Pražský Majáles se polepšil a spojil hudební i sportovní zážitky – díl I.

Xindl X | Foto: Vojta Baroch, Monstermusic.cz

První máj – lásky čas, mistrovství světa v hokeji a pražský hudební festival s nabušeným programem – to vše v jeden den. Nicméně, ti co se rozhodli pro účast právě na pražském festivalu Majáles mohli stihnout všechno naráz.

V jednu hodinu odpoledne se rozezněly první tóny z areálu letňanského letiště, a to kapel Portless a Pilot – vítěz soutěže Nová krev. O něco později vystoupila už klasická součást Majálesu, kapela UDG, která stejně tak klasicky naservírovala svoje největší hity včetně písničky Kurtizána. Společně s kapelou Rybičky 48 na vedlejší stagi to tak byl pořádný rozjezd. Nováčky na tomto festivalu, ovšem už otřelými profíky byla kapela Jelen – úspěšná akustická kapela, která sbírá poslední dobou jeden úspěch za druhým, svým divákům předvedla, proč tomu tak je. Akustickou kytaru vzal do ruky také písničkář Xindl X, jenž se svou kapelou (včetně kytaristy Lukáše Bundila z kapely SLZA) odehrál taktéž největší, některé už notoricky známé hity, jako je například Barbína, V blbým věku či Anděl.

Areál se plnil a program byl již v plném proudu. Studentské zóny bavily svými atrakcemi, ze stánků s jídlem se linula všudypřítomná vůně a osazenstvo pod pódii se měnilo stejně rychle jako účinkující na něm. Nejinak tomu bylo na Město Praha Stagi, kde nastoupila pardubická čtveřice Vypsaná fixa (taktéž neodmyslitelná součást pražského Majálesu). A jak jinak, pod pódiem se nashromáždili především skalní fanoušci, kteří tak doprovodili zpěváka Márdiho při skladbách Zapadá hipík, 1982, Detaily, Krásný smutný den, Ruzyně a na přání i Samurajské meče. Nakonec to kapela s fanoušky rozjela natolik, že téměř během každé písničky se utvořil circle pit, do kterého se přidávalo čím dál tím více lidí.

Fotogalerie TADY!

Ačkoliv je skupina Skyline z trošku jiného žánrového soudku, pod pódiem se dělo téměř to samé. Skvěle našlápnuté vystoupení předvedla tahle parta, která už nějaký ten ‚‚den‘‘ hraje bez člena MC Nu C, ale i tak dokáže zaujmout, rozhýbat, a to očividně i poněkud starší publikum. Nechyběly tak skladby starší, ani ty z posledního alba Fairy Tapes z roku 2013. Doprovodem byla taneční skupina, která na vedlejším pódiu předváděla své taneční kreace.

Kapela Mandrage, která se bez námahy nechala obklopit velkým množstvím fanoušků, a to na největší stagi akce Excelent, zahrála taktéž ty nejznámější skladby, jako jsou Šrouby a matice, Františkovy lázně, Siluety a Hledá se žena. Asi největším tahákem festivalu byl ale Michal Hrůza. Ten se svou Kapelou Hrůzy zahrál krátký, leč velmi aplaudovaný festivalový set a ani jemu nedalo moc práce rozezpívat fanoušky. Se skladbami Zejtra mám, Winston Smith, Zakázané uvolnění a Černý brejle potěšil značnou část návštěvníků Majálesu. U skladeb Duše do vesmíru a Venuše nechyběla samozřejmě Klára Vytisková. Ačkoliv se zpěvák bez čtecího zařízení neobešel, bylo vidět, že se opravdu vrací do starých kolejí a oproti jeho pražskému koncertu (tedy prvnímu velkému koncertu po jeho comebacku na pódia) působil mnohem více uvolněně. Jen škoda, že zrovna on nebyl příliš dobře nazvučen. (Pokračování ZDE!)


Napište komentář

Jan Mareš
O Jan Mareš 352 Článků
Mezi mými koníčky jsou dva nejdůležitější - hudba a psaní. Hudbu miluju tolik, jako málo věcí na tomhle světě. Proto poslouchám, hraju, tvořím, fandím, zkrátka vše, co se s hudbou dá dělat. Kytara je jednou z lásek mého života. Ale rozhodně jsem otevřený i jiným stylům, než těm s kytarou. Důležité je, aby mě to bavilo. Píšu a fotím, protože v obojím je kus mého JÁ. Proto jsem také vystudoval Střední školu sdělovací techniky a nyní jsem na Universitě Jana Ámose Komenského (obor Sociální a mediální komunikace). No a co víc si přát, než že mé dvě záliby spojím!? To mi MONSTERMUSIC.CZ dokonale umožňuje.