Richard Krajčo a Xindl X se připojili k reakcím na Českého slavíka

Richard Krajčo | Zdroj: facebook.com

Proti jednání pořadatelů ankety Český slavík už tento týden vystoupil člen kapely Monkey Business, Matěj Ruppert a zpěvák Tomáš Klus. Nyní se k situaci vyjádřili i Richard Krajčo s Xindlem X.

Zpěvák skupiny Kryštof, Richard Krajčo, z letošního ročníku ankety Český slavík Mattoni není zrovna nadšený. Nejprve byl osočen několikanásobným vítězem soutěže, Karlem Gottem. Tomu se nelíbila Krajčova děkovná řeč. ,,Slavík je cena popularity, ne kvality, a tak ji i přijímám. Beru ji jako cenu pro frontmana naší kapely za šoumenství a přístup k fanouškům,‘‘ řekl na záznamu člen kapely Kryštof. Karel Gott, který byl v době předání také na svém vystoupení, později řekl, že to bylo neuctivé vůči fanouškům. Ale, jak že to je? Potrefená husa…?

Soutěž také rozvášnila veřejnost, když na poslední chvíli vyřadila z ankety rappera Řezníka. Mnozí to nazývají cenzurou. K nespokojeným divákům se připojili i někteří z oceněných. Nejprve vrátil Matěj Ruppert svou cenu Skokan roku, následně se Tomáš Klus odhlásil ze soutěže. Richard Krajčo zatím výrazný krok neučinil, ale rozhodně dává najevo svůj nesouhlas s celou soutěží. Na facebookovém profilu se vyjádřil k samotné organizaci soutěže i k mediální kauze s vyřazením Řezníka.

Hned na úvod potvrdil svá slova ohledně soutěže popularity: ,,Ano, je třeba tu soutěž změnit. Nebo by to bylo aspoň fajn. Ale jak? Ta soutěž je takto postavena mnoho let. Takhle se prezentuje a všichni účastníci s ní. Když se zmíním, že jde jen o soutěž popularity, jsem napaden, že urážím fanoušky. Když tam nejsme vůbec jsme ignoranti. Když pošlem zástupce a radši jsme s fanoušky na koncertě, jsme vlastně jen pozéři. Takže ??? Co je správně? 

Podle Krajča je problém také v divácích: ,,Mladí lidé Slavíka reflektují, ale tváří se, že je jim jedno, nebo se nesnaží anketu změnit tím, že ji ignorují, pak přesto gratulují nebo křičí, že jsou výsledky o ničem.“ K vyřazení kontroverzního rappera přistupuje spravedlivě. Přiznává, že by nechtěl, aby Řezníkovu tvorbu poslouchaly jeho děti, ale uznává, že na svou tvorbu má právo a může si ji dělat, jak uzná za vhodné. ,,Rap undergroud by měl jít přece jinou cestou, než cestou šoku před televizníma kamerama. Řezníkova tvorba je jeho vlastní věc, svoboda jeho slova, ta však končí, jako každá, tam, kde začíná svoboda toho druhého. A ta moje mi říká – sorry, ale tohle ne. Tohle pro mě není ukázání špatného stavu společnosti, ale vybízení k násilí, o čemž svědčí reakce jeho fans – o pobodání pořadatelů, náhradního vítěze nebo dalších lidí, co s Řezníkem nesouhlasí. Tohle je v pořádku? S tím se nějak nemůžu ztotožnit.“ Richard Krajčo na závěr říká, že jde pouze o jeho názor, který se člověk skoro bojí napsat, aby za něj nebyl náhodou zase osočen. ,,Jak smutné.

Xindl X
Xindl X

Netrvalo to dlouho a reagoval další interpret české scény. Tentokrát zpěvák Xindl X, který se k tomu taktéž vyjádřil na facebookové stránce. Vzdává hold a tleská Matěji Ruppertovi i Tomáši Klusovi za to, jak se k tomu postavili. Nechce si nechat diktovat, co je a co není přijatelná hudba, zejména ne ve veřejné anketě. Také poukazuje na dobu totality: „Nepíšu to coby fanoušek Řezníka, píšu to coby fanoušek mnoha písničkářů a kapel, kteří tady svého času patřili také do té nepřijatelné kolonky. Svého času, přesněji řečeno za totáče. Doufal jsem, že ta doba, kdy se hudba kvůli obsahu zakazovala, je nenávratně pryč, ale vypadá to, že není. Andělé nad námi stále mají pocit, že nejsme schopni rozhodnout se sami, co poslouchat a co ne. Kdo určí tu hranici?

Vždyť jde (v uvozovkách) jenom o muziku, nechápu, jak někdo může z Řezníkovo textů dělat takový poprask. A Ta holka v mym sklepě rozhodně není textově nejdrsnější z jeho singlů. Za chvíli se zakáží reklamy na videohry nebo pořady o nich? Nebudeme se dívat na box, protože by to někoho mohlo napadnout vyzkoušet? Pokud někdo chce zkusit věci, které nejsou pro normálního člověka běžné, rozhodně si nemusí hledat záminku v textech písní, filmech nebo videohrách. Dnešní doba je prostě taková. S trochou nadsázky by mohl někdo říci, že možná by zkusit něco od Řezníka bylo menší zlo, než uvařit něco podle Babicovo dobrot. Zajímalo by mne, jak velkou roli hraje ve Slavíkovi politický aspekt. Nebo je jen náhoda, že cenzura přichází chvíli po volbách, ve kterých se hrnou nahoru nejmenované levicové strany? A vrátili pořadatelé Slavíka zpět peníze, které vydělali na SMS hlasech pro interpreta, kterého vyloučili?“ Vlastimil Blažek, Project Manager Monstermusic

Měla by být založena komise? Xindl X si myslí, že by pak mohli být zakázáni interpreti, jako jsou třeba Marilyn Manson, Kontrafakt nebo i on sám. Situaci v ČR přirovnává k vaření žáby: „Znáte ten návod, jak uvařit žábu? Dáte jí do studené vody a postupně zvyšujete teplotu. Žába si toho nevšimne, dokud se neuvaří. A my jsme v podobné situaci. Jsme v tom kastrolu až po krk, teplota mírně zvýšená, ale věřte mi, že se zvyšovat bude. Momentálně je ještě jen na nás, zda v tom kastrolu zůstaneme nebo vylezeme ven. A já lezu ven.

Ve finále děkuje všem fanouškům za přízeň a vyzývá je, aby mu už v dalších letech své hlasy na Českého slavíka neposílali. „Nešpiňte si kvůli mě ruce. Protože ceny mají jen takovou váhu, jakou jim dáte.“ Bude následovat Tomáše Kluse a také odstoupí z ankety? „Je na vás rozhodnout se, jestli v tom kastrůlku chceme zůstat nebo ne.


Napište komentář

Jan Mareš
O Jan Mareš 352 Článků
Mezi mými koníčky jsou dva nejdůležitější - hudba a psaní. Hudbu miluju tolik, jako málo věcí na tomhle světě. Proto poslouchám, hraju, tvořím, fandím, zkrátka vše, co se s hudbou dá dělat. Kytara je jednou z lásek mého života. Ale rozhodně jsem otevřený i jiným stylům, než těm s kytarou. Důležité je, aby mě to bavilo. Píšu a fotím, protože v obojím je kus mého JÁ. Proto jsem také vystudoval Střední školu sdělovací techniky a nyní jsem na Universitě Jana Ámose Komenského (obor Sociální a mediální komunikace). No a co víc si přát, než že mé dvě záliby spojím!? To mi MONSTERMUSIC.CZ dokonale umožňuje.