TIP REDAKCE: Cigarettes and Valentines aneb Ztracené album Green Day

Green Day | Zdroj: facebook.com

Green Day aktuálně opět dobývají svět se svým novým albem Father Of All Motherfuckers. Málokdo však ví, že před lety natočili album, které nikdy nespatřilo světlo světa. Co bylo zač tajemné Cigarettes and Valentines a proč se ho fanoušci nikdy nedočkali?

Píše se rok 2003 a Green Day ve studiu právě dokončují nové album Cigarettes and Valentines, které se má stát následovníkem desky Warning z roku 2000. Kapela před sebou nemá lehký úkol – poslední deska nebyla kladně přijata ani kritiky ani fanoušky, stala se nejmíň úspěšnou nahrávkou v historii kapely a v prodejnosti ji začaly předhánět i začínající mladé pop-punkové kapely jako například Good Charlotte. Už předchozí léta nebyla ke Green Day zrovna přívětivá a kapela pomalu ale jistě začala být zařazována do škatulky tzv. one hit wonder.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Co nás čeká v roce 2020? Těšíme se na Green Day, Twenty One Pilots, Bring Me The Horizon i Kensington

Billie Joe a spol. se podle tehdejších slov snažili reagovat na kritiku posledních desek a místo experimentů a akustických balad se rozhodli vrátit ke svým kořenům a naservírovat fanouškům tvrdý a energetický punk rock, jako tomu bylo na deskách Kerplunk (1992) či Insomniac (1995). Výsledku se však svět nikdy nedočkal, jelikož kapela záhy oznámila, že jim kdosi nahrávky ze studia ukradl a než aby vše nahráli znovu, rozhodli se začít zcela od nuly a úplně jinak. Kapela se pak zpětně několikrát vyjádřila, že tento incident byl doslova zásah osudu, jelikož výsledkem dlouhé práce nakonec v roce 2004 bylo album American Idiot, kterým Green Day podruhé ovládli svět a všem dokázali, že rozhodně ještě mají co říct. Vše špatné tak bylo k něčemu dobré.

Recenze: Green Day na Father of All Motherfuckers jedou ve šťavnatém a vzdušném rock’n’rollu

Ohledně onoho ztraceného alba se toho od té doby mnoho nevědělo. Rojily se různé teorie, které například tvrdily, že Cigarettes and Valentines ve skutečnosti vyšlo jako experimentální nahrávka bokovky Green Day z roku 2003 The Networks, což se ale nakonec ukázalo jako nepravdivé. Skoro nikdo prostě nevěřil, že by se nahrávky jen tak ztratily a fanoušci stále doufali, že se album jednoho dne objeví. Trochu světla do celé záležitosti v průběhu let nakonec přinesla sama kapela, která po letech přiznala, že nahrávky nakonec zpátky dostala, jenže měla pocit, že se nejednalo o 100% Green Day a rozhodla se tak začít znova, což se jí nakonec vyplatilo.

Přes to vše jsme se do dnešních dnů nakonec dočkali zveřejnění alespoň některých písní a můžeme si tak udělat alespoň nějakou představu o tom, jak by album znělo. První potvrzenou ukázkou z alba je píseň Too Much Too Soon, která se objevila jako B-Side na albu American Idiot (2004) a posléze byla zakomponována i do stejnojmenného muzikálu.

V roce 2010 pak kapela živě zahrála titulní píseň Cigarettes and Valentines, která posléze vyšla na live-albu Awesome as Fuck. Taktéž píseň Youngblood, která nakonec vyšla v přepracované verzi na albu Revolution Radio (2016) měla dle Billieho Joea být původně napsána pro C&V. Ohledně dalších písní se spíše spekuluje, ale je pravděpodobné, že mezi původními nahrávkami byly další B-Sidy z American Idiot jako Governator a Shoplifter, stejně jako B-Side Lights Out z alba 21st Century Breakdown (2009).

Čtěte také: Rock for People 2020 zná první headlinery. Přijedou Green Day, Fall Out Boy nebo Weezer

Zda se někdy dovíme celou pravdu o ztraceném albu Green Day je ve hvězdách. Samotná kapela uvedla, že Cigarettes and Valentines mají někde v trezoru, ale že jeho vydání nijak neplánují, jelikož se chtějí dívat spíše vpřed, než se stále tápat v minulosti, což dokazuje i jejich novinka Father Of All Motherfuckers, která sice nezní jako nic, co bychom od Green Day čekali, i tak však nabízí jeden energetický hit za druhým.


Napište komentář

David Fischböck
O David Fischböck 161 Článků
Bydlím v Českém Krumlově. Studuji anglický a německý jazyk na pedagogické fakultě v Českých Budějovicích. Miluju hudbu a hraju na kytaru. Moje nejoblíbenější kapely jsou: Green Day, Blink - 182, AFI, Placebo, MCR, Fall Out Boy...