TIP REDAKCE: The Neighbourhood v deseti číslech

The Neighbourhood | Zdroj: thenbhd.com

Americká indie popová kapela The Neighbourhood přitahuje pozornost již mnoho let mimo jiné díky hitům jako Sweater Weather, Female Robbery nebo Daddy Issues. Co o nich poví čísla od 1 do 10?

1) Do nepsaných hudebních pravidel tak trochu patří, že kapely (ať už rockové, popové, nebo jakékoli jiné) vydávají EPs a LPs neboli Extended Play a Long Play, v překladu krátkohrající a dlouhohrající desky. The Neighbourhood však v roce 2014 dost neočekávaně vydali svůj jediný, a v žánru ojedinělý, mixtape #000000 & #FFFFFF (čtěno Black & White). Termín mixtape původně značil domácky vytvořenou kompilaci písní na kazetě, nebo vypáleném CD. Název si převzal rap a používá ho pro syrové nahrávky, které si zpravidla produkují umělci sami a vydávají jako bezplatná nezávislá „alba”. Kapela na kořeny mixtapu nezapomněla. Na #000000 & #FFFFFF hostuje nemálo rapperů, kteří jemným indie tónům dodávají pořádnou tvrdost – přesně tak, jako černá obohacuje bílou.

Čtěte také: Indie kytarovka The Wombats a co o nich možná nevíte

2) U barev vlastně rovnou zůstaneme. Až do letošních novinek si kluci hověli v pouze již zmíněných dvou barvách – černé a bílé. Esteticky to není žádná rarita, avšak pro The Neighbourhood se v nich skrývá ještě hlubší význam. Frontman kapely Jesse Rutherford je totiž barvoslepý.

3) Přes všechny různé jiné formy nosičů kapela za svou existence vytvořila tři opravdová a nefalšovaná alba. Jsou jimi celkem úměrně časově rozprostřená I Love You.Wiped Out! The Neighbourhood, jež vyšla v pořadí za sebou v letech 2013, 2015 a 2018.

4) To, že má tahle indie banda v oblibě dělat věci po svém a zajímavě, se znovu projevilo v průběhu posledního posledních dvanácti měsíců, kdy s časovými odstupy postupně za sebou vydali čtyři projekty – EPs Hard a To Imagine, již zmíněnou desku The Neighbourhood a nejčerstvější EP Ever Changing. To je na jeden rok docela velká nálož nových písní, o to více, když je servírovaná takhle nezvykle po kouscích. Vše však krásně zacvaklo, když se na závěr objevila speciální edice – Hard To Imagine The Neighbourhood Ever Changing (v překladu: „těžko si představit, že se The Neighbourhood někdy změní“), jež souhrnně obsahuje všech jednadvacet skladeb čtyř nahrávek.

5) Kapelu tvoří celkem pět mladých mužů – zpěvák Jesse Rutherford, kytaristi Jeremy Freedman a Zach Abels, basák Mikey Margot a bubeník Brandon Alexander Fried. V původní sestavě figuroval místo za bubny Bryan Sammis, ten však kapelu ještě před vydáním druhé desky opustil.

6) Příští rok, konkrétně šestého února 2019, se The Neighbourhood vrátí do Česka a zahrají u nás tak celkem potřetí. Objevili se u nás totiž dvakrát během roku 2016, poprvé na jaře v Lucerna Music Baru, pak v létě ve venkovních Riegrových sadech.

7) Letos to je celý sedm let, co se kapela dala v kalifornském Newbury Park dohromady. Všem členům bylo tehdy okolo dvaceti let.

8) Na YouTube najdete od kanálu thenbhd několik oficiálně vydaných verzí písní, které mají značku 8D Audio. Jedná se o speciální takzvaný ambisonický zvuk, který nabízí lepší kvalitu zvuku, jelikož není plochý, nýbrž prostorově rozložený. Pro upřesnění představy se používá (protože do nich skvěle pasuje) ve 360° videích a VR projektech.

9) Doposud největší úspěch si stále drží jeden z prvních singlů Sweater Weather. Ten předcházel debutovému albu I Love You., které si drží místo v srdcích nemalého množství indie-popových fanoušků. Na žebříčku Billboardu US Alternative se deska vyšplhala na deváté místo, což není úplně bombastický úspěch, ale na debut rozhodně úctyhodný.

Čtěte také: G-Eazy v deseti číslech

10) Toto album se nemůže chlubit ani přehršle certifikovanými úspěchy, jeden zajímavý však získala.Deska I Love You. se nějak zalíbila v Polsku, kde byla prodáno deset tisíc kusů, a od místní asociace ZPAV si následně vysloužila zlatou desku.

Tak nezapomeňte, The Neighbourhood nám zahrají 6. února 2019 ve Foru Karlín. Navíc oznámili, že se bude jednat o jediné letošní evropské turné a byla by škoda se na ně nejít podívat, když už na šňůru zařadili i Prahu. Vstupenky jsou za 795 Kč dostupné na webu fource.cz.


Napište komentář

Kateřina Fuková
O Kateřina Fuková 351 Článků
Mám spoustu kamarádů, co sní o životě na pódiu, ať už chtějí hrát svoje písničky, nebo číst svou poezii. Já bych však nic nevyměnila za to být na té druhé straně, pod pódiem, nebo se sluchátky v uších, všemi smysly nasávajíc tu božskou atmosféru a to, že se o ty pocity pak mohu i s někým podělit, je tou nejsladší třešničkou na dortu.