TIP REDAKCE: GG Allin od krve a nejdražší tour kapely U2 aneb Megalomanie a podivnosti v koncertní historii

U2 | Zdroj: udiscovermusic.com

V hudebním průmyslu se děje spousta šílených a extravagantních věcí, o kterých se fanoušci občas ani nedozví. My pro vás však máme deset kuriozit ze světa koncertů, jež by vás možná ani nenapadly.

Království (a něco k tomu) za Zeppeliny

Legendární kapela Led Zeppelin v roce 2007 ohlásila, že se po dlouhých letech spojí dohromady na jeden slavnostní koncert. Bylo tedy jasné, že koncert v londýnské O2 areně nebude záhodno propásnout. Dle oficiální stránky kapely se svůj lístek pokusilo urvat přes 20 milionů fanoušků, což je přibližně tisíckrát více, než se do areny doopravdy vejde. V zápalu touhy po tomhle specifickém zážitku se našli dokonce lidé, kteří byli za vstupenku v přeprodeji ochotni zaplatit až neuvěřitelných 15 tisíc dolarů!

Čtěte také: TIP REDAKCE: 10 let od veleúspěšného znovuzrození Alice in Chains po vzoru AC/DC

Mariah Carey a její zvířecí požadavky

Nepřekonatelná americká vokalistka Mariah Carey v minulosti již párkrát dokázala, že je trochu náročná, až možná rozmazlená, a potvrdí to i organizátoři jednoho londýnského vánočního koncertu pár let zpět. Požadavky umělců ohledně výbavy zákulisí občas bývají extravagantní, Mariah si však krom růžového koberce, auta Rolls Royce, konfet ve tvaru motýlků a dalších 80 bodyguardů vyžádala i 20 výhradně bílých koťat a 100 holubic. Naštěstí se jejím bílým roztomilým přáním z důvodu bezpečnosti všech zúčastněných nevyhovělo.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Vánoční songy britské rockové historie

Nové koncertní koncepty Kanye Westa

Kanye West je dobrý umělec, možná o to víc pak bolí jeho zmatené a bláznivé chování. V roce 2016 jezdil po Spojených státech na Saint Pablo Tour a všichni z něho byli ohromeni. Dal dohromady set se skvělým designem a neuvěřitelně emotivními vystoupeními, které dostaly již tak kvalitní album The Life of Pablo na další level. Někde v průběhu turné se ale Kanye rozhodl, že už má dobrých recenzí po krk a svůj výstup v Los Angeleském Foru ukončil po pouhých čtyřiceti rozporuplných minutách.

Sám to nazval „novým konceptem“ pro svou show, fanoušci však viděli jen promarněné peníze, které vyletěly do povětří během dlouhého proslovu plného sympatií vůči Donaldu Trumpovi, ostrých slov na adresu páru Beyoncé a Jay Z. Abychom mu ale nekřivdili úplně, zahrál celkem tři své písně. Po tomhle výstřelku zbytek severoamerického turné zrušil.

Čtěte také: Fenomén Billie Eilish a její cesta k debutovému albu

GG Allin celý od krve

Kdyby vám jeho jméno nic neříkalo, tak GG Allin byl zastánce punk rocku a hardcoru spjatý s několika kapelami v osmdesátých a devadesátých letech. Kdo ho však zná, se sebevědomím potvrdí, že to byl naprostý blázen. Fotky a záznamy z jeho koncertů se snad ani nedají uveřejnit – buď po celém těle krvácí, ukazuje svá nevhodná tetování, či obtěžuje nějakou fanynku. Allin vystupoval jen v trenýrkách, občas se ale vykašlal i na ně. Svým fanouškům slíbil, že se jednou na pódiu zabije, nakonec ho však v roce 1993 dostalo předávkování.

Ještě více nahatí Red Hot Chili Peppers

Mladá garda si tuhle kalifornskou kapelu hrající alternativní rock a vychovávající malé děti možná nedokáže představit jako nějak neobvykle výstřední, ve svých začátcích však Red Hot Chili Peppers holdovali různým bláznivinám, ať už střízliví, či pod vlivem. Mezi momenty, na které fanoušci doteď nezapomněli, rozhodně patří koncert z roku 1983, kdy nastoupili pouze s ponožkou zakrývající jejich intimní místa. Na nějakou dobu se to pak stalo jejich značkou, dnes už z toho přece jen asi vyrostli. Zábavu si před třemi lety připomněli s Jamesem Cordenem v Carpool Karaoke, bohužel si sundali jen trička.

Čtěte také: 10 basáků, 4 otázky: Proč jsou lepší než kytaristi a co si myslí o předsudcích?

