TIP REDAKCE: Palaye Royale budí emoce mezi kritiky i fanoušky, a to rozhodně nejen samotnou muzikou

Palaye Royale - Futurum Music Bar 2019 | Foto: Jan Urbánek, MonsterMusic

Palaye Royale nedělají nic napůl, ať už jde o hudbu, módu, rock’n’rollový životní styl nebo bratrské rvačky. Jsou takový vlastní element, který jde ve všem do extrému. Podobně by se dalo popsat i hudební prostředí kolem nich. Na jedné straně věrní až fanatičtí fanoušci, na druhé straně kritičtí odpůrci. Proč kapela vzbuzuje takové emoce?

Palaye Royale jsou na scéně již několik let, průlomovým byl ale bezpochyby rok 2018. Když skupina konečně prorazila, byla mainstreamová vlna emo a její image dávno pryč. Trojice se svou vizáží tedy vypadala jen jako další z řady těch, kteří se snažili přiživit na módě a stylu za cenu nevýrazné hudby. Tak tomu ovšem nebylo a brzy na to měli přijít i posluchači.

Čtěte také: Legendární My Chemical Romance přijedou v létě do České republiky

Element bratrství jako součást úspěchu

Bratři Remington Leith, Sebastian Danzig a Emerson Barrett pochází z Kanady, takže se jako malí věnovali hokeji a šachům (v těch byli překvapivě i dost talentovaní). Velmi brzy si ale uvědomili, že jejich úspěch se skrývá v muzice. A to již ve věku 16, 14 a 12 let. Po určitém čase na scéně promluvili o tom, jak jim bratrské působení dává sílu držet kapelu pohromadě a jak moc pro ně rodina znamená. Díky tomu jsou schopní spolu nejen vycházet, ale být jedním spojitým elementem jak na stagei, tak ve studiu.

Čtěte také: Palaye Royale nenechali Futurum ani na chvíli vydechnout

Tehdy si to alespoň mysleli. Se stoupající slávou ale samozřejmě přijdou i problémy a minimálně ponorkové nemoci se téměř žádná úspěšná skupina nevyhnula. Když tedy loni hráli na festivalech Reading a LeedsRemington a Sebastian se do sebe až nepříčetně pustili, přestože měli být pod vlivem lehkých drog v mnohem lepším rozpoložení. A jako bývalí hokejisté samozřejmě pěstmi nešetřili. Po pár minutách byli zase v dobré náladě, ale později přiznali, že šlo o kulminaci stresu, nedostatku osobního prostoru a spánku. I poté byli dlouho v zápřahu turné a zmínili, že kdyby takhle dál pokračovali, pravděpodobně by se kapela rozpadla. Naštěstí si včas uvědomili, že každý občas potřebuje pauzu.

Proč tolik kontroverze?

Pojďme se ale na chvíli vrátit v čase. Na začátku roku 2018 najednou zaznívalo jméno Palaye Royale na hudebním poli natolik, že se minimálně v zámoří dalo v hudební sféře jen těžko přeslechnout. Než si na něj vůbec scéna stačila zvyknout, už doutnaly konflikty. Sebastian v průběhu roku 2018 použil v ne zrovna vhodném kontextu slovo transvestita a jako Kanaďan si možná neuvědomoval, jak moc je populace ve Spojených státech na tento termín háklivá (v rámci angličtiny jde navíc už o zastaralejší výraz a používaný spíše pro nadávku). To sice vyvolalo opovržení a mnoho reakcí v určitých komunitách, ovšem někteří se spíše opřeli až později do Sebastianovy omluvy, která vyzněla méně upřímně, než by asi omluva znít měla.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Výkyvy v tvorbě Highly Suspect. Hledají se, nebo se už našli?

Pouhých pár dní na to rozvířil vody Twitteru znovu, když napsal, že slyšel „frontmana jiné kapely” mluvit o úzkostech a mentálních problémech. Sebastian se do něj opřel s názorem, že by to měl daný umělec prostě skousnout, nestěžovat si a dělat, co má. Tweet byl mířen na Pattyho Walterse z kapely As It Is, který dříve toho dne mluvil o duševním zdraví a o tom, jak je důležité zvedat povědomí o těchto záležitostech. Tomu později věnovali As It Is celé album.

Kauza měla mimo mnoha negativních reakcí i matoucí dohru ze strany samotné kapely. Ta sdílela fotku s barvami trans vlajky. Zmatení uživatelů Twitteru se nacházelo ovšem v tom, že se na fotce nacházeli pouze dva členové a právě rebel Sebastian na ní nebyl. Plno příznivců se tak podivovalo, proč najednou zbytečně víří vlny. Kolovaly teorie o tom, že se kapela snaží vyvolat drama, aby na sebe upoutala větší pozornost před vydáním druhého alba.

Impulzivní chování k rock’n’rollu patří

Vysvětlení internetových problémů je ale možná prosté. Jak již bylo zmíněno, ve všech bratrech to očividně pod tlakem vře, a tak občas někomu uletí pěst, někomu hloupé řeči na Twitteru. Palaye Royale měli totiž tou dobou dost napilno, aby zvládli dokončit druhou desku Boom Boom Room (Side B), a letní putovní festival Warped Tour pro ně ten rok taky nebyl úplně procházkou růžovou zahradou, takže je možné, že všechno napětí v Sebastianovi kulminovalo do sociálních sítí. Nakonec se však vše rychle uklidnilo. Patty Walters navíc v létě natočil video o tom, že se Sebastianem potkali a situaci si v přátelském duchu vyříkali.

