TIP REDAKCE: Festival Music Olomouc je po roce zpět

Airmachine 2 | Zdroj: Facebook.com

Posluchači soudobé vážné hudby si za několik málo dnů přijdou na své. Chystá se totiž již devátý ročník mezinárodního festivalu Music Olomouc. Ten se bude konat od 2. do 15. října 2017 a ponese se ve znamení světových premiér avantgardních děl a představení netradičních hudebních nástrojů. 

Festival Music Olomouc je jedním z nejzajímavějších festivalů hudby v ČR. Vypadá jako každá jiná hudební přehlídka, ale svým zaměřením na soudobou hudbu se absolutně vymyká veškerým měřítkům. Snaží se představit nejnovější či nejzajímavější počiny, které v soudobé hudbě hýbou světem.

Letos se návštěvníci mohou těšit na interprety a tělesa, jakými jsou například Two New Duo, hrající soudobé kompozice pro violoncella a trombóny poslední dekády, Lichtzwang, kteří mezi nástroje, na které hrají, přidali theremin nebo na soubor Aleph Gitarrenquartett, jenž hraje na kytary. Poslední zmiňované těleso pochází z Německa a je specifické tím, že hraje českou soudobou hudbu. Dalšími ansámbly budou např. Auditivvokal Dresden či PHACE ensemble.

Jak již bylo řečeno výše, na Music Olomouc se odehraje několik premiér. S dílem Františka Chaloupky se předvede kytarové těleso Aleph Gitarrenquartett, rakouský skladatel Klaus Lang komponoval pro Švýcarské Two New Duo a největší událostí celého festivalu bude předvedení nového hudebního nástroje Airmachine 2, který je světovým unikátem, neboť je to automatizovaný zvukový systém, jenž pracuje s rytmem a je složen z nafukovacích předmětů, hadic a trubek.

Součástí celé akce budou i workshopy, které jsou tematické a týkají se obou protipólů vážné hudby, jenž se na akci potkávají. Klasická vážná hudba se zažitými stereotypy a její opak, tedy avantgardní nové ztvárnění umělecky hodnotné hudby. Ellen Fallowfield na svém kurzu předvede nové moderní techniky hraní na violoncello a o pár dní později si návštěvníci budou moci podebatovat o nástrojích, které lze vyrobit z věcí okolo nás.

Více informací je k dispozici na oficiálních stránkách festivalu, případně pak jeho facebooku či twitteru.


Napište komentář