TIP REDAKCE: Mají stejný název, hrají však jinou hudbu

The Movement | Foto: facebook.com

The Movement – to je výraz, který se dá přeložit jako pohyb. A právě pod tímto názvem vystupuje na světě mnoho interpretů. My vám představíme dvě kapely, z nichž jedna hraje rocknroll a druhá miluje reggae.

První zmíněnou kapelou jsou The Movement, jenž vznikli v roce 2002 v Dánsku. Základy tehdy položil zpěvák, textař a kytarista Lukas Shefrey. Ve skupině s ním hraje ještě basák a bubeník. Jejich hudba je převážně o punku, rocknrollu a ska, avšak asi nejdůležitější a nejzajímavější jsou jejich antifašistické texty. Na kontě mají již pět alb, přičemž svou první desku Move! vydali v roce 2003. Ohlasy tehdy byly velice kladné, a díky tomu se jim podařilo stát se předkapelou na třítýdenním turné německé kapely Terrorgruppe, kdy společně zahráli v Německu, Rakousku a Švýcarsku.

Od té doby jezdili koncertovat napříč Evropou, vystupovali i jako předkapela Anti-Flag, Pennywise a spousty dalších. Hráli na různých koncertech a festivalech, u nás se poprvé ukázali na Mighty Sounds v roce 2009, kde sklidili velký úspěch. Letos v Táboře odehráli již svůj čtvrtý koncert a naposledy se v Čechách ukázali v říjnu v Plzni.

Naproti tomu se v Columbii poznali dva zakládající členové, Josh Swain a Jordan Miller, jež se pojmenovali stejně, The Movement. Tito muzikanti mají rádi reggae, rock, hip-hop a v roce 2004 se rozhodli nahrát svou první desku. Sehnali další hudebníky a nové album On Your Feet ve studiu vzniklo za dvacet čtyři hodin. Ihned následoval úspěch a koncerty přes celé Spojené státy. Předvedli se v různých klubech, zúčastnili se i nějakých festivalů, kde hráli například SOJA, Wu Tang Clan a další kapely.

Swain a Miller se poté přestěhovali do Philadelphie, kde měli v plánu nahrát nové album Set Seil. Poznali se tam s novým basákem Jasonem Schmidem a s bubeníkem Gary Jacksonem, všichni si tehdy ihned padli do oka. Druhá deska byla vydána roku 2008 a pro hudebníky to byl zlomový bod.

Po vydání třetí desky One More Night The Movement opustil skladatel Jordan Miller. Josh Swain si hlavu nedělal a skládal nové písně sám. Téměř každý rok se jim podařilo vydat novou desku, avšak ne příliš s velkými úspěchy. Letos v květnu představili album, se kterým se vše obrátilo k lepšímu a je zřejmé, proč se deska jmenuje Golden. Kapela aktuálně koncertuje ve Spojených státech, do Evropy je zatím cesta nezavedla.

Na světě funguje opravdu mnoho různých kapel či muzikantů, jenž sdílejí název The Movement. Například před pětadvaceti lety fungovala holandská kapela, která hrála disko music. Dříve se tak jmenoval taky jeden DJ ve Velké Británii a před dvěma lety se objevila nová kapela ze Švédska hrající pop-rock. Nám se nejvíce líbily dvě výše zmíněné kapely.

Co vy? Navštívili byste raději rocknroll v Evropě nebo by byla lepší letenka do USA?


Napište komentář

Jan Zounek
O Jan Zounek 143 Článků
Bydlím v Praze a jsem blázen do hudby. Se sluchátky na uších jsem vystudoval Vyšší odbornou a vysokou školu se zaměřením na cestovní ruch. Hrát neumím na žádný hudební nástroj a zpěv jde také mimo mě. Do hudby se raději začleňuji návštěvou koncertů a festivalů, čím více tím lépe! Monstermusic mi umožňuje podělit se o své zážitky s ostatními. Jak říkají moji přátelé, na akci mě poznáte díky mému květáku na hlavě.