Ladies and Gentlemen, prosím přivítejte Old Town Square od Jakuba Ondry

Jakub Ondra | Zdroj: archiv zpěváka

Konečně to přišlo. Jakub Ondra vydal své debutové album, na které jeho fanoušci již netrpělivě čekali, jelikož se oproti původnímu plánu o něco pozdrželo. Vyplatilo se počkat? Nebo zapadne mezi mnohé pokusy rádoby umělců naší republiky?

V dnešní době už jistě není třeba Jakuba Ondru představovat, ale přesto… Jakub je český písničkář, který se do srdcových partitur zapsal nejen díky úspěšnému singlu On the Menu, ale především buskingem (hraní na ulici – pozn. red.). Čech, který sice zpívá v angličtině, má exkluzivní smlouvu v německé odnoži Sony Music, ale naprosto miluje svou vlast. Nejen proto jeho debut nese titul Old Town Square (Staroměstské náměstí).

A u České republiky zůstaneme hned v první skladbě na albu. Praha, jak ji mladý zpěvák a muzikant nazval, je pro ty, co znají Jakubova živá vystoupení, skvělým startem k jedenačtyřiceti minutovému běhu po Old Town Square. Pokud nemá posluchač problém z ORL, kde mu diagnostikovali naprostou hluchotu, naběhne mu husí kůže už při prvních slovech skladby. Jakubův nezaměnitelný hlas má totiž tuto jedinečnou vlastnost. A ve skladbě Praha je tato síla násobena.

O něco popovější nádech má Sunburned. Kousek, který by se jistě nemusel stydět za přívlastek letní hit, a to nejen díky svému názvu. Svižnější je také další počin nazvaný Do Everything, přes který se dostaneme k That’s Just What I Do, který je druhým singlem, jenž spatřil světlo světa celkem nedávno a lákal právě na Old Town Square.

Nálepku singlu číslo jedna tohoto alba nese Every song, který na desce dostal číslo pět. Ten se již několik měsíců dá zaslechnout v rádiích, televizích i v obchodních domech. Videoklip k němu Jakub Ondra natáčel v Praze, jak jinak.

Naprostým relaxem po dlouhém dni v práci je Consume. „If U Scared, If U Scared…“ Vidím celkem reálně posluchače, kteří zapnou PLAY na číslu 10 a projíždí potemnělým městem domů. Další skladba, která nepotřebuje třicet nástrojů k tomu, aby byla více než skvělá. Naopak, vystačila si jen s kytarou. A opět – s hlasem Jakuba Ondry.

Posledním počinem Old Town Square je Tram No. 5, kterou zarytí fandové znají také z živých představení. Vzpomeňme třeba na koncert ve Valašském Meziříčí, kde Tram No. 5 také zazněla. Symbolicky se tedy dostaneme na konečnou celé desky. Ale myslím si, že díky tlačítku REPEAT pojedeme zase znovu od Prahy.

Album má již nyní, čtyři dny po vydání, přes milion poslechnutí na Spotify a má velice slušně nakročeno k velkým věcem. V našich končinách to má Jakub těžké, ale věřím, že pro jednou vynecháme všechny ty Slzy, Kryštofy, Mandrage nebo Sebastiany a dáme konečně taky šanci anglicky zpívajícímu Čechovi, ke kterému se vždy rádi vrátíme. Úspěch české reprezentace na Mistrovství světa v hokeji z nás také dělá pyšné Čecháčky, proč nebýt pyšní i na úspěch hudební. Album Old Town Square nezbývá než doporučit. Všem!

Jakub Ondra - Old Town SquareJakub Ondra – Old Town Square

Skladby: Praha, Sunburned, Do Everything, That´s Just What I Do, Every Song, Cast The Line, Unsure, You, Shine, Consume, Can You Hear Me Now, Tram No. 5
Celkový čas: 41 min
Vydavatelství: Four Music Productions (Sony Music DE)
Hodnocení: 97 %


Napište komentář

vlastimil.blazek
O vlastimil.blazek 137 Článků
Studoval SZeŠ v Březnici, po vojně se věnoval práci v zahraničí, poté začal psát jako řadový redaktor. Několik úspěchů ho dovedlo až na post šéfredaktora nejmenovaného magazínu. Po neshodách v něm zakládá Monstermusic.cz, v srpnu 2013 spouští zkušební verzi, která se osvědčuje...