Když na pódium ani nedohlédnete

Hudební akce se někdy mění spíše v davová šílenství. Některé gigakoncerty si však většina z nás ani nedokáže představit, protože na ně v Česku nejsme, a ani nemůžeme, být zvyklí. V roce 2017 se italský umělec Vasco Rossi předvedl na sólovém koncertě v italské Modeně před neuvěřitelnými 220 tisíci lidmi. Čísla jdou však ještě výš, zvlášť když lidem nabídnete něco zadarmo. Minulé století pamatuje dvě exhibice – Roda Stewarta na Silvestra roku 1994 v Rio de Janeiru a Jean-Michela Jarra o téměř tři roky později v Moskvě, na kterých byla odhadovaná účast tří a půl milionu lidí. My bychom si takové akce upřímně asi nechali radši ujít.

Létající boty v Carnegie Hall

V našem výčtu si své místo zaslouží i nějaký „extrabuřt“ z klasické hudby, krvavé obličeje ale nečekejte. Ve dvacátém století, hlavně v jeho druhé polovině, se skladatelé klasiky vrhali do velkých experimentů (mimo jiné v honu za novým zvukem házeli šroubky do křídel klavíru a opouštěli dlouho zavedené koncepty souzvuku) a ne každému to úplně vyhovovalo. V roce 1973 měl Boston Symphony Orchestra na programu v newyorské Carnegie Hall klasické kousky od Mozarta a Liszta a ve finále i pokrokový minimalistický výtvor od Steva Reicha nesoucí jméno Four Organs. Velká repetitivnost díla vyvolala rozruch v publiku a jedna postarší žena se dokonce odhodlala hodit na pódium botu, protože doufala, že to ten pro ni nesnesitelný randál zastaví. Traduje se i to, že se příznivci a odpůrci díla pouštěli do pěstních soubojů, zatímco se ještě hrálo.

Rozhovor: Royal Republic: Na Club Majesty bude slyšet disko, na tour v USA jsme málem zemřeli

Carly Rae Jepsen bez čaje a bez publika

V roce 2014 se v Torontu konala charitativní akce se jménem Cup of Worth, skrz kterou jedna čajová společnost vybírala peníze pro ty, co to potřebují. Jako trhák pro přispěvatele uspořádala koncert domácí zpěvačky Carly Rae Jepsen, autorky ohraného hitu Call Me Maybe. Firma počítala s tím, že prodá okolo 30 tisíc šálků čaje, skrz které se měly peníze získat, avšak když akce končila, hrnků bylo udáno pouhých 20. Tolik bylo tedy přibližně účastníků zpěvaččina koncertu. Ona to však vzala hrdě a s grácií sdílela příspěvky na Instagramu.

Nejúspěšnější světová turné…

Když jste tak velká kapela jako U2 nebo Rolling Stones, lidé vás chtějí po celém světě a hrnou se na vás v neuvěřitelném množství. U2 mezi lety 2009 a 2011 během svého U2 360° Tour uspořádali 110 shows, každá jim vydělala okolo 6,7 milionů dolarů a byla navštívena průměrně 66 tisíci lidmi. Na druhém místě za nimi jsou Stouni s průměrně 32 tisíci návštěvníky a 3,8 miliony vydělaných dolarů za každou ze 144 zastávek mezi lety 2005 a 2007.

 … jsou zároveň i ta nejdražší

U2 360° Tour bylo zmíněno již v předchozím odstavci a my se k němu vrátíme ještě jednou. Bylo to totiž to nejvíce technologicky inovativní, největší a nejbombastičtější turné a tím pádem taky samozřejmě i to nejvíce nákladné. Součástí vybavení byl nejhlasitější zvukový systém, co byl kdy poskládán, nad hlavami kapely stál pavoukovitý obr, na stagi byla videoobrazovka v hodnotě milionu dolarů a to vše se dělo přímo uprostřed davu fanoušků – tak, aby měli pohled ze všech stran. Tahle paráda potřebovala na každé zastávce 300 pilných bedňáků a vyšla pokaždé na něco mezi 23 a 31 miliony dolarů.


Napište komentář

Kateřina Fuková
O Kateřina Fuková 351 Článků
Mám spoustu kamarádů, co sní o životě na pódiu, ať už chtějí hrát svoje písničky, nebo číst svou poezii. Já bych však nic nevyměnila za to být na té druhé straně, pod pódiem, nebo se sluchátky v uších, všemi smysly nasávajíc tu božskou atmosféru a to, že se o ty pocity pak mohu i s někým podělit, je tou nejsladší třešničkou na dortu.