TIP REDAKCE: Chester Bennington, Ian Curtis nebo Avicii. Talentovaní umělci, kteří si vzali život

Chester Bennington, Linkin Park - festival Aerodrome 2017 | Foto: Michael Kotzur, MonsterMusic

Tento týden by Chester Bennington oslavil 43. narozeniny. Právě po jeho smrti (2017) se začalo mnohem více mluvit o psychických problémech, kterými spousta umělců trpí. Jako únik z nich často volí smrt. Někteří, jako Jim Morrison nebo Mac Miller, zvolili pomalejší způsob – užívání alkoholu či drog, dokud tělo neselže. U těch se pak jen málokdy dozvíme, jak moc byla smrt úmyslná. Spousta nadaných interpretů však nenechala prostor pro žádné pochyby.

Pete Ham a Tom Evans (Badfinger)

Kapela Badfinger je ověnčena velmi smutnou historií. Na začátku sedmdesátých let to vypadalo, že bude figurovat jako nástupce The Beatles, protože s nimi sdíleli vydavatelskou společnost, spolupracovali s Georgem Harrisonem a složili například skladbu Without You, kterou dnes známe hlavně v podání Mariah Carey. Podnikatel a zároveň manažer kapely Stan Polley ovšem disponoval všemi výdělky, přičemž většinu z nich skupina nikdy neviděla. Také uzavřel smlouvy, které spolu se špatnou produkcí a Polleyho nezákonnými aktivitami zavinily velké neúspěchy vydaných nahrávek Badfinger. Její členové se dostali do obrovské finanční tísně a zpěvák Pete Ham, frustrovaný z toho, že jeho několikaroční dřina skončila v troskách a nedokáže finančně zajistit rodinu, tuto situaci neunesl. Ve svém dopise na rozloučenou dokonce napsal, že Polley je „bastard bez duše“ a vezme ho se sebou.

Čtěte také: Kurt Cobain, Syd Barret i Chester Bennington: Když hudebníci trpí depresemi

Pete Ham zemřel v roce 1975 a kapela na chvíli ukončila činnost. O čtyři roky později se Tom Evans rozhodl dát Badfinger znovu dohromady. S kytaristou Joeyem Mollandem se ale pár let na to pohádali a chvíli hráli každý s jinou skupinou, ovšem oba pod názvem Badfinger. Plynuly z toho osobní i profesní problémy, navíc finanční záležitosti z minulosti se stále nevyřešily. Evans nezvládl obrovský tlak a rozhodl se o poslední záchranu, kdy zavolal Mollandovi, aby se domluvili na kompromisu. Ten nenastal, hovor naopak vyústil v hádku a ještě ten den v roce 1983 ukončil Tom Evans svůj život stejně jako jeho přítel Ham – oběšením. Jedna z nejtalentovanějších power popových kapel tak nikdy nedosáhla úspěchu, jenž si zasloužila.

Ian Curtis (Joy Divison)

Anglický hudebník, skladatel a zpěvák Ian Curtis působil v post-punkové skupině Joy Divison. Byl známý pro svůj unikátně hluboký a temný hlas, ale také díky znepokojivým textům plných prázdnoty. Právě ty jasně mluvily za něj, protože trpěl depresemi, úzkostmi i existenciální krizí. To vše promítal do muziky Joy Divison. Epilepsie jeho problémy pak ještě více prohloubila, spousta koncertů byla navíc kvůli jeho záchvatům zrušena. Svůj život ukončil oběšením se v roce 1980, kdy mu bylo pouhých 24 let.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Od The Beatles po Queen aneb Když filmem zní hity vaší oblíbené kapely

Kurt Cobain (Nirvana)

Nirvana zasáhla několik generací posluchačů, stala se ikonou grunge a zároveň jednou z vůbec nejznámějších kapel historie. V čele s Kurtem Cobainem tak bezpochyby změnila hudební kulturu. I to ovšem mělo vliv na frontmanovo psychické zdraví. Cobainovi byla diagnostikována deprese už na střední škole a heroin, který zprvu užíval jako úlevu od chronických bolestí žaludku, tyto problémy později jen podpořil. V březnu roku 1994 se v Římě pokusil o sebevraždu, ve stejném měsíci měla Nirvana dokonce vystupovat v Praze, ale koncert byl zrušen. Kurt Cobain nakonec ukončil svůj život 5. dubna 1994. Poslední song You Know You’re Right nahrál s Nirvanou na začátku téhož roku.

Čtěte také: 10 mrtvých rockerů aneb heroin a 5. duben – největší zabijáci grunge

Elliott Smith

Americký hudebník Steven Paul “Elliott” Smith zvládal perfektně hru na nástroje jako piano, baskytara, klarinet nebo bicí. Jako hlavní instrument však preferoval kytaru. Nahrál například skladbu Miss Misery k filmu Dobrý Will Hunting, za níž byl nominován v roce 1998 na Oscara. Trpěl ale pokročilými depresemi a kromě toho si vytvořil alkoholovou i drogovou závislost, což se v jeho textech také projevilo. Zemřel v říjnu roku 2003, kdy mu bylo 34 let. Přestože pitva potvrdila, že šlo o sebevraždu, fanoušci dodnes spekulují o tom, že se o život sám nepřipravil. Tyto nepodložené teorie však vznikly jen kvůli neobvyklému způsobu smrti, Smith byl totiž nalezen s dvěma bodnými ranami v hrudi.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Top 5 rockových filmů s těmi nejlepšími soundtracky

Tomáš „Dask” Bobovčák (The Bridgeheads)

