Soundtrack ke tripu do vesmíru nabídnou The Cosmic Dead

The Cosmic Dead | zdroj: facebook.com

Velké potěšení příznivcům psychedelie přinese již zítra koncert skotské formace The Cosmic Dead – jedné z nejvýraznějších ostrovních psych/space rockových kapel.

Navzdory své pouze čtyřleté existenci není formace ze skotské kolébky temna Glasgow v Čechách neznámá. Vloni na jaře úspěšně navštívila oblíbený strahovský underground spot, Klub 007, kam se nyní vrací. Comeback The Cosmic Dead se uskuteční k příležitosti prezentace nové studiovky EasterFaust. Podobně jako předchozí deska, i novinka nabízí hutný progresivní psych-space rock. Kapela, která na sebe upozornila například v roce 2011 kolaborací s Damo Suzukim z legendárních Can, se chlubí unikátním soundem. Ten bývá ode dne, kdy padla jedna památná hláška v magazínu Zero Tolerance, označován jako „zvuk prstenců Saturnu, kdyby nějaký vydávaly.“ Trochu bizarní přirovnání, ale s trochou představivosti není vůbec mimo mísu. Čtveřice netradiční přirovnání dle svých slov naplňuje ještě bizarnějším způsobem, a to tím, že je „ztělesněním audio ekvivalentu Jerryho Garcii z Grateful Dead a Boba Hitea z Canned Heart, postavených doprostřed slunce!“ No, bez ohledu na to, kolik nadsázky se v těch slovech nachází, fakt je, že na The Cosmic Dead a jejich zvuku zkrátka něco je.

Skoti se zhlédli především ve stále zdaleka nevytěženém odkazu kraut rocku a příbuzné scény. Mají v sobě hodně Can, Hawkwind nebo třeba Amon Düül. Líbit by se měli všem, koho baví Eternal Tapestry, White Hills, Gnod, Pharaoh Overlord, Carlton Melton a takoví… Aktuální deska EasterFaust je neodolatelná návnada. Mezi její nosné prvky patří sonické kytarové výpravy do neznáma, basa mocně probublávající napříč celou stopáží a vesmír v samplech. Vokály netřeba. Těchto pár věcí s sebou na výlet směr Strahov a zpět bohatě stačí. The Cosmic Dead se na Sedmičce zjeví už zítra večer za podpory předskakujících Lionel Dixit, hlučné šamanské dvojice z Pardubic. Teď, když o tom víte, tak třeba dorazte…  Koncert začíná v osm hodin. Potřebovat na něj budete kapesné 200 korun.


Napište komentář

Veronika Ondečková
O Veronika Ondečková 118 Článků
Ahoj! Jmenuju se Veronika, živim se (omylem) jako právnička, bydlím v tý nejlepší čtvrti na světe, v Dejvicích, a jsem závislá na hudbě. Tady najdete výsledek týhle letitý závislosti a mě najdete někde tam venku. Něco si ode mě třeba přečtěte.