Největší hity roku 2021: Måneskin si získali rockový svět, provokativní Lil Nas X uchvátil satana

Måneskin - Rock for People, 2021 | Foto: Martin Bambušek, MonsterMusic

Další rok je za námi, a tak jsme se opět ohlédli za několika hity, které v roce 2021 udělaly díru do světa. Některé skladby totiž opravdu nešlo minout, ať už se na nás sypaly z rádií, obrazovek nebo všemožných playlistů na streamovacích platformách.

Lil Nas X – Montero (Call Me By Your Name)

Lil Nas X má skutečný talent na lákání široké veřejnosti ke svým singlům, včetně té komerční. Kdo si snad myslel, že rapperova sláva začala a skončí s hitem Old Town Road, tak se pořádně spletl. Na začátku roku vydal skladbu Montero (Call Me By Your Name) a svět nepřekvapivě zaujal videoklip, kde Lil Nas X tančí na klíně samotnému Satanovi poté, co se do pekla sveze po striptérské tyči. Nicméně song s motivy internalizované homofobie byl stejně tak přelomový.

Čtěte také: Nejzajímavější desky roku 2021: Rozloučení Davida Stypky, překvapivá Olivia Rodrigo i kontroverzní Lil Nas X

Jak se dalo čekat, skladba si získala takovou pozornost, že se k ní plno konzervativních osobností potřebovalo na Twitteru (či dokonce v médiích) ostře vyjádřit, což rapper využil ke zpopularizování tracku a svým trolením na internetu celou kontroverzi spokojeně podporoval. Ublížené řeči o “satanistické muzice” a o otevřeném zobrazování homosexuality ve videoklipu tak bezpochyby pomohly k obrovskému úspěchu nejen této písni, ale celé budoucí desce. Po všem povyku totiž Lil Nas X ještě zintenzivnil svoji nevinnou provokaci a v dalším klipu k singlu Industry Baby se nechal zavřít do vězení, kde se nevyhnul například ani nahé scéně ve sprše s dalšími tanečně nadanými trestanci.

Olivia Rodrigo – drivers licence

Jednou za čas se na popové scéně objeví někdo zdánlivě zčista jasna a podmaní si celý hudební svět. Herečka a zpěvačka Olivia Rodrigo je toho důkazem. Její debutový singl z alba Sour nesl název drivers licence a díky ryzím porozchodovým pocitům, které z něj čiší, si rychle získal fanoušky i mimo gen Z. Přesto právě v této generaci měl logicky největší dosah, protože TikTok sehrál velkou roli ve zpopularizování písně – stejně tak se na úspěchu částečně podílelo i drama milostného trojúhelníku v pozadí vzniku skladby. Olivia Rodrigo se každopádně prokázala jako skvělá zpěvačka i skladatelka a prakticky za jedinou noc dobyla popovou scénu.

Čtěte také: Největší události roku 2021: Přehraná Taylor Swift, zpackaný Český slavík a návrat skupiny ABBA

The Weeknd & Ariana Grande – Save Your Tears

The Weeknd na svém posledním albu After Hours v roce 2020 vsadil na zvuk osmdesátkové nostalgie a vzhledem k obrovské oblíbenosti desky se od tohoto stylu očividně nechtěl jen tak odpoutat. Skladba Save Your Tears z této studiovky byla tím pádem ideální volbou, aby vznikla v nové podobě. Tu mu dodala zpěvačka Ariana Grande, což byl pro ni již třetí duet s The Weekndem. I tentokrát se vydařil na výbornou.

Čtěte také: TIP REDAKCE: 8 karanténních desek plných zábavy, flirtu a sexu

Måneskin – I Wanna Be Your Slave

Måneskin měli opravdu intenzivní vstup do sféry populární muziky. Italská skupina nejdříve oslnila publikum v soutěži Eurovision Song Contest se skladbou Zitti e buoni, načež začal do hudebních žebříčků pronikat pár let starý cover song Beggin’. Tento úspěch byl sice pro spoustu hudebních posluchačů polarizující, glam rocková čtveřice ale dala brzy najevo, že jejich talent rozhodně jen tak nezmizí. Neuvěřitelně rychle rostoucí oblíbenost svého stylu totiž kapela potvrdila hitem I Wanna Be Your Slave, který se stal senzací mezi fanoušky po celém světě. A o jeho energii se přesvědčil i festival Rock for People Hope, kde italští Måneskin hit zahráli rovnou dvakrát.

Čtěte také: Måneskin – rockové hvězdy s raketovým vzestupem a tahouni letošního Rock for People

Ewa Farna – Tělo

Ewa Farna v roce 2021 pozvedla český pop na novou úroveň a přesáhla i hranice střední Evropy. A to především díky skladbě Tělo. S písní, videoklipem a instagramovou kampaní k tomuto projektu upozorňovala zpěvačka na dokonalost ženského těla, kterou nachází právě v jeho nedokonalostech. Sama se totiž musela v minulosti vyrovnávat s mediální šikanou zaměřenou na její postavu. Vážit si svého těla se naučila díky těhotenství, a kvůli tomu se zrodila píseň s výstižným názvem. Se silným posláním se dostala Ewa Farna dokonce i na Times Square v New Yorku v rámci reklamy na Spotify playlist Equals, který bojuje za rovnoprávnost žen.

Čtěte také: Český slavík 21: Estráda z minulého století, nebo politická kampaň?


Napište komentář

Václav Pilka
O Václav Pilka 275 Článků
Jsem absolvent literární tvorby a hudba je pro mě obrovská část života. Protože ale nikde nehraju, tak o ní alespoň píšu. Žánrově se skoro vůbec nevymezuju, takže mám rád třeba Enter Shikari, Architects, Charli XCX, Little Simz, Pussy Riot nebo The 1975. Vedu mimo jiné i portál o méně populárních interpretech justlisten.cz