TIP REDAKCE: V minulosti podceňovaný Marpo přepisuje dějiny tuzemské rapové scény

Marpo | Zdroj: archiv interpreta

Přestože je Marpo v současné době jeden z nejrespektovanějších a nejskloňovanějších rapperů tuzemské scény, na začátku své kariéry zažil velmi krušné chvíle a často se potýkal s odmítáním ze strany zkušenějších kolegů. Karty se však rázem otočily a nejeden interpret z branže by mu mohl závidět. V polovině května vystoupí Marpo se svým TroubleGangem v O2 areně, čímž definitivně přepíše historii českého a slovenského rapu.

Jakožto syn známého rockového kytaristy a manažerky významných tuzemských skupin, měl k hudbě vybudovaný blízký vztah od narození. Rapovat začal ve třinácti letech, následně vyprodukoval tři neoficiální anglická alba a o několik let později vystupoval spolu s MC Wohnoutem v uskupení zvaném Charakter crew.

Marpova první oficiální deska, na níž ve velmi krátké době navázal třemi dalšími počiny, spatřila světlo světa před třinácti lety. Kladného hodnocení hudebních kritiků se však zdaleka nedočkal.

V roce 2012 přivedl na zdejší scénu zcela nový pojem, TroubleGang. V současné době sedmičlenná formace, jež vyniká pro svou nezaměnitelnou live show. Včetně hlavního aktéra vyplňuje uskupení rapper IronKap, WHNT, Dj Partyboi, kytarista Mahoney, bubeník Boky a baskytarista Marcus Tran. Před třemi lety vysvitlo na povrch společné TroubleGang Album a Marpo se zároveň stal členem vydavatelství Mafia Records.

Zlomový převrat však pro Marpa nastal zhruba před pěti lety s vydáním v pořadí pátého studiového alba s názvem Riot, s nímž odjel kompletně vyprodané turné. Vrcholem bylo vystoupení v pražském Lucerna Music Baru. Následující rok pak pokořil svou první pomyslnou metu a v zaplněném pražském SaSaZu oslavil výročí deseti let působení na scéně.

Na konci února 2016 představil velice kladně přijímanou desku Lone Survivor, jež v té době lámala rekordy prodejnosti a s jejímž křtem vstoupil o dva měsíce později do rapové historie. Marpo se tak stal vůbec prvním českým hip hopovým interpretem, jemuž se podařilo do posledního místa vyprodat pražskou Malou sportovní halu.

V listopadu se pro velký úspěch rozhodl celou show v opět beznadějně vyprodaném Foru Karlín zopakovat, čímž hranici posunul zase o level výše. Marpo se svým TroubleGangem vytvořili rekord v počtu návštěvnosti hiphopového koncertu jedné skupiny. Během následné festivalové sezóny headlinerovali například na Majálesech.

Na začátku letošního března představil Marpo své nejnovější a zároveň nejúspěšnější sedmé řadové album s názvem Dead Man Walking, jež vznikalo v anglických Modern World Studios s producentem Marcusem Tranem a Clintem Murphym. Samotný rapper považuje tento počin za svůj nejosobnější, současně na něm rozšířil hudební žánry, v nichž se pohybuje. Vytvořil nový subžánr, v němž se spojuje rap, country, rock a nu-metal.

Čtěte také: Marpova deska Dead Man Walking nabízí jedinečnou kombinaci rapu, country a metalu

Barvitost alba bylo možné zpozorovat již z postupně vydávaných videosinglů. Stejnojmenná pilotní skladba překvapila pro svůj country nádech, následující novinka Motel 6 se nesla v rockovém stylu. Třetí v pořadí pak dostal prostor singl Kruh, tentokrát netradičně ve featuringu s Lenny. Skladba pojednává o složitostech v partnerských vztazích a zároveň se jedná o vůbec první rapperův feat s nějakou zpěvačkou. Deska historicky poprvé zazněla na březnovém speciálním klubovém turné s názvem Road To MarpoArena.

Marpo je ovšem stále k nezastavení, novinku Dead Man Walking pokřtí životním koncertem 19. května roku 2018 právě v O2 areně, čímž definitivně přepíše historii českého a slovenského rapu.

Fotoreport: Marpo & TroubleGang, 14.3.2018, Fléda, Brno

Do prodeje šlo dvanáct tisíc vstupenek, přičemž v současné době zbývá poslední necelá čtvrtina. Předprodej probíhá na serveru Ticketportal. Následně tato parta vyrazí napříč Českou republikou na opravdu nabitou festivalovou sezónu. Dorazte na nejenergičtější koncerty současnosti.


Napište komentář

Patricie Hochmannová
O Patricie Hochmannová 142 Článků
Psaní hudebních článků na MonsterMusic je spolu s hrou na kytaru a navštěvováním koncertů mým největším koníčkem. Mezi mé nejoblíbenější tuzemské interprety patří Mandrage, Kurtizány z 25. Avenue, Wanastowi Vjecy, Devil's Autumn, Atari Terror, OVOCE, Imodium, Michal Hrůza, David Koller, Five O'clock Tea, ATMO music, Marpo, IronKap. Mezi zahraniční pak The Chainsmokers, Galantis, Krewella, Papa Roach, AFI, Three Days Grace, Bring Me The Horizon, Asking Alexandria, The Devil Wears Prada, Beartooth, Five Finger Death Punch, Sixx:A.M.