TIP REDAKCE: I rock už má svou psanou historii

Rock history | Zdroj: facebook.com

Působivý projekt s názvem Rock history dal dohromady kolektiv autorů okolo Josefa Kočího a Richarda Ašky. Ročenka, jež se snaží vypořádat s tématem, které již přes půl století ovlivňuje generace mladých posluchačů. Tím tématem je zhůvěřilý, vulgární, drsný, na druhou stranu intelektuální, či někdy až nečekaně jemný žánr jménem rock.

Bylo jen otázkou času, kdy se o žánr a vše, co k němu náleží a čím se pyšní, někdo začne zajímat hlouběji. Není těžké vzít pár článků, které byly stroze, takřka bez zájmu sepsány, „nabouchat“ je do počítače, graficky je upravit, poslat do tiskárny a dostat na novinové stánky. Celé toto snažení musí jít daleko hlouběji pod povrch, i když toto tvrzení v případě rocku, který umí být velmi povrchní, se zdá být velmi absurdním.

Nicméně k samotné ročence. Každé vydání časopisu, které se v oběhu objevilo, bylo svým způsobem jedinečné. Některé bylo bohatší na informace, jiné na dosud málo známé, či vůbec poprvé zveřejněné fotografie interpretů. Například Rolling Stones na fotce formátu A3 v živých barvách jsou přímo uchvacující nebo The Beatles v záplavě květů.

Články v Rock history by se daly rozdělit do tří druhů. Zahraniční rock, český big beat v čele s Matadors, Olympic či Dežem Ursynim a věci okolo, jako např. technické specifikace gramofonů.

Zde v Rock history je prostor dobře rozvržen, takže i o méně známých kapelách, které by normálně byly zastíněný velikány, se čtenář dozví mnoho užitečných informací. Působivou částí jsou i články o české beatové scéně, která i když byla systematicky decimována totalitním režimem, se občas rázně přihlásila o slovo.

Nejvíce zajímavou částí jsou ovšem hudební žebříčky. I když zde chybí ty z našich luhů a hájů, Velké Británie a USA včetně nejlepších alb za celý rok např. The Beatles The Beatles (Bílé album) nebo Jimi HendrixElectric Ladyland. Při poslechu této archivní muziky si člověk uvědomí, jak dalekou cestu tento žánr ušel a to, že přerostl v něco opravdu monumentálního.

Rock history je velmi zdařilý projekt, který stojí za pozornost a v budoucnu dá o sobě ještě určitě vědět.


Napište komentář