Recenze: As It Is a The Great Depression: Ambiciózní projekt s hlubokou myšlenkou

Racionální je Sebastian asi až poté, kdy něco vyvede, což se projevilo i při jeho zatčení v roce 2019 kvůli odhozenému kafi na jedoucí vozidlo. Přestože se ihned pokusil škodu zaplatit, pár hodin si v cele počkal, než byl propuštěn na kauci.

Support žánrově odlišných interpretů a konflikty při turné s Enter Shikari

I předskakovací část jejich historie přispěla k navýšení počtu odpůrců i fanoušků. Palaye Royale si přijmutí na populární scénu vyšlapávali občas příliš složitou cestou. Koncertovali totiž s některými žánrově tvrdšími skupinami a museli se kvůli tomu několikrát smířit s nepřátelským publikem. Často se tím pádem u pár posluchačů zapsali negativně, někteří diváci byli naopak příjemně překvapeni, přestože to nebyl zrovna šálek jejich čaje.

Čtěte také: Enter Shikari: Hudební chameleoni, kteří se nebojí žádného žánru

Problémy s tímto druhem předskakování vrcholily na začátku roku 2019, kdy byli Palaye Royale na tour s britskou partou Enter Shikari. Zpěvák Rou Reynolds tehdy vydal prohlášení o tom, že nechce mít na tour fanoušky, kteří se chovají agresivně vůči supportu a jejich posluchačům. Na to ovšem fanbase Shikari reagovala odhalením toho, že se jim naopak nedostává slušnosti ze strany Palaye Royale. Remington si dle všeho ve svých projevech nebral vůči publiku servítky a neskrýval svou nepřátelskost. Navíc byl hned z několika koncertů přímo při vystoupení vyveden kvůli nevhodnému chování.

Pravda bývá někde uprostřed. Jisté ovšem je, že Palaye Royale se tady do své cílovky opravdu netrefili a fanoušci obou kapel si také nesedli.

Soldiers Of The Royal Council

Fanouškovská základna by se v případě Palaye Royale mohla nazývat rovnou kulturním hnutím. Možná ne svou velikostí, ale spíše tím, že v ní nejde pouze o poslech hudby. Kapela má vlastní noviny The Royal Times, na YouTube má vlastní show a podniká spoustu dalších věcí, kterými se mohou jejich fanoušci bavit. Je to tak trochu pozvání do vlastního světa Palaye, takže jsou jejich příznivci v této komunitě pořádně angažovaní. To znázorňuje označení fanoušků jako Soldiers Of The Royal Council. Jestli to zní trochu nafoukaně – možná ano, ale to není zdaleka natolik podstatné, jako to, že dokázala kapela tak „fanatickou” fanouškovskou základnu vytvořit i přes svůj krátký čas na populární scéně.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Šílené teorie o návratu My Chemical Romance se ukázaly být pravdivé

Návykovost hudebního stylu

Palaye Royale se sami definují jako fashion-art rock. V jejich hudbě najdete prvky muziky 60. a 70. let jako třeba garage rocku  a nezanedbatelné (i viditelné) ovlivnění kapelou My Chemical Romance. Rozhodně nejde o žánr, který zapůsobí na každého, a proto se někteří fanoušci rádi ohání tím, že jejich hudba prostě není snadno uchopitelná. To není tak úplně pravda. Palaye si jednoduše berou prvky a vlivy odevšad a umí je skvěle poskládat dohromady, aby songy zněly zatraceně chytlavě. A právě v tom je jejich síla.

To se ukázalo zejména na desce Boom Boom Room (Side B), která obsahovala šíleně návykové hity jako Dying In A Hot Tub nebo You’ll Be Fine. V mnoha posluchačích jde tím pádem taková muzika opět na dvě stany – někdo z toho cítí povrchnost, někdo se toho nemůže nabažit. Ty správné rock’n’rollové vibrace tam ale jsou.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Co nás čeká v roce 2020? Těšíme se na Green Day, Twenty One Pilots, Bring Me The Horizon i Kensington

Přijmutí role bad boys

Už víme, že ne každému sedne jejich styl, mají dost specifickou fanbase, pro konflikt nejdou daleko a jsou sví i ve chvílích, kdy dokáží nadělat problémy. Není tedy divu, že i přes čím dál větší posluchačskou oblibu jsou pro mnohé stále předmětem kritiky. Jak se zdá, Palaye Royale to ví taky a rozhodně se za to nestydí. Proč taky, vizitkou rock’n’rollu nikdy nebylo slušné a zodpovědné chování. Nikdy není pozdě si přiznat, že nejste pokaždé morálním příkladem, a tak kapela s tímto vědomím vydá letos album s příhodným názvem The Bastards. To vypustí do světa v rámci nové sestavy, protože k trojici bratrů se přidali další dva členové – Andrew Martin a Daniel Curcio.

Nyní již tedy pětičlenné uskupení přijede do Prahy ve středu 11. března. Koncert se odehraje v Lucerna Music Baru a vstupenky jsou stále k dostání v síti GoOut.


Napište komentář

Václav Pilka
O Václav Pilka 275 Článků
Jsem absolvent literární tvorby a hudba je pro mě obrovská část života. Protože ale nikde nehraju, tak o ní alespoň píšu. Žánrově se skoro vůbec nevymezuju, takže mám rád třeba Enter Shikari, Architects, Charli XCX, Little Simz, Pussy Riot nebo The 1975. Vedu mimo jiné i portál o méně populárních interpretech justlisten.cz