Gaia Mesiah: Turné je jako dovolená s třešinkou na dortu

Gaia Mesiah | Foto: Pavla Hartmanová

Znovuzrozená Gaia Mesiah v čele opět s energickou a entuziastickou Markou Rybin vydá po dvanácti letech novou desku, ke které samozřejmě chystá i turné. Obojí bylo sice naplánováno již na konec minulého roku, osud tomu chtěl ale jinak, a tak si album Excellent Mistake budeme moci poslechnout od 1. února a živě dokonce poprvé už 31. ledna v pražském Café V lese.

Česká crossoverová kapela Gaia Mesiah sklízí od svého comebacku v roce 2016 u fanoušků stejné nadšení jako v dobách největšího rozmachu v letech 2005 až 2008. Zpočátku to sice vypadalo, že zahrají jen pár koncertů, nakonec z toho ale bylo turné, singl i klip a letos přichází živelná Gaia Mesiah dokonce s novým albem. Hlavně o něm se nám tedy rozpovídala zpěvačka Marka Rybin a kytaristka Katka Pelíšková neboli Santa Morella. Svěřily se ale i o svých snech a cílech a o tom, proč se tak moc těší na turné.

Cílíte s novým albem na nové posluchače, nebo si spíš chcete přitáhnout zpátky fanoušky z éry alb Ocean a Alfa Female?

Morella: Obojí. Určitě bychom byli rádi, kdyby byli staří fanoušci spokojení, že jsme se neodchýlili od ideálu, který o nás mají a nový mladý fanoušky chceme samozřejmě nabrat taky. A to jak novým albem, tak pak i na festivalech. Protože naživo je samozřejmě naše síla největší.

Jak se vám po tak dlouhé době nahrávala nová deska?

Marka: Skvěle. To byla dovolená.

Morella: V podstatě se nahrávala lehce. Samozřejmě tam byly i těžší momenty, ale byla to hlavně zábava.

Marka: Jo, dokonce jsme tam občas byli i všichni čtyři (smích). To se totiž dřív nestávalo, prostě si každej nahrál to svoje a šel. Teď k tomu ale přistupujeme mnohem zodpovědněji a chtěli jsme být všichni součástí celého procesu nahrávání.

Morella: I to takhle líp fungovalo, protože jsme se mohli navzájem hecovat (smích).

A cítily jste při nahrávání, že se mezi vámi změnilo i něco jiného?

Marka: Co se týče mě, tak já teď ve vztazích mezi námi cítím určitou lehkost a větší nadhled. A tím, že sama do toho dávám hodně, tak vidím, že ti druzí taky, takže je to potom příjemný. Člověk se pak cítí v tom společným záměru silnej.

Deska se bude jmenovat Excellent Mistake. Stalo se vám v poslední době něco, co se tvářilo jako velká chyba nebo omyl, ale zpětně to vnímáte pozitivně?

Marka: Že dostala Morella encefalitidu a posunulo se tím právě vydání desky i turné.

Morella: A má to právě výhodu v tom, že budeme na turné takřka celou zimu a pak navážeme plynule na festivalovou sezónu v nejlepší formě a nebudeme muset znovu zkoušet.

Marka: Navíc Morella mohla na čtyři měsíce úplně vypnout a odpočinout si.

Morella: Já to vnímám naprosto pozitivně, vzhledem k tomu, že mi nebylo úplně zle (smích). Tak to beru jako zásah z hůry, že se to tak prostě mělo stát.

Kdybyste desce Excellent Mistake měly udělat reklamu, co byste o ní řekly?

Morella: Že je žánrově pestrá. Maru pak tuhle říkala, že jsme nevyměkli. Je tam fůra melodií. Je to prostě hodně podobný první desce a každej si tam najde, co ho baví.

Marka: A hlavně je to poprvé deska, ze který jde cítit opravdu energie Gaiy. Což jsem opravdu ráda, protože na žádný desce před tím se nám nepovedlo takhle zachytit energii živýho koncertu, tak jako tady. Myslím, že tahle deska to fakt docela vystihuje. Ne docela. Vystihuje (smích).

Teď mám pro vás trochu klišé otázku. Na co se momentálně nejvíc těšíte?

Morella: Na živý hraní!

Marka: Na to se těšíme strašně. Na celý turné. Na to, že budeme s Morellou chodit po bazénech.

Morella: Budeme bydlet v hotelích…

Aha. A já jsem si představovala, že to pro vás bude spíš náročné. Přece jenom se vám ke všemu, co jste dělaly do teď, přidá turné s další kapelou.

Morella: Ne, my se těšíme (smích).

Marka: Bude to dovolená. A navíc s třešinkou na dortu. Protože každej den završíme luxusním koncertem. A na to se fakt těším. Já totiž miluju splynout s publikem. To je to, co se mi na tom nejvíc líbí. To proč to pořád dělám. Když se na konci ukláníme a já vidím, jak jsou ty lidi nadšení a cítím z nich, že si odpočali a na chvíli zapomněli na svět okolo… To je prostě nejvíc.

Morella: Šňůra – to je vždycky jako film, kterej tě vcucne a na chvilku vyplivne, když se vrátíš domů, kde se cítíš jako úplnej cizinec a pořád jen myslíš na to, co bude příští týden. A takhle je to pořád dokola.

A co až šňůra skončí?

