých členů, je smyšlená. Jediná nahrávka s názvem Money Money 2020 vyšla v roce 2003 u Billieho vydavatelství Adeline Records. Fanoušci ihned poznali nezaměnitelný hlas Billieho Joea, načež však kapela zareagovala naštvanými komentáři a nadávkami na účet Green Day.
Sám Billie Joe vydal prohlášení, ve kterém veškerou podobnost popíral a řekl, že lituje toho, že jeho nahrávací společnost dala kapele smlouvu. Dokonce se vytvořila fiktivní žaloba a soudní spor mezi oběma kapelami. Deska Money Money 2020 se v roce 2004 dočkala znovuvydání u Reprise Records, a navíc obsahovala novou píseň Hammer of the Gods a cover písně The Misfits, Teenagers from Mars. Krom toho v roce 2004 vyšlo i koncertní DVD Disease is Punishment, jenž obsahuje záznam koncertu z The Key Clubu v Los Angeles z roku 2003.

Dnes je již víceméně jasné, že se na projektu skutečně podíleli členové Green Day – Billie Joe jako Fink, Mike Dirnt jako Van Gough, Tré Cool jako The Snoo a Jason White jako Balducci, spolu s přáteli. Což dokazuje i fakt, že Billie a spol. několikrát zahráli některý ze songů The Network v rámci koncertů svého dalšího projektu Foxboro Hot Tubs. The Network byli aktivní až do roku 2004, kdy se členové opět začali naplno věnovat Green Day a jejich novému albu American Idiot.

3) Foxboro Hot Tubs

Zatímco fanoušci dlouhé roky čekali na nové album Green Day, jenž se mělo stát nástupcem legendárního American Idiot (2004), Billie a spol. si opět založili nový hudební projekt. Celé to začalo, když v prosinci 2007 několik náhodných členů fanklubu Green Day dostalo záhadný e-mail s odkazem na Myspace, kde byly k poslechu 3 nahrávky. Navzdory garážovému rock’n’roll zvuku bylo opět fanouškům hned jasné, že za celou věcí stojí Green Day.
Po čím dál tím větším tlaku Billie Joe konečně vydal prohlášení ve kterém řekl: „Jediná spojitost mezi Green Day a Foxboro je ta, že jsme jedna a ta samá kapela.“ V roce 2008 vyšla debutová deska Stop Drop And Roll!!! a kapela se vydala na klubové turné. V následujících letech skupina párkrát nečekaně vystoupila v nějakém menším klubu a jednou dokonce posloužila jako předskokan samotných Green Day.

Během těchto koncertů několikrát zazněla nová píseň s názvem Fuck Time. Ta se však nakonec objevila na druhé části nepříliš úspěšné trilogie Green Day  ¡Uno!¡Dos!, ¡Tré! (2012-2013). Billie poté v několika rozhovorech přiznal, že ¡Dos! se dá skutečně považovat za druhé album FHT. Kapela naposledy vystoupila v roce 2014, kdy krom písní s debutového alba zazněly i písně Green Day, jež původně měly sloužit jako materiál pro Foxboro Hot Tubs.

4) Billie Joe & Norah Jones

Někdo by si mohl myslet, že Billie Joe vyniká jako skvělý muzikant jen ve svém dobře známém punkrockovém žánru. Tuto myšlenku však vyvrátil v roce 2013, kdy spolu se slavnou pop-jazzovou zpěvačkou Norah Jones nahrál album Foreverly. To obsahuje celkem 12 předělávek tradičních amerických písní a je vlastně reinterpretací slavného alba Songs Our Daddy Taught Us od The Everly Brothers.

Ačkoli album svým country zvukem asi úplně nezaujme klasického fanouška Green Day, nebo rockové hudby obecně, u kritiků sklidilo velkou chválu a Billiemu zajistilo uznání i u milovníků klasičtější hudby.

5) The Coverups

Jen před pár měsíci si Billie Joe společně s kolegy Mikem Dirntem a Jasonem Whitem z Green Day založil opět nový projekt. Kapela, kterou dále tvoří Bill Schneider a Chris Dugan, nese název The Coverups a jak již název napovídá, tak se jedná čistě o přátelské jamování, během něhož zazní nejrůznější cover verze slavných písní.

Kapela během minulých měsíců odehrála v okolí své rodné East Bay několik neohlášených vystoupení, kde zazněly slavné punkrockové hity, jako třeba Color Me Impressed (The Replacements), Walking Out On Love (The Nerves), Chinese Rocks (The Heartbreakers) nebo I Wanna Be Sedated od Ramones. Koncerty se vyznačovaly velice příjemnou a přátelskou atmosférou, kdy si fanoušci sami říkali, jaké písně chtějí slyšet.


Napište komentář

David Fischböck
O David Fischböck 166 Článků
Bydlím v Českém Krumlově. Studuji anglický a německý jazyk na pedagogické fakultě v Českých Budějovicích. Miluju hudbu a hraju na kytaru. Moje nejoblíbenější kapely jsou: Green Day, Blink - 182, AFI, Placebo, MCR, Fall Out Boy...