Legndární The Cure v říjnu navštíví Prahu

The Cure | zdroj: thecure.com

Klasici (nejen) britské gotiky, The Cure v čele s charismatickým Robertem Smithem zahájí na podzim sérii koncertů po Evropě. 22. října navštíví již pošesté i Českou republiku.

Všechno to začalo, když se Robert Smith začal v jedenácti letech učit na kytaru. Poslouchal a hrál The Beatles nebo Thin Lizzy, později se však více zaměřoval na Davida Bowieho nebo Syda Baretta, stejně tak se našel v tragickém teenagerovském osudu psychicky nemocného písničkáře Nicka Drakea. Oblíbil si i punkové průkopníky, jakými byli třeba The Stranglers. Netrvalo dlouho a Robert dal dohromady svou první skupinu, kterou pojmenoval The Obelisk. Tam hrál na piáno a zpíval jen občas. Kapela pochopitelně nesklidila valný úspěch (Smithovi bylo jen čtrnáct), následovala však další skupina Malice a po ní dal již Robert dohromady skupinu s názvem Easy Cure. Tam se už definitivně chopil kytary a zpěvu.

Poté nabraly události rychlé tempo. Robert Smith zkrátil název kapely na The Cure. V září 1977 vyhráli ve vyhledávací soutěži německých nakladatelů Hansa Records. Ti se však se skupinou ani zdaleka neshodli v hudebním směřování, chtěli mít z The Cure teenagerovskou hitparádovou bandu. Smith si tedy pronajal Chestnut Studios, kde se skupinou nahrál prvních pár písniček. Demonahrávky pak rozesílal na různé strany, nejvíc zaujaly velké hudební nakladatelství Polydor. The Cure pak v jejich nové pobočce Fiction nahráli své první album s názvem Three Imanigary Boys. Robert Smith s ním byl nespokojený, obsahuje však dodnes hrané písně jako 10:15 Saturday Night nebo Accuracy.

V následujících měsících sbíral Robert Smith zkušenosti při spolupráci se Siouxsie and The Banshees. Samotní The Cure vydali v následujících letech slušný počet různorodých studiových desek, na kterých se pohybovali mezi gotikou, post-punkem a novou vlnou. Lidé v sestavě se střídali a z původního tria je dnes kvintet, a sice ve složení Robert Smith (kytara a zpěv), Simon Gallup (baskytara), Roger O’Donell (klávesy), Jason Cooper (bicí) a Reeves Gabrels (kytara).

Na The Cure se můžeme těšit 22. října 2016, kdy budou koncertovat v pražské O2 Aréně.

 


Napište komentář

Michal Tykva
O Michal Tykva 268 Článků
Narozen 1999 v Kolíně, nyní si užívám rozmanitého studia na FHS UK a především ještě rozmanitějšího světa muziky