V 70 letech zemřel uznávaný hudební skladatel Petr Hapka

Petr Hapka | Zdroj: Facebook.com

Petr Hapka, skladatel filmových melodií, dirigent a autor mnoha populárních hitů, dnes v podvečer zemřel. Stalo se tomu tak v rodinném kruhu na jeho chalupě na Okoři.

Po operaci kyčelního kloubu na začátku tohoto roku se u Petra Hapky začala projevovat Alzheimerova choroba. Od té doby byl v péči své rodiny, se kterou žil na Okoři nedaleko Prahy. Jeho blízké okolí je velmi zarmouceno. „Je to strašná rána. To, co se stalo, znamená nenahraditelnou ztrátu. Osobně mu nikdy nepřestanu být vděčný za to, co jsem s ním zažil. Byl jsem totiž svědkem toho, jak se rodí zázrak. Bude chybět nejenom mně, ale také spoustě lidí, pro které se jeho písničky staly součástí života. Víc k tomu teď nedokážu říct,“ svěřil se Právu textař Michal Horáček.

V polovině 80. let se právě on spojil s Hapkou. Jedním z jejich počinů bylo i autorské album pro Hanu Hegerovou Potměšilý host, z něhož vzešel slavný hit Levandulová. Mimo tento úspěch byste v jeho pestré sbírce hitů mohli najít například i písně Bude mi lehká zem, Dívám se, dívám či Štěstí je krásná věc. Z filmové hudby má pak na svědomí například písničky pro filmy Copak je to za vojáka, Upír z Feratu nebo Císařovy nové šaty.

O Hapkovi se mimo jiné i mezi jeho přáteli říkalo, že uměl užívat života. Důkazem je jistě i jeho sedm dětí, které zplodil s pěti partnerkami. Hapka i přes různé zdravotní potíže nepřestával tvořit. Poslední píseň, kterou napsal, byla pro zpěváka Františka Segrada a jmenuje se Když tudy vezli Gagarina. Album s touto písní vyšlo letos v říjnu.


Napište komentář

Lidmila Maršálková
O Lidmila Maršálková 126 Článků
Copywriter, snílek, poznávač, vychutnávač, music lover, fotograf, vinař. Poznáš mě podle nepovedeně vytetovaný vločky na předloktí anebo věčně omotanýho foťáku kolem krku.