TIP REDAKCE: Kapely, které přežily odchod klíčových členů

Ramones | Zdroj: houstonpress.com

Jsou kapely, ve kterých se členové střídají jako na běžícím pásu aniž by to mělo na jejich budoucnost větší dopad. Pokud však z kapely odejde někdo, kdo se výrazně podílí na tvorbě veškerého materiálu, může to často pro kapelu znamenat konec. To však není případ následujících 4 kapel, které ani odchod klíčového člena nezlomil.

Panic! At the Disco

Když se Panic! At the Disco v roce 2005 dostali na výsluní pomocí debutové desky A Fewer You Can’t Sweat Outjednalo se o plnohodnotnou rockovou kapelu, kterou krom zpěváka a kytaristy Brendona Urieho tvořili i bubeník Spencer Smith, basák Brent Wilson a druhý kytarista a zpěvák Ryan Ross. Právě posledně zmiňovaný byl autorem většiny textů písní kapely, jež se vyznačovaly velkou teatrálností a téměř až nesrozumitelnými básnickými metaforami a slovními hříčkami.

Čtěte také: Nejzajímavější desky roku 2020: Očekávaný Dan Bárta, odvázaný McCartney a punkový Machine Gun Kelly

Po vydání druhého alba Pretty Odd (2008), které se možná až příliš snažilo napodobit vliv The Beatles, se však v roce 2009 Ross a Wilson rozhodli kapelu opustit. Panic! At the Disco tak přišli nejen o baskytaristu a druhého kytaristu, ale především o hlavního textaře kapely.
Brendon Urie se však nevzdal a vzal veškeré autorství textů a hudby na sebe a rozhodl se v kapele pokračovat. To se nezměnilo ani poté, co v roce 2013 opustil kapelu i bubeník Spencer Smith kvůli závislosti na alkoholu a lécích na předpis.

Od té doby je Panic! At The Disco ryze sólovým projektem Brendona Urieho, který na sebe vzal roli univerzálního hudebníka a na pódiu mu pouze pomáhají doprovodní hudebníci. Ač se Brendon během své kariéry již definitivně odvrátil od rockových kořenů, Panic! At the Disco jsou stále v plné síle a jejich poslední deska Pray For The Wicked (2017) díky singlům jako High Hopes nebo Hey Look Ma, I Made It zaznamenala snad největší mainstreamový úspěch za celou historii kapely.

Mayday Parade

Mayday Parade jsou slavní hlavně díky debutové desce A Lesson in Romantics z roku 2007. Ta přinesla nálož emotivních balad, jako například Missarable at Best, které se trefily do tehdejší populární emo vlny. Klíčem k úspěchu desky byl však i vliv kytaristy a druhého zpěváka kapely Jasona Lancastera, jehož vokály se skvěle doplňovaly s těmi hlavního zpěváka Dereka Sanderse.
O to větším šokem bylo, že Lancaster krátce před oficiálním vydáním debutového alba oznámil svůj odchod z kapely. Důvodem k tomu prý mělo být nedostatečné uznání za jeho vliv na vznik desky.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Kdo stojí za streamovacím gigantem Spotify a proč je často kritizováno?

Zbytek kapely byl ve velmi nelehké situaci, členové museli propagovat nové album a hrát nové písně, které si zamilovali fanoušci po celém světě, a to bez druhého zpěváka jehož roli nakonec musel převzít bubeník Jake Bundrick. Druhé album Mayday Parade byl docela propadák, ale kapela se odmítala vzdát a nakonec se rozhodla symbolicky začít znovu na bezejmenném albu Mayday Parade (2011), které kapele opět přineslo úspěch s hity jako Stay nebo Oh Well, Oh Well.

Od té doby si kapela více či méně udržuje standard lehce nadprůměrné emo/pop-punkové kapely a dokonce i vztahy s Jasonem Lancesterem se po letech očividně uklidnily. Lancaster, který se po odchodu z Mayday Parade věnoval své nové kapele Go Radio a v současnosti pokračuje v úspěšné sólové kariéře, totiž s kapelou čas od času vystoupil a na pódiu zahrál některou ze starých písní, které tak fanoušci po letech mohli vůbec poprvé slyšet v podobě, v jaké byly napsané.

