TIP REDAKCE: 6 nezávislých hlasů z Francie, které zaujmou

L'Impératrice | Zdroj: facebook.com

Francouzská hudební scéna není v Česku příliš zpopularizovaná, ačkoliv zákoutí této romantické země nabízí spoustu talentovaných hudebníků. Pojďme si společně představit několik interpretů (od skladatelů až po hudební kapely mísící několik žánrů dohromady), kteří aktuálně nabízí nová alba a kterým rozhodně stojí za to věnovat pozornost.

Tři přátelé Bon Entendeur

Co se stane, když smícháte zvukové nahrávky francouzských umělců a politiků, remixy klasických francouzských hitů dohromady s elektronickou hudbou ve stylu electro swingu a nu-disca? Dostanete uskupení tří přátel, kterými jsou Nicolas Boisseleau, Pierre Della Monica a Arnaud Bonet. Mohou se pyšnit více než 11 miliony přehrání na hudební platformě SoundCloud a na Spotify mají téměř 2 miliony posluchačů měsíčně.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Macca Wiles nebo Cat Burns – alternativní umělci, kteří si zaslouží vaši pozornost

V minulém roce zrealizovali mnoho rozhovorů se známými francouzskými osobnostmi, například s herečkami Camille Cottin a Audrey Fleurot nebo s rapperem jménem MC Solaar. Tyto nahrávky byly následně vydány v kombinaci s mixem hudebních žánrů a všechny z nich trvají bezmála hodinu. Na svém kontě mají rovněž již druhé album s názvem Minuit (2021), na jehož vznik měl velký vliv i lockdown.

Deska Minuit je rozdělená na dvě části: první představuje den a druhá noc. První navazuje na debutové album Aller-retour (2019) s baladami překypujícími pozitivní energií. Soustředí se čistě na francouzské písničky z 60. a 70. let a je silně protkaná nádechem kinematografie, což je pro samotný projekt Bon Entendeur důležitým symbolem.

Čtěte také: Hypnotická techno jízda dua Bratři představí živě album Two Minds

Druhá část se nese na vlně experimentu a skupina si na ní pohrává s dynamičtější hudbou z přelomu 70. a 80. let, která obsahuje i anglické texty. Atmosféra je zde více zaměřená na noční život, tanec a bezstarostnost. Například skladba I Love To Love se snaží o předání zprávy z období, kdy se uzavřely festivaly a kluby. V klipu tancuje herečka Anaïde Rozam a vnáší život do prázdného prostoru klubu, který byl po dlouhou dobu zavřený.

Hrdá feministka Angèle

Angèle Van Laeken aka Angèle je mladá interpretka pocházející z Belgie, která se narodila do umělecké rodiny. Její starší bratr je dokonce známý belgický rapper Roméo Elvis a sourozenci společně vydali duet Tout Oublier, který má aktuálně přes 120 milionů zhlédnutí na YouTube. Právě tato píseň ji ve Francii proslavila natolik, že byla pozvaná k účinkování ve francouzských televizních pořadech.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Nejočekávanější desky podzimu? Dočkáme se novinek od umělců jako ABBA, Ed Sheeran nebo Lil Nas X

Celkem vydala již dvě alba, a sice Brol (2018) a Brol La Suite (2019). Co se týká textů, tak Angèle kombinuje francouzštinu s angličtinou. Prostřednictvím hudby se ráda vyjadřuje k feministickým problémům. V songu Balance Ton Quoi se například působivě věnuje problematice sexuálního obtěžování na pracovišti, sexuálnímu souhlasu a sexismu.

Therapie Taxi a jízda, která rychle skončila

Therapie Taxi je hudební uskupení mísící nespočet žánrů dohromady, a to včetně hip-hopu, elektronické hudby, popu a rocku. Kapela vznikla v roce 2012, a to naprostou náhodou přes inzerát na internetu. Také se původně mělo jednat o lidovou hudbu, ale s přibývajícími členy se směr kapely poměrně změnil.

Čtěte také: Cocotte Minute odstartovali podzimní turné. Místo kotle se dočkáme akustických kytar

Therapie Taxi dávají produkcí také značně najevo hrdost na svou zemi a rodný jazyk, ve svém repertoáru nemají jedinou píseň napsanou nebo zrealizovanou v angličtině. Kapela oplývá návykovými nespoutanými texty o lásce a sexu se spoustou francouzského slangu. Mají vydaná dvě alba: jde o Hit Sale (2018) a Cadavre Exquis (2019). Ve stejnojmenném songu Hit Sale navíc vystupoval rapper Roméo Elvis a videoklip má nyní přes 90 milionů zhlédnutí na YouTube. Nicméně kapela navzdory své vzrůstající popularitě oznámila v roce 2020 svůj rozpad, a tak už se bohužel žádné další tvorby nedočkáme.

Eddy de Pretto tak trochu jako Stromae?

Tento francouzský rodák oplývá charismatickým hlasem a svými kvalitně zpracovanými texty může někomu připomínat texty od světoznámého Stromae. Jeho francouzština je v písních záměrně natolik perfektní, že jí může porozumět i naprostý nováček.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Hudební dokumenty, které byste letos neměli minout

Eddy de Pretto vydal již dvě alba – nejdříve Cure (2018) a nedávno také novinku À tous les bâtards (2021), na které se vrací ke svému vyloučení ze společnosti a vyzývá všechny, kteří na tom jsou podobně, aby sami na sebe byli právem hrdí.

L’Impératrice není žádná voňavka od Dolce & Gabbana

L’Impératrice je hudební skupina o šesti členech, která byla založená v roce 2012 v Paříži. Nejprve se zaměřovala čistě na instrumentální hudbu od jazzu a rocku po klasickou hudbu. Až s příchodem poslední členky Benguigui, která jako jediná představuje ženský element kapely, se přidaly kouzelné ženské vokály. L’Impératrice se věnují především kombinování popu a disco hudby s groove příchutí a za svou kariéru vyprodukovali celou řadu vychvalovaného virtuálního art-popu.

Čtěte také: Imagine Dragons ohlašují turné. Do Prahy zamíří v květnu příštího roku

Skupina L’Impératrice má vydaná dvě alba, první s názvem Matahari (2018) a čerstvě druhé album Tako Tsubo (2021), které zahrnuje odvážnou a novou stylistickou interpretaci obsahující satirické pojetí patriarchátu a spoustu osobních citově založených písní. Nejvýraznější a nejhlubší skladbou na albu je Submarine, která je o rozchodu, jímž si Benguigui prošla před rokem.

Clio s melancholickou dávkou synthpopu

Clio je zpěvačka a skladatelka, která veřejně vystupuje od roku 2012. Věnuje se především popové a soulové hudbě, přičemž je její interpretace inspirovaná duchem krátkometrážních filmů a jejich vizuálním pojetím. Clio se tak snaží zachytit prchavé okamžiky v životě s intenzivně romantickými detaily v záběrech. Dosud vydané skladby mají více než 5 milionů zhlednutí na YouTube. Umělkyně má nyní venku tři alba: Clio (2016), později vydala Déjà Venise (2019) a nedávno album s názvem L’amour hélas (2021), ve kterém je součástí introspekce nesoucí se na melancholické vlně s příměsí synthpopu.


Napište komentář