Slovenská skupina The Bridgeheads měla bezpochyby potenciál být světová. Kapela vystupovala nejprve jako The Bridge, pak se rozhodla hledat úspěchy v Londýně, kde se přejmenovala na The Bridgeheads a v Anglii také několikrát koncertovala. Jejich unikátní zvuk se spolu s emotivními texty projevil zejména na albu Foreigners z roku 2010, a těžko by se tak hledalo silnější slovenské album než právě tohle. V září toho roku však Tomáš, jemuž bylo tehdy 25 let, vypadl z pátého patra a na následky zranění o deset dní později zemřel. Jestli to bylo úmyslné se však asi nikdy nedozvíme, protože frontman sice trpěl depresemi, zároveň ale také chronickými bolestmi hlavy a je dost možné, že jeho pád zavinil právě záchvat bolesti. Ať to bylo jakkoli, The Bridgeheads si zaslouží i po letech uznání a jejich osobitá hudba by rozhodně neměla být zapomenuta.

Chris Cornell (Soundgarden)

Rockový zpěvák, známý také z působení v kapele Audioslave, zemřel ve svých 52 letech poté, co se oběsil jen chvíli po poslední show Soundgarden. Ta se odehrála v květnu roku 2017 a právě tam jako poslední skladbu Cornell zahrál cover songu In My Time Of Dying od Led Zeppelin. Chris Cornell veřejně mluvil o svých zkušenostech s depresemi a závislostí už roky před úmrtím. Jeho skon je aktuálně opět hojně probírané téma, protože se Cornellova rodina rozhodla žalovat lékaře, který údajně předepisoval zpěvákovi příliš mnoho léků, což mohlo přispět k jeho rozhodnutí skoncovat se životem.

Čtěte také: In My Time Of Dying: Skladba, kterou ukončil Chris Cornell svůj život

Chester Bennington (Linkin Park)

Širokou veřejnost nejvíce zasáhla smrt frontmana Linkin Park. Chester Bennington bojoval s depresemi, traumaty z dětství, dříve také drogovou závislostí, a to vše se samozřejmě velmi projevovalo v jedinečných textech kapely. Právě úmrtí jeho dlouholetého přítele Chrise Cornella pro něj ale bylo zřejmě tou poslední kapkou. Bennington se totiž připravil o život prakticky stejným způsobem o měsíc později, přesně v den Cornellových nedožitých 53. narozenin. Nelze se divit smutku, který pak zasáhl celý hudební svět, protože se Linkin Park stali ikonou nejen svého žánru, ale v podstatě celé mladé generace rockových posluchačů. Chester Bennington zemřel v červenci roku 2017, kdy mu bylo 41 let.

Čtěte také: Mike Shinoda na Post Traumatic zcela popustil uzdu emocím

Avicii

Švédský DJ Avicii, vlastním jménem Tim Berling, patřil k umělcům, který nezvládal tlak slávy a být pouze „nástrojem byznysu“. Kromě toho trpěl také silnými depresemi a podle jeho rodiny se velmi trápil myšlenkami ohledně smyslu života a o nalezení štěstí. To vše vyvrcholilo v roce 2016, kdy kvůli svému stavu přestal koncertovat. Hudbu ale tvořil dál až do dubna 2018, kdy se ve svých 28 letech zabil pomocí rozbité láhve od vína.

Scott Hutchison (Frightened Rabbit)

Smrt šestatřicetiletého skotského hudebníka je jedna z těch, kterou Česká republika úplně nezaznamenala, ale v Británii vyvolala obrovskou reakci. Zaprvé proto, že v krátké chvíli šlo o dalšího umělce, který podlehl svým depresím, a lidé tak začali volat po větší podpoře duševního zdraví hudebníků. Také ale proto, že Scott Hutchison byl příliš usměvavý, skromný a sympatický člověk, aby lidi jeho smrt jen tak přešli. Glasgowské pobřeží řeky Forth, kde se zpěvák v květnu 2018 utopil, plnily celý den květiny a večer pak spousta britských interpretů hrála covery Frightened Rabbit všude, kde zrovna měli show. Předposledním tweetem Hutchison nabádal k lásce mezi bližními, v tom posledním pak napsal jen „I’m away now. Thanks.“ O vlastní smrti v řece Forth dokonce složil o deset let dříve skladbu Floating In The Forth.

Keith Flint (The Prodigy)

Aktuální velkou ztrátou, kterou hudební svět utržil, je bezpochyby zpěvák skupiny The Prodigy. Keith Flint se předávkoval drogami. Podle dalšího člena kapely, Liama Howletta, však nešlo o neúmyslnou smrt. Na Instagramu Liam totiž napsal: „Nemohu uvěřit, že to říkám, ale náš bratr Keith si o víkendu vzal život. Jsem naprosto šokovaný, nasraný, zmatený a zdrcený.“ Keith Flint zemřel 4. března 2019, kdy mu bylo 49 let. Stejně jako ostatní umělci na tomto seznamu po sobě ale zanechal spoustu skvělé muziky, která si zaslouží žít dál.


Napište komentář

Václav Pilka
O Václav Pilka 275 Článků
Jsem absolvent literární tvorby a hudba je pro mě obrovská část života. Protože ale nikde nehraju, tak o ní alespoň píšu. Žánrově se skoro vůbec nevymezuju, takže mám rád třeba Enter Shikari, Architects, Charli XCX, Little Simz, Pussy Riot nebo The 1975. Vedu mimo jiné i portál o méně populárních interpretech justlisten.cz