TIP REDAKCE: 8 kapel, které se nebojí opřít do politiky

Anti Flag - Mighty Sounds 2018 | Foto: Michaela Sliacká, MonsterMusic

V hudebních dějinách by se našla spousta interpretů, která se snažila upozorňovat na politické záležitosti. Byl to dokonce jeden z pilířů punku při jeho vzniku, protože i odpor k politice byl politickým postojem. Pořád ale existují umělci, kteří ve své tvorbě upozorňují na důležité věci ve světě i dnes!

Kapel, které se nebály ukázat na jaké straně stojí, bylo nespočet. Legendární Sex Pistols, The Clash, Black Flag, Rage Against The Machine a spousty dalších. Po událostech jako Brexit nebo zvolení Donalda Trumpa prezidentem se začaly v hudbě odrážet názory na politiku možná víc než kdy dříve. Vybrali jsme proto několik skupin, které se zaměřují na politická témata už delší dobu a stále tvoří novou muziku.

Anti-Flag

Pokud jde o propojení hudby s politikou, pravděpodobně byste těžko hledali více ikonickou skupinu než Anti-Flag. Ať už jde o jejich postoje proti válce, pohrdání korupcí nebo třeba podporu hnutí Greenpeace, v jejich bohaté diskografii o tom zajisté uslyšíte. Tato legendární punk-rocková partička je prostě vždycky poblíž důležitých a aktuálních situací.

Enter Shikari

V podstatě všechny desky Enter Shikari se drží politických a společenských témat. Poslední dobou se jejich terčem stal například Brexit, loňské volby v Británii nebo samozřejmě Donald Trump. Téměř každý jejich song by mohl vyvolat debatu v politické rovině a jedním takovým je rozhodně Anaesthetist. Frontman Rou Reynolds v něm upozorňuje na nebezpečí privatizace NHS (největší poskytovatel zdravotního pojištění v Británii), která se začala dít za vlády Davida Camerona.

Čtěte také: Enter Shikari: Hrát na Aerodrome (2017) pro nás bylo těžké, ale užili jsme si to

Green Day

Green Day po vydání alba American Idiot nemůžou v tomto seznamu chybět. Skladby jako Holiday byly v USA ve své době dost kontroverzní a jsou zároveň důkazem, že Green Day věrně následují původní punkové hodnoty. Právě proto na ně dodnes nedá dopustit snad žádný punk-rockový posluchač. A rozhodně se nezastavili u American Idiot. Každé album mělo své provokativní skladby a ani nahrávka Revolution Radio z roku 2016 se nevyhnula politickým názorům a reakci na tehdejší prezidentské volby. Na tu navíc navázali zatím posledním vydaným songem Back In The USA.

Čtěte také: Green Day na výběrovce představují nejoblíbenější kapelu Boha

U2

Skotská čtveřice se za posledních 35 let vytáhla na jednu z nejpopulárnějších kapel, a taky proto jsou i jednou z nejdůležitějších, když jde o politická témata. Nemusí se jim totiž věnovat ani zdaleka tolik, ale jejich dopad je větší než u ostatních skupin. Bylo tomu tak u starých písní jako Sunday Bloody Sunday nebo Walk On, a stejně tak novějších jako Get Out You Way. Ta se v klipu strefuje právě do Donalda Trumpa. Přestože tím znovu trochu rozdělili fanoušky na dva tábory, frontman Bono rozhodně nepatří k lidem, kteří se bojí vyjádřit svůj názor i za cenu ztráty posluchačů.

Rise Against

Rise Against se ve své tvorbě zabývají různými tématy, ale od počátků se pravidelně strefují do vlády. Nejinak tomu bylo s posledním deskou Wolves, kterou jsme už mohli slyšet i naživo. Jejich vyhrazené názory a silné myšlenky slyšitelné v textech jsou samozřejmě odrazem jejich osobních životů, protože sami podporují organizace jako Amnesty International, PETA apod. A stejně jako u U2 musíte počítat s tím, že o jejich názorech uslyšíte, pokud zavítáte na jejich koncert.

Čtěte také: Rise Against ve Foru Karlín: Jedno triko nezůstalo suché

Muse

Muse se na rozdíl od jiných kapel nevěnují politice tak explicitně. Jejich alba většinou tvoří fiktivní příběh, který pak samozřejmě reflektuje jejich myšlenky na problémy skutečného světa. Například Drones je ovlivněné nebezpečím, které Muse vidí ve válčení pomocí dronů. Resistance, inspirované Orwellowským 1984, je zase zaměřené na svět v totalitní režimu, přičemž v čele alba je samozřejmě ikonický song Uprising. Nové album by se podle všeho mělo nést ve stejném duchu, ale o tom se doopravdy přesvědčíme až v listopadu.

Čtěte také: MUSE jsou zpět s novým videoklipem Something Human

Run The Jewels

Na moment si odskočíme i k rapovému žánru. Našla by se zde totiž spousta interpretů, kteří se nebojí ostře vymezit ve svých názorech – například Joey BadassVic Mensa nebo Kendrick Lamar. Pokud jde ale o politické tracky s použitím pořádné dávky ironie a většinou dost specifické výmluvnosti, asi se nenajde nic lepšího než uskupení Run The Jewels.

Čtěte také: TIP REDAKCE: 7 rapových alb roku 2017 namířených proti rasismu + bonus track

Jejich poslední album bylo téměř okamžitě kritiky označeno jako jedno z nejpolitičtějších, které v tomto stylu kdy vzniklo. Tím navázali na své předchozí dvě studiovky, kde jsou jejich texty ještě podpořeny velmi agresivní flow obou rapperů. Píseň Nobody Speak, kterou nahráli společně s DJ Shadow, ukazuje, jak pohrdají politikou v jednom z nejlepších videoklipů, který v roce 2016 spatřil světlo světa.

Architects

Poslouchat texty Architects je jako poslouchat, co vše je špatně se světem. A to je přesně cíl jejich muziky. Uvědomovat si, co se kolem nás děje, a nebýt k tomu lhostejný. Britská pětice se dlouhodobě snaží upozorňovat na problémy, které nás ovlivňují, ať chceme nebo ne. Naráží tak zejména na témata environmentální, společenská a politická. Stejně jako Rise Against i Architects svým postojům v hudbě dostávají i v osobním životě a rozhodně nejen tím, že jsou vegani.

Čtěte také: Architects se po roce vrátí do Fora Karlín


Napište komentář

Václav Pilka
O Václav Pilka 277 Článků
Jsem absolvent literární tvorby a hudba je pro mě obrovská část života. Protože ale nikde nehraju, tak o ní alespoň píšu. Žánrově se skoro vůbec nevymezuju, takže mám rád třeba Enter Shikari, Architects, Charli XCX, Little Simz, Pussy Riot nebo The 1975. Vedu mimo jiné i portál o méně populárních interpretech justlisten.cz