TIP REDAKCE: Knižní rockové biografie, které stojí za to si přečíst – 1. část

Nirvana | Zdroj: facebook.com

Poslouchat hudbu je zábava. Jenže pokud se o hudbu opravdu zajímáte, tak chcete o svých miláčcích vědět víc a chcete znát všechny ty životní příběhy v pozadí. Přesně k tomu dokonale slouží hudební biografie. Na ty nejpovedenější rockové knižní kousky jsme se zaměřili.

Těžší než nebe: Životopis Kurta CobainaTěžší než nebe: Životopis Kurta Cobaina (Charles R. Cross)

Kniha vznikla na základě několik stovek rozhovorů s těmi nejbližšími, které kolem sebe Kurt Cobain měl. Navíc autor čerpal i z osobních deníků tohoto talentovaného umělce, který udělal z grunge módní trend a prosadil ho po celém světě. Můžeme zde sledovat Kurtův život, a to od jeho prvních krůčků až po tragickou smrt. Kniha se opravdu dobře čte a vážně ho postupem knihy začínáte chápat. Těžší než nebe je navíc vhodná pro všechny, kteří Nirvanu a vše kolem ní ještě moc neznají.

Nirvana – Pravdivý příběhNirvana – Pravdivý příběh (Everett True)

Jedná se o opravdu rozsáhlý materiál, který je zpracovaný na více než sedmi stech stránkách a velkou pozornost autor věnuje především vztahu Kurta a jeho osudové lásky Courtney Love. Další výhodou je, že Everett oba dva osobně znal, a tak se zde objevuje opravdová autentičnost. Občas bohužel budí dojem, že sympatizuje spíš s Courtney a má pro ni slabost. Nejedná se o dílo, které by si mohl s lehkostí přečíst někdo, kdo zná Nirvanu teprve jen krátce, můžete se v tom ztrácet. Prvních cca dvě stě stran je navíc věnováno jiným kapelám, než konečně autor dojde k Nirvaně.

Heroinové deníkyHeroinové deníky (Nikki Sixx)

Pokud by si Nikki Sixx nezačal psát deníky, nemohla by vzniknout tato kniha složená právě z těchto zápisků. Sixx si začal vést deník v druhé polovině osmdesátých let, právě ve chvíli, kdy se svou glam metalovou skupinou Motlëy Crue byli na vrcholu své hudební kariéry. Nikki mohl mít všechno, na co si vzpomněl, ale zároveň neměl nic, a tak svoje deprese a zoufalství utápěl ve vražedném množství drog a alkoholu. V případě, že se začtete do této zpovědi, až teprve pochopíte, co znamená „Drug & Sex & Rock’n’roll“. Zápisky obohacují jednotlivé pohledy na danou věc od jeho blízkých, kamarádů a kolegů.

Tohle bude boletTohle bude bolet (Nikki Sixx)

Volné pokračování Heroinových deníků. Tentokrát už nebudete svědky toho, jak si jeden z nejvlivnějších hudebníků ničí život za pomoci své drogové závislosti, ale naopak jak se mění, během toho, co je čistý. Hlavní téma se však netočí především kolem sebedestrukce, jako v první knize. Naopak je zde vyhrazeno spoustu místa pro jeho rodinu, děti a lásku všeho druhu celkově. Vlastně se tu Sixx stává daleko víc sympatičtější a lidštější než předtím. Už se nechová jako ten rozmazlený rockový spratek, co si k vám může dovolit všechno, a také si to dovolí.

Dlouhá trnitá cesta z peklaDlouhá trnitá cesta z pekla (Marilyn Manson, Neil Strauss)

Oprávněně je tato osobní zpověď bouřliváka Marilyna Mansona hodnocená, jako jedna z nejlepších rockových biografií. Zpěvák ve své knize vypráví svůj příběh od počátku raného dětství, přes průlom na hudební scéně až po nejúspěšnější období. Jedná se opravdu otevřenou zpověď na téma sex, drogy, hudba, sláva, okultismus, satanismus, nenávisti ale i lásky. Rozhodně tohle by si měl přečíst každý, kdo Mansona nějakým způsobem sleduje, pomůže vám ho pochopit.

Dave Gahan a Depeche ModeDave Gahan a Depeche Mode (Trevor Barker)

Davovi Gahanovi toho také moc nevyšlo, ale tato biografie určitě patří k té jedné z nejlepších. Davův život se zde mapuje už od útlého dětství a hned na začátku se autor zabývá tím, jaká byla Gahanova rodina ještě před jeho narozením. Poté klasicky kniha pokračuje skrz dětství, pubertu a dospívání, kdy už příběh začíná být zajímavější a je i podrobněji popsán. Navíc je rozdělený do krátkých kategorií, a tak se dobře čte i na krátkých úsecích například cestou do práce, jelikož se člověk zbytečně neztrácí v ději. Stejně jako všude jinde, i zde se autor zaměřuje na to, jak vznikala hudba, texty k ní a jaký mají význam. Nechybí ani pohled do jeho soukromí a především boj s drogovou závislostí.


Napište komentář

Karolína Kaufmann
O Karolína Kaufmann 344 Článků
Pražačka ročníku '91. Hudba je pro mě vášeň, zábava a práce, která nikdy neomrzí. Hudba a vše kolem ní je přesně to, co mě dělá kompletní. Z 95% mě venku potkáte se sluchátkama na uších, jinak prostě snad ani nefunguju. Prošla jsem přes iPunk.cz, MonsterMusic.cz, musicserver.cz a nyní jsem zpátky v Monsteru, který mi je nebližší.