TIP REDAKCE: 5 videoher pro rockové fanoušky

Brütal Legend | Zdroj: gamespot.com

Kdo si hraje, nezlobí! To platí i pro rockery. Vybrali jsme proto 5 videoher, které jsou jako stvořené pro fanoušky rockové hudby.

Omikron: The Nomad Soul

Pravda, tahle hra, která vyšla na PC roku 1999, je už tak trošku vykopávka. Co ale postrádá na moderní grafice, to s přehledem dohání skvělým příběhem a herním zážitkem. Futuristická sci-fi, která kombinuje prvky adventury, first-person-shooteru, bojové a logické hry se odehrává ve fiktivním městě Omikron. Hráč je hned na začátku hry požádán o pomoc při záchraně Omikronu tím, že opustí svoji dimenzi a převtělí se do těla omikronského policisty. Tím začíná dlouhé a napínavé vyšetřování série vražd, ze kterých nakonec zjistíte šokující pravdu. Za vraždami nestojí člověk, ale démon, který v přestrojení láká tvory z jiných dimenzí do dimenze Omikronu, kde pokud jejich těla zemřou, zemře i reálná postava. Jednou z těchto nešťastně napálených duší jste samozřejmě i vy a detektivka se tím pádem mění na hru o přežití.

Teď si pravděpodobně říkáte, co má tohle všechno společného s rockem. Na vývoji samotné hry, ale především na jejím soundtracku, se totiž podílel samotný David Bowie. Ten nakonec ztvárnil i dvě herní postavy – revolucionáře jménem Boz a zpěváka kapely The Dreamers, která ve hře hraje v různých klubech a jejíž virtuální desku si hráč ve hře dokonce může koupit a poslouchat. V The Dreamers vedle Bowieho hraje i jeho parťák Gail Ann Dorsey a Reeves Gabrels z The Cure. Bowie a Gabrels pro hru napsali celkem osm písní, z nichž se některé objevily na Bowieho albu Hours, i když v trochu pozměněné verzi.

Tony Hawk’s

Skateboarding a rocková hudba k sobě mají odjakživa blízko. Vždyť i tzv. „skate-punk“ vznikl počátkem 80. let v Kalifornii právě spojením skateboardingu s punkrockovou subkulturou. Není proto příliš velkým překvapením, že soundtrack k nejslavnější skateboardingové herní sérii všech dob, Tony Hawk’s, tvoří z velké části právě skate-punkové kapely. Vedle nich ale není nouze ani o jména jako Kiss, AC-DC nebo Iron Maiden.

Slavné rockové kapely se však nepodílely jen na kvalitním soundtracku jednotlivých dílů, ale v průběhu celé série se mnozí objevili přímo jako hratelné postavy. Mezi nejznámější jména patří například Travis Barker (Project 8),  Billie Joe Armstrong (American Wasteland), James Hetfield a Robert Trujillo (Pro Skater HD), Eddie the Head (Pro Skater 4) nebo Gene Simmons (Underground), který navíc se svou kapelou KISS ve hře dokonce odehraje koncert.

Guitar Hero / Rock Band

Na co si fanoušci rocku hrají nejraději? No přece na rockové hvězdy! Herní série Guitar Hero tomu dala úplně nový rozměr, když v roce 2005 poprvé představila hráčům možnost ujmout se role slavného kytaristy a hrát na pódiu ty největší rockové hity. Každý díl přinesl další skvělý soundtrack a s každým novým dílem přibývaly nové a nové možnosti, jako například možnost hry i na další nástroje, tvorba vlastního nástroje nebo dokonce vlastní postavy.

V průběhu herní série se v jednotlivých dílech objevili mnozí slavní hudebníci jako např. SlashTom Morello a Bret Michaels (Guitar Hero 3), Hayley Williams, Ozzy Osbourne, Travis Barker a Jimmy Hendrix (World Tour) nebo Kurt Cobain (Guitar Hero 5).

V roce 2007 vyšel první díl konkurenční hry Rock Band, která se od Guitar Hero téměř v ničem nelišila. Obě série se v následujících letech začaly předhánět v integrování nových možností a vymožeností a obě série také začaly vydávat díly zaměřené pouze na jednu konkrétní kapelu. Z řady Rock Band například vyšly díly věnované The Beatles nebo Green Day, zatímco Guitar Hero se spojili s kapelami jako Aerosmith, Metallica nebo Van Halen.

Iron Maiden: Legacy of the Beast

Tato RPG hra, která vyšla v roce 2016 na smartphony, vznikla přímo v kolaboraci s Iron Maiden. Hlavní postavou ve hře je slavný maskot kapely Eddie the Head, jehož duše byla roztříštěna po všech možných světech. Proto se hráč za pomoci tzv. The Clairvoyant vydává na dlouhou cestu s cílem získat zpět Eddieho duši. Ta vede přes mnohé světy, přímo inspirované alby a písněmi Iron Maiden, kde se střetne s mnoha nepřáteli. Ve hře se nachází různé formy Eddieho z celé diskografie kapely, kterého doprovází vedlejší postavy tzv. spojenců. Každá postava má unikátní schopnosti, které hráč musí v průběhu hry vylepšovat a zvyšovat tak sílu svého týmu.

V současné době hra obsahuje 12 forem Eddieho a 80 spojenců, ale jelikož se hra pravidelně rozšiřuje a vylepšuje, tak jich v budoucnu bude ještě mnohem více. Hra je zdarma ke stáhnutí na Google Play a App Store.

Brütal Legend

Naprostá lahůdka pro milovníky tvrdé hudby. Brütal Legend je akční adventura, která se celá točí kolem metalu. Hráč se ujme role bedňáka Eddieho Riggse (Jack Black), který se čirou náhodou dostane do fantasy světa ovládaného démony a monstry. Záhy ale zjišťuje, že i tento svět má své bohy – bohy metalu. Vedle seker a mečů se tak hlavními zbraněmi stávají elektrická kytara, obří zesilovače, motorky a vše ostatní spojené s metalem. Postupně ve hře budete potkávat nové spojence, představující různé odnože metalu, kteří vám pomohou ve vašem boji. Hra nabídne velice propracovaný příběh, spoustu vtipných hlášek a velký otevřený svět celý postavený na myšlence metalu.

Na hře se podílely i mnohé slavné osobnosti. Kromě Jacka Blacka, který ztvárnil hlavní postavu se ve hře objeví například i Ozzy Osbourne, Lemmy Kilmister, Lita Ford nebo Rob Halfort. Správný metalový soundtrack je naprostou samozřejmostí.


Napište komentář

David Fischböck
O David Fischböck 166 Článků
Bydlím v Českém Krumlově. Studuji anglický a německý jazyk na pedagogické fakultě v Českých Budějovicích. Miluju hudbu a hraju na kytaru. Moje nejoblíbenější kapely jsou: Green Day, Blink - 182, AFI, Placebo, MCR, Fall Out Boy...