Morella: Tak začne festivalová sezóna. Takže v tom koloběhu budeme vlastně furt (smích). Ale když se nad tím zamyslím, tak je to fakt docela schíza a nedivím se vůbec těm umělcům, kteří propadli nějakým návykovým látkám. Protože přecvakávat z jednoho módu do druhýho je fakt těžký.

Marka: A mě teď čeká další schizofrenie, kdy budu koncertovat současně s Gaiou i se Skyline. Máme před sebou třeba Majálesy, kde budu zpívat s oběma kapelama, tak jsem na to fakt zvědavá.

Našly jste v hudbě smysl života?

Morella: Já teď hodně čtu knížky o motivaci, prokrastinaci a životních cílech a zjistila jsem, že těchhle knížek je na trhu tolik, že zřejmě spousta lidí má problém najít nějakej cíl a zjistit, co je v životě důležitý. A když jsem o tom tak přemýšlela, tak jsem zjistila, že já to mám už tak od patnácti let jasný. Že od tý doby vím, že chci dělat hudbu a že vlastně nemusím žádnej cíl hledat, protože ten cíl mě vede úplně sám. A uvědomila jsem si, že mě nikdy ani nenapadlo hledat něco jinýho, protože tímhle jsem tak pohlcená, že už mi to přijde úplně přirozený. A tohle mě na tý hudbě fakt fascinuje.

Marka: A člověk v tom všem pak najde pocit spokojenosti. A to je to, co i mě na tom nejvíc těší. Navíc v sobě člověk tím, že něco vytváří, najde i pocit identity a sebehodnoty. Ale je pravda, že to, že je dělání hudby cílem mýho života, jsem si vlastně připustila až teď. Vždycky jsem si totiž říkala, že přece nemůžu být jenom zpěvačka. Že přece musím mít nějaký normální zaměstnání. Takže jsem během svého života pracovala třeba jako vychovatelka ve školní družině nebo v hotelu na recepci.  Za poslední rok, jsem ale ten přístup změnila a začala jsem ke zpívání přistupovat jako ke svý profesi,

Morella: Tak já bych taky chtěla být spisovatelka. Ale teď na to nemám čas. Nechám si to až na důchod.

Takže máte kromě toho, co už děláte, i jiné cíle?

Marka: Můj cíl je třeba ještě studovat historii. To bych fakt chtěla.

Morella: Já chci jít na pouť. Ale nemyslím jako do lunaparku (smích).

Marka: Já tě úplně vidím na labuti, jak tam mácháš tou pákou (směje se a imituje jízdu na labuti).

Morella: Chtěla bych do Santiaga de Compostela, ale vlastně ani nemusím přímo tam. Já jsem totiž fanatickej příznivec chůze. Takže to může být v podstatě pouť kamkoliv. Klidně i kolem republiky, ale hlavně, aby to trvalo dlouho. Bohužel na to ale pořád není čas.

Marka: Tohle je třeba pro mě naprosto nepochopitelný (smích).

Morella: Ale je to ohromná meditace. Stačí, když se jdeš projít po parku a hned ti začnou naskakovat myšlenky. A co pak teprve třeba měsíční pochod, to pak musí být extra myšlenky! Já jsem šla zatím šla maximálně čtrnáct dnů v kuse.

A co nějaké cíle, kterých byste chtěly dosáhnout s kapelou?

Morella: Spíš máme takový menší sny, ze kterých pak budeme mít velkou radost, až si je splníme. S Míšou (bubenice, pozn. red.) třeba už dlouho sníme o tom, že nahrajeme dvojalbum, který bude tak pestrý, že nás samotné ohromí. Nebo bychom moc chtěli uspořádat akustický turné. To by mohlo být zajímavý. A navíc bychom tam mohli dobře uplatnit čtyřhlasy, jelikož Josh (baskytarista, pozn. red.) se začal hodně zapojovat do vokálů. Taky si chceme natočit vlastní veselý klip, kde by si každej zahrál, co chce. Napadlo nás samozřejmě i to, že bychom mohli vyprodat nějakou halu. Ale halový koncerty nejsou naším primárním cílem. Já po nich třeba přímo netoužím.

Marka: Naše síla je totiž hlavně klubových koncertech.

Plánujete vyjet do světa? Uspořádat třeba turné po Evropě?

Marka: Po turné já úplně netoužím, ale jednorázově si zahrát na nějakých zahraničních festivalech, to by se mi líbilo. Šokovat a jet domů.

Morella: My navíc nemůžem jen tak někam na dlouho odjet, protože máme malý děti. Ale bylo by hezký třeba dobýt Slovensko.

Mockrát děkuju za rozhovor. Užijte si turné!

Marka: Taky děkujeme.

Morella: A doufáme, že si ho užijí i fanoušci.


Napište komentář

Veronika Sodomová
O Veronika Sodomová 164 Článků
Holka z Vyškova, která strávila pubertu v knížkách o rockových hvězdách s vidinou toho, že jednou bude na jejich místě. Po čase se však střetla s tvrdou realitou a zjistila, že to nebude tak snadné, tak teď o těch hvězdách aspoň píše. Na tvrdý rock stále a nikdy nedá dopustit a považuje ho za lék na všechny chmury. jen se pořád nemůže rozhodnout, jestli má radši kluby nebo festivaly.