Na Pohodě vystoupí Tricky a Mogwai!

Tricky | Zdroj: PR

Na Bažant Pohodě vystoupí v létě také trip-hopový experimentátor Tricky, jedna z nejrespektovanějších postav svého žánru posledních dvou desetiletí. Skotští Mogwai jsou na druhou stranu považováni za jednu z nejvlivnějších post-rockových kapel vůbec!

,,Oba dva nejnovější příspěvky do našeho programu patří k tomu nejlepšímu na současné hudební scéně. Věříme, že potěšíme fanoušky různých žánrů, na své si přijdou ti, kteří mají rádi elektroniku, kytarovou hudbu i něco experimentálnější,” říká ředitel festivalu Michal Kaščák.

Hudební experimentátor Adrian Thaws alias Tricky představí na letošní Bažant Pohodě svůj nejnovější počin False Idols, ale také starší skladby. Už zamlada se v anglickém Bristolu pohyboval v tamějších hudebních kruzích a byl jedním z členů soundsystemu Wild Bunch, z něhož se posteli vyklubali Massive Attack. Právě s nimi Tricky na začátku své kariéry spolupracoval, objevil pro ně zpěvačku Martinu Topley-Bird a stál při zrodu jednoho z nejzásadnějších alb devadesátých let – Blue Lines. Po osamostatnění se mu v roce 1994 povedlo nahrát sólový debut Maxinquaye, který byl nominován na prestižní Mercury Music Prize v kategorii Nejlepší britské album (magazín NME ho v tom roce dokonce za Desku roku vyhlásil). Zrodil se tu Trickyho šeptající rap a vzrušující překračování všemožných žánrů.

Kromě vlastních skladeb spolupracuje Thaws pravidelně i na nahrávkách svých hudebních kolegů. V roce 1996 vydal dvě rádiová alba Nearly God a Pre-Millennium Tension. Celkově nahrál desek devět a každý z nich byla posunem a důkazem jeho hudební vyspělosti, kreativity a citu. ,,Stojím si za každou skladbou na novém albu. Nezajímá mě, jestli se to lidem líbí nebo ne. Dělám to, co chci dělat, jako to bylo při mé první nahrávce, tak, jako to bylo na úplném začátku. Pokud se to lidem nelíbí, nevadí,” uvedl Tricky při vydání False Idols.

I další potvrzený interpret pochází z Brisksých ostrovů – skotská formace Mogwai je mnohými označována za nejvlivnější skupinu post-rockové scény. Na svém kontě má osm studiových alb, to poslední Rave Tapes jim vyšlo právě tento měsíc. ,,Je to jedno z prvních alb roku 2014. Nový hudební rok se tak začíná bouřlivým aplausem,” napsal o nahrávce americký magazín Crave. Členové skupiny přiznávají vliv My Bloody Valentine, The Cure, Sonic Youth či Pixies na jejich ranou tvorbu, sami jsou však známi svými jedinečnými hudebními kompozicemi. Na jedné straně umí být jemní a vyzařuje z nich pokoj, na druhé dokáží vytvářet hlukové kytarové stěny s melodickými riffy a zajímavou rytmikou. ,,Post-rock může mít své vlastní klišé, takové, které stojí za opakování, které nám zabrání zpohodlnět. Díky bohu, že takové skladby stále někdo dělá,” napsali o Mogwai BBC.

Osmnáctý ročník slovenského festivalu Bažant Pohoda se odehraje na trenčínském letišti od 10. do 12. července 2014. Kromě Trickyho a Mogwai si pořadatelé pro návštěvníky přichystali třeba legendy elektroniky Kraftwerk nebo průkopníky britpopu Suede. Program se začíná rýsovat a pokud to takhle půjde dál, zapíše se letošní Pohoda tučným písmem mezi nejlepší akce roku v Československu.


Napište komentář

Petra Chromčáková
O Petra Chromčáková 153 Článků
Devatenáct let jsem prožila v Beskydech, nyní už delší dobu přebývám v Praze, kde studuju Elektronickou kulturu a sémiotiku. Momentálně se přechodně nacházím ve Švédsku, nejkrásnější zemi na světě. Mými největšími koníčky jsou film a hudba, proto jsem se před nějakou dobou rozhodla začít trochu psát a zavedlo mě to rovnou sem. Ze žánrů zvládám skoro všechno, nejvíc srdcovek je ale mezi kytarovkami. Nejzásadnější desky jsou pro mě Gorilla Manor (Local Natives), Funeral od Arcade Fire, War Stories od UNKLE a Mezzanine (Massive Attack).