TIP REDAKCE: Žlutou éru Twenty One Pilots inspiroval útěk před vlastními démony

Twenty One Pilots | Zdroj: fueledbyramen.com/press/twentyonepilots/

Twenty One Pilots míří do Prahy. Už za pár dní se v rámci aktuálního Bandito Tour k nejnovější desce Trench zastaví v O2 areně. Jaké zajímavosti album skrývá? Kontext a zákoutí jeho příběhu odhalovaly postupně vydávané videoklipy.

Kdo je Blurryface?

Twenty One Pilots se vždy věnovali tématu týkajícího se bojování s depresemi, úzkostmi či jiným psychickými poruchami, vedoucími v nejhorším případě až k sebevraždě. Svou tvorbou se tak snaží lidem předat sílu a dodat jim naději. Aby vyjádřili tuhle temnou stránku plnou strachu a vnitřních nejistot, zhmotnili ji v postavu zvanou Blurryface. Ta figuruje v písních ze stejnojmenného alba z roku 2015, kterým započali průlomovou éru své hvězdné kariéry. Ta s sebou nesla rovnou několik znaků. Hlavním z nich ale byla červená barva, která se objevila na čepicích, samotném obalu desky a nebo i na zpěvákových ponožkách či bubeníkových vlasech.

Čtěte také: Ohijské duo 21 Pilots otřáslo vyprodanou arénou (2016)

Sám zpěvák Tyler Joseph od mládí zápasí s těmito stavy a díky hudbě má možnost od nich pomoci nejen ostatním, ale i sobě. Proto ho na pódiu i v klipech vídáme s černě pomalovaným krkem a dlaněmi. Nejedná se však o pózu či image, nýbrž o vyjádření toho, co v něm vyvolává oné nejistoty a je to způsob jak se s tím vyrovnat. Blurryface tedy vystrkuje růžky nejvíce při skládání písní a straší ho, že to není dost dobré – to dokazuje například singl Stressed Out.

Červenou střídá žlutá

Když vyšel videoklip ke skladbě Heavydirtysoul z alba Blurryface, nikdo tehdy netušil, co vše se za ním skrývá. A už vůbec ne, že se jedná o počátek příběhu, ve kterém se vedle Blurryface zhmotní také celý pohled kapely na lidskou mysl. Konec „červené“ éry byl přeci jen na spadnutí a kapela fanoušky začala připravovat na to, co má přijít dál. Pomalu ale jistě tak červenou začala střídat žlutá.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Co nás čeká v roce 2019? Těšme se na ohnivé Parkway Drive, Muse nebo Alice in Chains

První náznaky nové éry

Skladbu Heathens, která se dostala do širokého povědomí zásluhou filmu Suicide Squad, zná snad opravdu každý. Ačkoli to na první pohled nevypadá, její videoklip, jenž je poskládán ze spousty úryvků z tohoto kino trháku, kapela využila pro svůj prospěch. Žlutá barva, kterou se nová éra vyznačuje, se zde objevila hned několikrát. K povšimnutí tak bylo nejen zpěvákovo žluté sako, ale také kombinéza měnící barvu ze žluté na oranžovou, sloupy se žlutými pruhy nebo bubnující Josh Dun na žluté platformě.

Poté, co Twenty One Pilots odehráli všechny koncerty z Emotional Roadshow World Tour (v roce 2017), konečně ulehli k tvůrčí pauze. Na facebookových stránkách kapely se pak postupem času začaly objevovat obrázky očí s úryvky textů jednotlivých písní z desky Blurryface. O dalších aktivitách kapely však nebylo ani náznaku. Jediným aktem bylo předávání cen APMA, které odstartovalo smršť domněnek všímavých fanoušků. Bubeník Josh zde při převzetí ceny totiž poprvé zmínil slovo „DEMA“, ovšem nikdo tehdy netušil, oč se vlastně jedná.

Kdo je Clancy?

Vlnu nápověd k připravované desce odstartovali až v dubnu 2018, kdy na oficiálních stránkách merche k jejich staršímu albu Vessel zveřejnili video s odkazem „dmaorg.info“. Na první pohled vypadající chybová hláška však ukrývala podivnou zprávu podepsanou jakýmsi Clancym. Fanoušci tak byli opět více zmatení a nabízely se jen otázky „Kdo je Clancy?“ nebo „Je Clancy alter ego Tylera?“ To ale nebylo všechno. Zpráva totiž fungovala jako rébus, kdy po vypsání všech velkých písmen v textu vyšla na povrch věta „East is up.“

V tuto chvíli již víme, že se jednalo o část písně Nico and the Niners.

Čtěte také: Twenty One Pilots jako první získali zlaté RIAA ocenění za každou píseň na albu

Věž ticha

Až do července se na již zmíněné webové stránce objevovaly další nápovědy. Za zmínku stojí určitě mapa „věže ticha“, ovládaná devíti kněžími. Každý z nich měl své jméno napsané u jednoho z kruhů nacházejících se v jádru věže. Tyto kruhy nám bezpochyby připomínaly obal alba Blurryface. Jejich vzory odpovídaly určitým skladbám, což díky tomuto plánku odkrylo svůj význam.

