Květnové desky aneb nenechte si ujít!

Coldplay | Zdroj: facebook.com

Květen, měsíc zamilovaných, se ponese především na vlně dream popu. Přinášíme vám výběr toho, co byste si rozhodně neměli nechat ujít, až si budete chtít zpříjemnit dlouhé teplé dny. Která alba to jsou?

Lily Allen – Sheezus

Britská street smart hvězda Lily Allen, jež se nebojí říct všem, co si o dnešním hudebním světě myslí, se 2. května vrací po čtyřech letech s deskou Sheezus. Poté, co v roce 2009 vyhlásila pauzu na dobu neurčitou, jsme rádi, že je zpět. Ze čtyř doposud vydaných singlů, Hard Out Here, Air Balloon, Our Time a Sheezus, je jasné, že je Lily Allen ve formě a slyšet její novou desku je nutnost.

Lykke Li – I Never Learn

Jen o tři dny později, tedy 5. května, vyjde třetí album dream popové zpěvačky Lykke Li, a sice s názvem I Never Learn. Švédka již od prvního alba Youth Novels mění svou tvorbou pohled na popovou hudbu. Lykke Li vidí svoji dosavadní diskografii jako trilogii, přičemž I Never Learn má být jejím zakončením, pojednávajícím o tom, jak se Lykke cítí jako žena v této etapě svého života. Říká: „Vždy je to o mně a vině, ostudě, bolesti, pýše a o zmatení z bytí ženou. Vždy jsem se cítila jako trochu nepochopená. Chtěla bych, aby mě lidé vnímali jako zpěvačku a skladatelku, ne jako popovou umělkyni. Skutečně cítím, že jsem našla svůj hlas.“

Album si můžete poslechnout zdarma tady.

The Horrors – Luminous

Ve stejný den se dočkáme i čtvrté desky britských králů psychedelického post-punku, The Horrors. Deska nese název Luminous. Od té poslední, Skying, ji dělí tři roky. Uplynulá léta The Horrors očividně nepromarnili a vrací se s opět posunutým zvukem. Tentokrát to vypadá, že se temní Britové vypravili na taneční parket. A umějí se tam správně hýbat. Celek zní, jak jsme u nich zvyklí, propracovaně a konzistentně. Poslechněte si ukázku v podobě I See You.

Owen Pallett – In Conflict

Kanadský skladatel, houslista, kytarista a, kdo ví, na co ještě hrající, multiinstrumentalista Owen Pallett (dříve Final Fantasy) se 12. května chystá vydat čtvrtou sólovou desku In Conflict. Část alba byla, stejně jako Heartland, nahrávána s Českou FILMharmonií. Dá se tedy očekávat, že bude opět plná smyčců, zrovna tak jako poetických textů v typickém Pallettově podání. Owen Pallet byl také nominován na Oscara za nejlepší píseň k filmu Her.

The Black Keys – Turn Blue

Američtí rockeři The Black Keys tento rok vydávají své, již osmé, album Turn Blue. To spatří světlo světa 13. května. Na produkci se kromě kapely podílel také Danger Mouse, jenž má za sebou produkování alb kapel, jako jsou U2, Beck či Gorillaz. Album bude čítat jedenáct songů. Poslechněte si hlavní singl novinky, Fever.

Coldplay – Ghost Stories

Ghost Stories britských Coldplay, stálic mainstreamového popu, budou zřejmě nejmasovější deskou května. Jedná se v pořadí o šesté studiové album, následníka Mylo Xyloto z roku 2011. Nová deska má být konceptuální, její příběh se bude točit kolem dvou základních témat. Tím prvním jsou něčí minulé činy a jejich následky v budoucnosti, druhým pak otevření se lásce. Chris Martin se nedávno rozešel s dlouholetou partnerkou Gwyneth Paltrow a právě to by se mělo v nové desce odrazit. Venku jsou zatím dva singly, ten nejnovější, A Sky Full Of Stars, si poslechněte.


Napište komentář

Sabína Hancinová
O Sabína Hancinová 42 Článků
Z Košíc, v Prahe. Študujem Mediální studia a Elektronickú kulturu a sémiotiku na Univerzite Karlovej. Kreslím a počúvam hudbu.