Kryštof, Tomáš Klus i Lucie se objevili na plakátech KSČM, hudebníci stranu žalují

Lucie | Foto: Jakub Douda, Monstermusic.cz

Absurdit je v hudebním světě poměrně mnoho a nevyhýbají se ani našim končinám. O tu nejnovější se přitom postarali soudruzi z brněnské KSČM, kteří si při předvolební kampani dali na plakát jedné ze svých akcí jména kapel jako Kryštof, Lucie či Chinaski a teď se diví, že jim do schránky chodí předžalobní výzvy.

Plakát původně lákal na vystoupení coverové formace Bez Kofeinu, která měla 1. května na Moravském náměstí zahrát slavné hity od skupin Lucie, Divokej Bill, Kryštof, Chinaski, Tomáše Kluse a několika dalších. Samotný grafický návrh plakátu však působí dojmem, že zmínění umělci vystoupí po boku revivalu Bez Kofeinu.

To se pochopitelně nelíbí ani Bez Kofeinu, ani samotným kapelám, které se často proti komunistům vyhrazují a některé z nich už podnikly příslušné právní kroky. Někteří z hudebníků se přiznali, že to zprvu brali jako žert, když však zjistili, že jejich písně mají doopravdy hrát během akce, na které vystoupí komunistický poslanec Miroslav Grebeníček, začali situaci vážně řešit. Jedná se podle nich o zásah do osobnostních práv a jak tvrdí ředitel Ústavu autorského, práv průmyslových a práva soutěžního Tomáš Dobřichovský, mohlo by jít i o nekalou soutěž.

Co se Bez Kofeinu týče, ti po vypuknutí kauzy svou účast okamžitě zrušili. Kapela si chtěla zahrát v Brně, ale vzhledem k tomu, že naprosto nesouhlasíme jakým způsobem je tato akce prezentována, vystoupit nemůžeme, uvedli na svém oficiálním facebooku. A jak se k tomu postavili komunisté? Několik členů včetně vystupujícího poslance chybu uznalo, podle jiných se zase jedná o „malost takzvaných umělců.

Zda-li bude mít celá kauza nějakou finální právní dohru, to je zatím ve hvězdách. Jedna věc je však jistá – píseň Oheň, na kterou se spousta příznivců KSČM bezesporu těšila nejvíce, na Moravském náměstí 1. května nezazní.


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 297 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.