TIP REDAKCE: 5 nejsignifikantnějších songů od Cannibal Corpse

Cannibal Corpse | Zdroj: cannibalcorpse.net

Americká kapela Cannibal Corpse patří již poměrně dlouhou dobu mezi vůbec nejznámější představitele brutálního death metalu na celém světě. Její diskografie je co do kvality relativně vyrovnaná, na první poslech však mnoho skladeb může splývat v zaměnitelnou metalovou kouli. Řada songů je nicméně oproti ostatním rozpoznatelná díky dlouhému výčtu originálních nápadů, které tito řezníci do své muziky vkládají. Čeští fanoušci budou navíc mít skvělou možnost si je vychutnat na srpnovém festivalu Brutal Assault 2022.

Followed Home Then Killed (album Torture, 2012)

Jak napovídá samotný název, deska Torture patří v produkci kapely mezi ty vůbec nejsyrovější a nejkrvežíznivější počiny – v řezavě mizantropickém smyslu. Skladba Followed Home Then Killed zaujme už tím, že skrz mohutné hrdlo zpěváka George Fishera (známého jako Corpsegrinder) vypráví příběh, který je na poměry kapely neobvykle reálný a uvěřitelný a bohužel se s ním může ztotožnit řada nešťastníků, kteří zažili pronásledování vraždícím maniakem. Hudebně jde o skladatelsky promyšlené kontrasty rychlejších i pohřebních temp s neskutečně výrazným a hrozivým vokálem.

Čtěte také: Corpsegrinderův sólový debut nedává posluchači vydechnout

To Decompose (album Evisceration Plague, 2009)

Celá deska Evisceration Plague je považovaná za jeden z vrcholů rozsáhlé diskografie kapely Cannibal Corpse. V soudobém kontextu bezpochyby zaujme už unikátní morová (potažmo pandemická) atmosféra díla. Jedním z hlavních počinů na albu je song To Decompose, který se valí jako mohutná lavina ze strmého svahu a který nemůže nechat v klidu jedinou živou duši. Přes ničivou sílu skladby lze nicméně obdivovat soulad smrtícího tempa a důkladně vyskládaných tónů ve špinavých harmoniích. Na desce je k slyšení slušná sbírka jedinečných skladeb, které jsou navíc seskládané do promyšleného pořadí. To Decompose lze ovšem bezpochyby považovat za jedno z pomyslných posluchačských vyvrcholení.

Drowning in Viscera (album Gore Obsessed, 2002)

Topení se ve vnitřnostech jako ústřední téma songu lze chápat doslova, v kombinaci s kousavými kytarovými vyhrávkami však této písni bezpochyby spoustu lidí porozumí jako metafoře pro uspěchaný civilizační život a jednu starost převyšující druhou. Jednotlivé hudební vrstvy jsou zde důmyslně naskládané přes sebe a i v těch nejotrlejších posluchačích dovedou vyvolat pocit nekonečného řešení zbytečných problémů a každodenního stupňování úzkosti.

Čtěte také: Mgła v MeetFactory ukázala, že patří mezi špičku polského black metalu

Chambers of Blood (album Gallery of Suicide, 1998)

Skladba Chambers of Blood na prvním místě ukazuje, že kapele nejsou cizí ani nepravidelné rytmy, ani tempa pomalejší než smrtící. Jednotlivými zde přítomnými motivy se kapele podařilo věrně vystihnout místo, kde se dějí ty nejkrvavější lidské činy a kam by se žádný smrtelník neměl odvážit. Už jeho samotná hudební podoba totiž dokáže vyvolat tu nejupřímnější hrůzu z masivního krveprolití.

Kill or Become (album A Skeletal Domain, 2014)

Album A Skeletal Domain je na tomto seznamu nejmladší a jde to dobře slyšet už na samotném zvuku, díky kterému jsou jednotlivé hudební linky čitelné ještě lépe než kdy dříve. Jednou ze skladeb, na kterých si může posluchač tuto skutečnost opravdu užít, je Kill or Become. Všichni muzikanti jí věnovali těžko představitelné výkony, v nichž mají své místo technicky náročné rytmické přechody i originální riffy, které si s unikátní lehkostí odpovídají.

Cannibal Corpse toho samozřejmě napsali a nahráli mnohem více. Jejich desky vychází se železnou pravidelností a není snadný úkol najít na nich slabší hudební kousek. O to větší očekávání vzbuzuje i jejich koncert, který se uskuteční v srpnu 2022 na titánském metalovém festivalu Brutal Assault.


Napište komentář

Michal Tykva
O Michal Tykva 390 Článků
Narozen 1999 v Kolíně, nyní si užívám rozmanitého studia na FHS UK a především ještě rozmanitějšího světa muziky