Ani v případě pojmenování kněžích totiž nešlo o náhodný výběr, ale velmi promyšlený tah. Jejich jména jsou spojením některých slov v textu odpovídajících písní z desky Blurryface. Jedno z nich ale v textech ukryto nebylo – Nico, jehož celé jméno zní Nicolas Bourbaki. Pod tímto pseudonymem vystupovala v našem světě skupina devíti francouzských matematiků. Jedním z jejich oborů byla topologie, zabývající se vlastnostmi útvarů, které se nemění při oboustranně spojitých transformacích, což podtrhuje vznik nové skladby Morph.

Nicméně právě kněží Nico vlastní kruh, odpovídající singlu Stressed Out, a proto ho všichni spojují s postavou již známou, a tou je Blurryface.

Čtěte také: Kurt Cobain, Syd Barret i Chester Bennington: Když hudebníci trpí depresemi

Kromě mapy byly na webové stránce zveřejňovány také úryvky z deníku Clancyho, vypovídající o jeho plánovanému úniku z městečka DEMA. V přeneseném významu to můžeme považovat za útěk od vlastních démonů a úzkostí. Dalšími nápovědami byly například i fotky lidí stojících na útesu, supi nebo pohyblivý obrázek geparda. Jak již víme, sup je vyobrazen na obalu desky Trench a gepard je odkaz na píseň Pet Cheetah. Díky těmto střípkům si někteří s pomocí logiky dokázali vypočítat i data vydání jednotlivých videoklipů či dokonce samotné desky.

Recenze: Twenty One Pilots na albu Trench pokračují v boji se svou myslí

Trench

Novou éru pak definitivně odstartoval singl a videoklip k Jumpsuit. Z kufru auta, které vyhořelo již v klipu Heavydirtysoul, zpěvák vytahuje kombinézu se žlutými páskami a pokračuje ve své cestě na východ. Dojde až k údolí Trench, kde jej vystopuje Nico (nebo chcete-li Blurryface) a začínají boje s vnitřními démony. Je více než pravděpodobné, že touto postavou je právě již zmiňovaný Clancy, vyjadřující každého, kdo absolvuje boj s vlastní myslí a snaží se ji přelstít.

Píseň skvěle vyzdvihuje kontext celého alba – téma boje s myslí a vnitřní temnotou, co nás pomyslně sráží k zemi. A ačkoli je to hlavně naše válka, je důležité neválčit v ní sám. Díky tomu, že nás naši blízcí vyslechnou a podají pomocnou ruku, bychom se neměli už znovu nechat sevřít našimi démony do pomyslné věže ticha. Už totiž nemusíme jen mlčet a bát se, že naše problémy nikoho nezajímají. A i když se tak stane, pomohou nám z ní ven. Stejně, jako se o to snaží bandité v klipu, kteří pohazují žluté okvětní lísky.

Temná mysl jako inspirace

Útěk z městečka DEMA, kde je Tyler vězněn, nám vyobrazuje další klip Nico and the Niners. Je jakýmsi zhmotněním představ o tom, jak celé tohle pomyslné vězení vypadá. Ačkoli se zdá, že se hlavní postava nechala opět polapit, na pomoc jí přijdou bandité, kteří jí pomůžou tohle děsivé místo opustit. Problém je ale v tom, že Nico a ostatní kněží, představující temnou stránku mysli a vnitřní nejistoty, jsou v podstatě i jeho inspirací pro tvorbu hudby. Proto se dost možná nikdy nedostane ven a bude zamotán v jakési imaginární smyčce.

K tomuto závěru se totiž dostáváme díky singlu a poslednímu videoklipu této trilogie, kterým je Levitate. V tom nás členové kapely zavedou do tábora banditů. Ti by měli figurovat jako Tylerova opora zvenčí, ať jsou to blízcí členové rodiny či fanoušci. Všechny drží při sobě své žluté pásky.

Významově by pak vzlétnutí mělo být jediným způsobem, jak se dostat z temného mraku úzkostí. S pomocí blízkých to však může dokázat každý, kdo vede tento boj. Pozor, to ale neznamená, že tam už nikdy znovu nespadne.

Krátce po vydání desky v říjnu 2018 Twenty One Pilots vyrazili na Bandito tour. Fanoušci se pak po vánoční pauze dočkali překvapení v podobě klipu Chlorine. V tom se nám představuje nová postava Ned v kabátu malého roztomilého zvířátka. Přes rozporuplné pocity, které v nás může toto video vyvolat, lze vydedukovat, že bazén plnící se tekutinou je proces tvorby jejich hudby. Tyler se při skládání vystavuje tváří v tvář postavě Blurryface, a tím se vystavuje určitému nebezpečí. Stejně tak nebezpečné by bylo vypít chlór. Nakonec se však bazén opět vyprázdní a může se napustit znovu. Takto Twenty One Pilots vyměnili i jednotlivé éry.

Závěrem je nutno podotknout, že veškeré teorie mohou být jen domněnkami každého z nás. Možná to vy sami vidíte jinak. Jisté ale je, že Twenty One Pilots měli vydání nové desky promyšleno do detailu, a to jak po teoretické, tak i po praktické hudební stránce a už samotný příběh a jeho taje dokáží přitáhnout pozornost.


Napište komentář