TIP REDAKCE: Dej šanci zvuku Toronta

Roy Woods | Foto: facebook.com

Kanadskému R&B, a vlastně R&B celkově, se konečně dostává uznání, které si zaslouží. Jestli někomu můžeme přičítat zásluhy, není to nikdo jiný, než torontský rapper Drake, jenž poukázal, že jeho rodné město schovává nemalou hrstku talentovaných hudebníků, které je škoda přehlížet. 

OVO Sound, label založen Aubrey Drake Grahamem, vyšlapal cestičku dnes již světově známým jménům jako The WeekndPARTYNEXTDOOR, nebo Majid Jordan, takže zmínka s díkem jim patří, více psát však potřeba není. Pokud jsou vám žánry R&B a hip-hopu blízké, budete snad překvapeni stejně jako já, jak nepřeberné množství talentovaných umělců se v ontarijské metropoli nachází. Ač není možné se seznámit se všemi, doufám, že alespoň na níže zmíněná jména budeme i u nás v blízké budoucnosti více narážet.

Daniel Caesar

Pokud jste fanoušky například Franka Oceana, Daniel vám k srdci přiroste téměř okamžitě. Jednadvacetiletý singer-songwriter se přímo neztotožňuje s žádným žánrem, sám se přiznává, že bere inspiraci z R&B, soulu, gospelu a vytváří tak jednoduchou, avšak úderně čistou instrumentaci, která doplňuje jeho andělské vokály s opravdu neuvěřitelným falsetem.

Proslavil se coverem The Wilhelm Scream od Jamese Blakea, kteý ho dostal do kontaktu s velkými jmény torontského průmyslu a vzniklo první EP Praise Break, následováno o rok později větším Pilgrim’s Paradise. Poslední singl Get You, na kterém se objevila Kali Uchis, sbírá neuvěřitelnou podporu. Na léto si naplánoval jeden koncert v londýnské Hoxton Kitchen a díky velkému zájmu přidal i druhý.

Roy Woods

Do povědomí lidí se Roy začal tlačit hned kolem svých osmnáctých narozenin a nahrávání EP Exis OVO Sound jeho růst rozhodně nezpomalilo. Drake pustil debutový singl Drama během první radiové show OVO Sound na Beats 1, který jsem zaslechla hrát v second handu v Londýně a hned se mi zaryl do paměti. Zpěvákova klidná, v podstatě neprůbojná nátura, dodává hudbě takový příjemný ráz, díky kterému písničku fungují jako skvělý doplněk na klidnou domácí party.

Od prvního EP do své tvorby přidal také studiové album Waking at Dawn, které se vyšplhalo na šesté místo v americkém žebříčku R&B. Na konci loňského roku objel severoamerický kontinent a můžeme jen doufat, že se brzy podívá i do Evropy.

Jazz Cartier

Jazzova bouřlivá osobnost si postupně podmanila celé Toronto a teď svůj vliv rozšiřuje i po Spojených státech a Evropě. I když má na kontě jen tři mixtapy, z nichž poslední Hotel Paranoia vyšel před více než rokem, jednotlivé songy, které od té doby tu a tam vypustí, nikomu nedají spát. Vždy bojoval s koktáním, ač to na sobě jeho frázování, výslovnost a celkově hypnotizující flow nedá vůbec znát. Rap mu dodává sílu s jazykovou vadou pracovat  a nezastavuje ho.

Pracuje s Mike WiLL Made-It a Lil Waynem, byl na turné s Post Malonem a dokonce před dvěma měsíci objel i pár evropských zemí. Od roku 2015 získává nominace na všemožná ocenění, šanci však poprvé proměnil na letošních Juno Awards, ze kterých si, překonaje desky Drakea a Toryho Laneze, odnesl domů cenu za Rap Recording of the Year!


Napište komentář

Kateřina Fuková
O Kateřina Fuková 319 Článků
Mám spoustu kamarádů, co sní o životě na pódiu, ať už chtějí hrát svoje písničky, nebo číst svou poezii. Já bych však nic nevyměnila za to být na té druhé straně, pod pódiem, nebo se sluchátky v uších, všemi smysly nasávajíc tu božskou atmosféru a to, že se o ty pocity pak mohu i s někým podělit, je tou nejsladší třešničkou na dortu.