V dešti nebo s orchestrem aneb Jamiroquai svým představením nikdy nenudí

Jamiroquai, Colours of Ostrava 2017 | Foto: Michael Kotzur, MonsterMusic

Britská funková skupina Jamiroquai je známá svou multižánrovostí, průkopnickým stylem v acid jazzu a také velkolepými koncerty. V roce 2017 vydali po dlouhé pauze desku Automaton a začali znovu vystupovat. V květnu zavítají i do pražské O2 areny a znovu očekáváme skvělou show. Pojďme se podívat na pár ukázek toho, že Jamiroquai umí opravdu překvapit a oslnit publikum.

Cover Bad Girls v dešti

Koncert v italské Veroně z roku 2002 se lišil od ostatních vystoupení Jamiroquai tím, že se odehrál v tisíce let starém antickém amfiteátru. Kromě toho ale začalo ke konci koncertu velmi silně pršet a frontman Jay Kay se s tím vypořádal po svém. Na jednom z nejznámějších představení kapely neztrácel optimismus a se slovy: „Oh well, you know what they say – it’s only rain,“ spustil cover hitu Bad Girls z roku 1979 od Donny Summer. Svým pozitivním přístupem udržel dobrou náladu publika, k jehož prvním řadám se pak uprostřed písně rozběhl.

Čtěte také: Multižánrová legenda Jamiroquai míří do Prahy

Nobelova cena s orchestrem

V roce 2010 byla skupina pozvaná do norského Osla, aby zahrála na předávání Nobelovy ceny za mír, kde vystoupili i Florence + The Machine a Barry Manilow. Jamiroquai si k této příležitosti na pódium přizvali celý orchestr, což dodalo vystoupení netradiční zvuk. Zazněly zde hned tři písně – Canned Heat, Lifeline a největší hit multižánrového uskupení Virtual Insanity, který v roce 1997 obdržel deset nominací (a čtyři výhry) na cenu MTV.

When You Gonna Learn v původní sestavě

Debutový singl When You Gonna Learn Jamiroquai pojednává jako mnoho dalších písní z počáteční tvorby o životním prostředí. Skladba je unikátní tím, že ji po celou dobu provází hra na didgeridoo, na které hraje bývalý člen Wallis Buchanan. V tokijském představení z roku 1993, kde se Jamiroquai představili v původním sestavení, které se v pozdějších letech ještě mnohokrát vystřídalo, dostal dokonce Buchanan prostor na více jak dvouminutové intro.

Čtěte také: Colours of Ostrava fenomenálně zakončili Jamiroquai a Justice

Prodloužená verze Travelling Without Moving

Skladba Travelling Without Moving zazněla loni na Viña del Mar International Song Festival. Živá verze této písně je hned dvakrát delší než studiová, a to hlavně díky Paulu Turnerovi a jeho dlouhému basovému intru. V roce 2018 navíc skupina přišla s vizuálními novinkami – Jay Kayova tradiční indiánská čelenka, kterou nosí na koncertech, byla digitální a za jeho zády hrála pestrá neonová světla. Chilské vystoupení bylo loni jedním z mnoha, kde Jamiroquai ukázali, že se po více jak dvaceti letech koncertování dokáží přizpůsobit a udržet tempo se současnou dobou.


Napište komentář