Američtí Swans prodlužují své poslední turné a vystoupí v Brně

Swans | Zdroj: Samantha Marble

Americká skupina Swans ohlásila konec své koncertní činnosti. S novým studiovým albem The Glowing Man vyrazila na poslední světové turné, kterým se loučí se svými příznivci. 19. října vystoupila v Praze na vyprodaném koncertě v Divadle Archa. Měl to být její poslední český koncert. Pro velký zájem se však kapela představí v České republice ještě jednou.

Experimentální skupina Swans ohlásila konec své současné hlukové inkarnace, jíž se reaktivovala k životu v roce 2010. Se svým studiovým albem The Glowing Man vystoupila 19. října v beznadějně vyprodaném pražském Divadle Archa. Pro velký zájem českého publika a také díky náklonnosti Michaela Giry a dalších členů skupiny k České republice, se kapela rozhodla přidat ještě brněnský koncert.

14. března 2017 tak budou mít příznivci monumentální, sonicky vizionářské hudby jedinečnou a zřejmě poslední příležitost prožit nezapomenutelný, emotivně vypjatý a zvukově panoramatický zážitek Swans v intimní klubové atmosféře brněnské Flédy.

Swans představí především své nové trojalbum The Glowing Man (2016).

„Jde o vskutku epické dílo, jeden kus je složen z 240 samostatných stop,“ konstatuje lídr a frontman Michael Gira a hrdě dodává: „Ale najdeme na něm také mnoho jemných momentů a bohatou instrumentaci – smyčce, dechy nebo ženské vokály. Nejdelší skladba alba je 28 minut dlouhá, další trvají třeba 22 nebo 23 minut. Skladby jsou tak dlouhé, protože se spletitě vyvíjejí, nečekejte žádné progresivně rockové suity nebo něco podobného. Podle mě slouží vše, co jsem zmínil, emocím, jichž je na albu skutečně hodně.”

Na aktuálním albu se střídají hypnotické groovy a výbušná instrumentace. Tak jako každý koncert Swans působí trojalbum jako mnohotvárná duchovní cesta, která posluchače uklidní, a zároveň spolehlivě znepokojí.

Když se Michael Gira v roce 2010 rozhodl probudit Swans k novému životu albem My Father Will Guide Me Up a Rope to the Sky, nikoho nenapadlo, že startuje zlatý věk kapely.

„Neměl jsem tušení, kam to povede. Věděl jsem, že když se vydám cestou těžení z minulosti a recyklování již existujícího materiálu, nepřinese to nic, leda výsměch,“ vzpomíná Gira. Úspěch alba a navazujících koncertních vystoupení překonal veškerá očekávání. Swans se stali jednou z nejpracovitějších skupin na scéně.

Na nadcházející prodlouženou část posledního světového turné současné inkarnace Swans si Michael Gira jako předskokanku pozval legendární newyorskou šansoniérku Little Annie, kterou na klavír doprovodí její dlouholetý spolupracovník a nový člen Swans Paul Wallfisch, známý např. z nedávného projektu Ministry of Wolves a především jako frontman své vlastní newyorské skupiny Botanica.

Vstupenky na koncert můžete zakoupit v sítích GoOut, SmsTicket a v klasických brněnských předprodejích.


Napište komentář

Petra Besedová
O Petra Besedová 30 Článků
Bydlím u Nového Jičína v Moravskoslezském kraji, je mi 18 let a právě studuji 4. ročník pedagogického oboru. V budoucnu bych se ale moc chtěla věnovat psaní, a to především v kulturní oblasti. K hudbě mám moc blízko. Zpívám ve sboru, akorát s tím hudebním nástrojem mi to nikdy nešlo. :D Můj vkus bych nazvala "náladovým", poslouchám vše, co mě zaujme od Beatles přes Rolling Stones, Nirvánu, až po třeba The Pretty Reckless, Skillet, Jelena, Slzu, Taylor Swift, Selenu Gomez... A mohla bych pokračovat dál. :) Kromě hudby mám moc ráda běh, pečení, čtení a také toulky po kavárnách. :)