KOFE-IN v kabátě Jiřího Ortena

KOFE-IN | Zdroj: http://www.czechblade.cz

Je to už nějaký ten pátek, co česká formace KOFE-IN vydala své poslední album Dobré nebe, a až nyní vypustila do světa svou první video-vlaštovku tohoto roku. O to atraktivnější je, že se jedná o báseň Dívčí, jde tedy o zhudebněný text stejnojmenné básně Jiřího Ortena ze sbírky Ohnice. Skladba má podobu ilustrovaného videa, na němž s KOFE- IN spolupracovala výtvarnice Kristýna Krahulcová a animátor Vladimír Jašek.

 Hraje si dívka s ňadry svými a je to neveselá hra…“ kde kdo by si mohl myslet, že se jedná o další odvážný text některé z našich kapel a oni jsou to slova v České republice známého básníka první republiky Jiřího Ortena! Kapela KOFE-IN asi zabrouzdala do knihovny a vypůjčila si sbírku Ohnice, aby mohla do svého deseti-singlového alba zařadit píseň Dívčí inspirovanou stejnojmennou básní z této sbírky. Ortenova Dívčí tak ožívá v novém podání hudebníků KOFE-IN po více než sedmdesáti letech. A teď k tomu vydala i videoklip. Sami uznejte, že se to všechno partičce KOFE-IN celkem povedlo.

Hudebně-literárně-výtvarné video představuje tak trochu tragično, ve kterém se částečně též promítá život Jiřího Ortena. „Ve videoklipu se protíná několik příběhových rovin. Jedna z nich se týká pravdivého příběhu a osudu velkého českého básníka. Skutečná historie se tak v našem příběhu protíná s metaforickou básnickou fikcí,“ líčí krátký příběh Jan Kunze.

Kapela KOFE-IN tentokrát zvolila pro svůj příběh zfilmované kresby, na nichž spolupracovala výtvarnice Kristýna Krahulcová a režisér a animátor Vladimír Jašek. Klip je zpracovaný technikou ploškové (neboli papírkové) animace, jež se užila například na animační příběhy Karafiátových Broučků. Navazuje tak na tradici českého animovaného filmu a skládá mu tím poklonu. „Dívčí představuje náš první kompletně animovaný videoklip. Akvarely Kristýny Krahulcové perfektně dokreslují melancholickou náladu písně a zároveň odkazuji k estetice naší oblíbené hororové pohádky Čarodějův učeň od Karla Zemana,“ přibližuje video frontman Jan Kunze.

Klip k songu Dívčí je sice prvním videoklipem kapely KOFE-IN tohoto roku, nicméně jejich fanoušci se mohou letos těšit nejen na další videa ale i na nový hudební materiál, na němž v současné době pracuje. Prozatím si vychutnejte tuto výtvarně- hudební netypickou pochoutku.

 

 


Napište komentář