Vzpomínka na Petra Muka, který před 7 lety tragicky zemřel

Petr Muk | Zdroj: petrmuk.cz

Přesně před 7 lety vyhasl život jedné z největších pěveckých hvězd českého popu. Skladatel a textař Petr Muk byl, nejen pro svou barvu hlasu, jedinečný a zůstane tak i nezapomenutelný.

Jihočeský rodák, který vystudoval stavební průmyslovku v Českých Budějovicích, od svých patnácti let působil v několika undegroundových a rockových kapelách. Od roku 1985 byl lídrem kapely Oceán, se kterou se proslavil především hity Ráchel, Lék světu či Naděje.

Později od roku 1992 působil v uskupení Shalom a o 5 let později se vydal na sólovou dráhu. Zpěvák, textař, skladatel, kytarista a klavírista Petr Muk vyprodával koncerty po celém Česku i na Slovensku. Jeho velkou inspirací byla britská kapela Erasure, kterou ještě společně s Oceánem doprovodil na turné v Anglii jako předkapela a jejíž česky přetextované skladby obsahuje Mukova deska Oh L’Amour.

Za svůj život obdržel několik významných hudebních ocenění, kde se například v anketě Český slavík umístil dvakrát na stříbrné pozici a jednou na místě třetím. Úspěchy jej doprovázely také v anketě TýTý a několik let za sebou v Top 3 hlasování členů Akademie populární hudby (Gramy, Anděl).

Debutová deska Petr Muk vyšla v roce 1997 a přesně 20 let od jejího vydání se dočkala digitálního remasteru. Speciální obal je doplněný o neznámé fotografie, důležité vzpomínky a zasvěcený slevenote dlouholetého Mukova spolupracovníka a přítele Karla Deniše.

„Chcete-li skutečně poznat a pochopit Petra Muka jako muzikanta i člověka, bez jeho prvotiny to není možné. Pokud snad zestárly některé tehdy módní elektronické zvuky, pak jím zpívaná slova stále platí. Nejvíc tam, kde se urputnou prací podařilo najít vytouženě masivní, několika vrstvami kytar definovaný sound, vzorně sloužící poslání songů,“ vysvětluje Deniš.

Petr Muk tragicky zemřel 24. května 2010, kdy bylo příčinou úmrtí udušení zvratky.


Napište komentář

Markéta Koloničná
O Markéta Koloničná 358 Článků
Miluji léto a festivalovou atmosféru! ☼ Live koncerty jsou události, jež mě naplňují energií a MonsterMusic mi dává příležitost se s vámi podělit o pojmy s dojmy.