Blink-182

Blink-182 prošli první změnou ve složení kapely již v roce 1998, kdy původního bubeníka Scotta Raynora vystřídal dnes již legendární bubeník Travis Barker. Zatímco tato změna v sestavě kapele spíše prospěla, tak odchod zpěváka a kytaristy Toma Delonga kapelu navždy poznamenal.

K tomu poprvé došlo v roce 2005, kdy se kapela po dlouhých sporech rozhodla ukončit činnost. Po 4 letech, kdy se členové Blink-182 věnovali každý svým novým projektům, kapela ohlásila comeback. Jenomže rozkol mezi Tomem Delongem a zpěvákem a baskytaristou Markem Hoppusem byl zjevně příliš velký a kapela v roce 2015 ohlásila její záměr nadále pokračovat bez Delonga, který byl věčně zaneprázdněný svými četnými ostatními projekty.

Čtěte také: Blink-182 na novince NINE ukázali prostředníček všem haterům a překvapivě servírují jeden hit za druhým

Na post nového zpěváka a kytaristy kapela dosadila Matta Skibu, známého z působení v Alkaline Trio. Ačkoliv se původně mělo jednat pouze o záskok na několik již naplánovaných koncertů, Barker a Hoppus si spolupráci se Skibou natolik pochvalovali, že ho přiměli zůstat a stát se plnohodnotnou náhradou.

Navzdory počáteční nedůvěřivosti a pochybám ze strany fanoušků kapela v nové sestavě stihla vydat již dvě plnohodnotné desky. Především poslední NINE z roku 2019 všem ukázala, že kapela si z kritiků nic nedělá a je naopak ve formě, v jaké již dlouhou dobu nebyla.

Ramones

Kapelu původně v roce 1974 založili kytarista Johnny Ramone, druhý kytarista a zpěvák Dee Dee Ramone a bubeník Joey Ramone. Jelikož však Dee Dee brzy zjistil, že mu dělá problémy zároveň zpívat a hrát na kytaru, tak se stal baskytaristou a Joey Ramone se přesunul na pozici zpěváka. Jako nový bubeník byl ještě v témže roce přijat Tommy Ramone a tím vznikla nejslavnější sestava kapely, která v roce 1976 vydala svojí debutovou desku Ramones. Ta sice sklidila celkem pozitivní recenze, avšak její mainstreamový úspěch byl spíše malý.

Počátkem roku 1978 kapelu opustil původní bubeník kapely Tommy Ramone, jehož unavovalo věčné cestovaní, které kapele nepřinášelo žádný velký úspěch a byl vystřídán Marky Ramonem. Ten byl však na základě jeho problémů s alkoholem nucen kapelu opustit již v roce 1983 a na jeho místo přišel třetí bubeník Richie Ramone.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Top 5 rockových filmů s těmi nejlepšími soundtracky

Byl to ale až odchod Dee Deeho Ramonea v roce 1989, který započal definitivní úpadek Ramones. Dee Dee nebyl pouze zakládající člen a baskytarista, ale především autor velké části písní kapely včetně jejich textů. Ačkoliv byl Dee Dee na postu baskytaristy nahrazen C.J. Ramonem, a to kvůli jeho finančním potížím, způsobenými drogovou závislostí, s kapelou i nadále udržoval hořkosladký vztah a psal pro ni nové písně, včetně mnohých slavných singlů jako Poison Heart.

Kapela tak fungovala dál až do roku 1996, kdy po svém posledním neúspěšném pokusu prorazit do mainstreamu s deskou Adios Amigos (1995) v rámci rozlučkového turné odehrála svůj poslední koncert a ukončila kariéru.

Paradoxně až po rozpadu kapely začala růst její sláva a z Ramones se postupně stala legendární punková kapela tak, jak ji známe dnes. V roce 2002 byla kapela slavnostně uvedena také do rock’n’rollové síně slávy a v roce 2011 jí byla udělena cena Grammy za celoživotní přínos.


Napište komentář

David Fischböck
O David Fischböck 166 Článků
Bydlím v Českém Krumlově. Studuji anglický a německý jazyk na pedagogické fakultě v Českých Budějovicích. Miluju hudbu a hraju na kytaru. Moje nejoblíbenější kapely jsou: Green Day, Blink - 182, AFI, Placebo, MCR, Fall Out Boy...